Živí a mŕtvi

• Veľká Británia The Living and the Dead (viac)
všetky plagáty
Dráma / Psychologický / Mysteriózny / Horor / Thriller
Veľká Británia, 2006, 83 min

Lord Brocklebank musí predať svoj domov v Londýne, aby zaplatil za liečbu chorej manželky Nancy a zohnal jej opatrovateľku. Práve vtedy však jeho schizofrenický syn James dostane nutkanie všetkým ukázať, že je už dospelý, zodpovedný a sebestačný a dokáže sa postarať o mamu celkom sám. Zabarikáduje sa v dome a snaží sa liečiť pacientku podľa svojich najlepších predstáv, hoci nerozlišuje realitu od fantázie. Ako sa skončí tento teror psychicky chorého mladíka s dobrými úmyslami?
Bývalý lord Donald Brocklebank sa ocitol na pokraji bankrotu a musí predať svoje rozľahlé sídlo, kde žije so svoju ženou a schizofrenickým synom Jamesom. Akoby to nestačilo, jeho manželka, lady Nancy Brocklebanková vážne ochorela a Donald musí zaplatiť za jej liečbu a zohnať novú rodinnú ošetrovateľku, ktorá by prišla a starala sa o ňu. Psychicky chorý James však túži otcovi dokázať, že je už dospelý, zodpovedný a dokáže sa postarať o chorú mamu celkom sám. Keď sa nová ošetrovateľka ocitne pred bránou, James ju vymkne a zabarikáduje celý dom. Začína liečiť pacientku podľa svojich predstáv, teda podľa svojho najlepšieho, aj keď narušeného, vedomia a svedomia. Ako stres z "opatrovania" chorého narastá, zhoršuje sa aj Jamesov duševný stav. Jeho schopnosť postarať sa o matku mizne spolu s jeho schopnosťou oddeliť realitu od fantázie a začína sa príšerný zostup do samotného pekla. (oficiálny text distribútora)

Flipnic

Hodně lidí u tohoto filmu používá přívlastek "depresivní" ... Mne osobně to jako depresivní úplně tak nepřišlo, jako spíše "bezvýchodné", totální psycho ... Retardovaný mladík, který je potencionálně nebezpečný sobě i okolí a patřil by rozhodně pod 24 hodinový odborný dohled, se rozhodne "starat" o svoji těžce nemocnou umírající matku, která je upoutána nemocí na lůžko ... Navíc to vše v téměř prázdném obrovském zámeckém sídle. To, co se zde rozjede je totální psychické peklo jak pro něj,tak pro matku a potažmo pro otce (manžela). Dění velmi šikovně doprovází šílená hudba a zvukové doplňky,stejně jako střih, kamera a zrychlené nájezdy kamery. Vyvrcholení filmu je pak opravdu smutné a silně depresivní ... Excelentní kousek, jako člověk, který se rok staral po nemocnicích o těžce nemocné a umírající tohle hodnotím hodně vysoko ... ()

*CARNIFEX*

Tento snímok som mal v merku dlhodobo. Pripomenul mi ho milovaný “darkrobyk”, pričom keď som zistil, že sú k nemu (konečne) dostupné titulky, nebol viac dôvod na jeho odkladanie. “Živí a mŕtvi” vyobrazuje život tých, ktorí sú prevažne “bremenom” pre druhých. Nie je totiž jednoduché obetovať vlastný život, vlastne šťastie pre tých, ktorí potrebujú denno dennú starostlivosť, pričom ich život, je doslova väzením vo vlastnom, duševne či fyzicky chorom tele. Obdivujem každého, kto má vnútornú silu, energiu, a dokáže zvládať tieto nikdy nekončiace útrapy. No a teraz si predstavte, že sú dvaja “takýto”, vzájomne na sebe závislí. Varujem všetkých, ktorí sa rozhodnú sledovať tento snímok. Neexistuje vhodný deň, ani čas, pričom pokiaľ nemáte dostatok vnútorných síl, treba ho elegantne odignorovať. Strašná škoda, za tie “Trainspotting” vsuvky s podivným hudobným doprovodom. Na mňa to pôsobilo skôr rušivým dojmom, než netradične originálnym. Takto len priemer, aj keď pocitovo vie “The Living And The Dead”, celkom slušne pokaziť náladu. Iný sa prepracujú na vyšší level, teda k depresii .. ()

darkrobyk

Život a smrt. „Dva prášky stačí, Jamesi." „Ne, ne, vezmi si třetí a čtvrtý a tohle je číslo pět....čím více si jich vezmeš, tím dříve se uzdravíš..." Svérázná léčba matky prováděná jejím vyšinutým synem přinese záhy hořké plody. Jakmile se James stane pánem domu, nic ho v jeho bohulibých úmyslech nezastaví. Zrychlený obraz doprovázený neméně zrychlenou hudbou připomene kultovní snímek Tetsuo. Druhá polovina má našlápnuto až do surrealismu, kdy pasáž o smrti v bílém prostoru patří mezi nejlepší scény. Zneklidňující film spěje postupně k temnému, i když očekávanému konci. „Tam, kam já jdu, za mnou zatím nechoď, Jamesi." ()

chezush

Uf.. zlý film. Nevím, proč si pořád vybírám tyhle psycho depresivní filmy, po kterých mám zkažený celý den. Občas jsem se sama cítila jako narušený jedinec a vůbec bych se nedivila, kdyby se z té role Leo Bill zbláznil i v reálném životě.. Ale takový je účel, vtáhnout diváky do filmového šílenství a věcí kolem toho. No a když se mu to podaří, zaslouží si dobré hodnocení. ()

gogo76

"Otec nie je doma! Teraz sa o teba postarám ja, mama..." Ako píšu viacerí, zaradenie do kategórie horor nie je úplne presné. Ide skôr o psycho drámu, ktorá v istých momentoch pôsobí na diváka veľmi účinne. Niektoré zrýchlené zábery a psycho nálada schizofrenického syna Jamesa veľmi pripomínajú niektoré momenty z filmu Requiem za sen. Ide o filmy z podobného súdka, ktoré dokážu mrazivo zapôsobiť. Výkon chorého syna je pozoruhodný a celý film stojí na ňom. 70%. ()