Robin Hood

• Česko Robin Hood (viac)

Po smrti kráľa Richarda Levie srdce (Danny Huston) sa statočný a bystrý lukostrelec Robin Longstride (Russell Crowe) rozhodne obrátiť vojne s Francúzmi chrbát a vrátiť sa späť do Británie, do chudobou, hladom, korupciou a strachom, predovšetkým však brutálnym šerifom (Matthew Macfadyen) drveného Nottinghamu. Len ťažko uveriť, že práve na tomto bohom zabudnutom mieste nájde niečo, v čo už ani nedúfal – domov, rodinu a lásku, v podobe odvážnej a nezlomnej vdovy Lady Marion Loxleyovej (Cate Blanchett), ktorá sa zvláštnym riadením osudu zrazu stane... Jeho manželkou! A keďže je hrdá žena spočiatku viac ako skeptická nielen k jeho pohnútkam, ale i k nemu ako k mužov... Rozhodne sa získať si jej dôveru i náklonnosť, a tak sa obklopí skupinkou podobne zmýšľajúcich mužov a spolu s nimi sa rozhodne nielen vzdorovať šerifovi všade, kde je to len trochu možné, ale predovšetkým postarať sa o potrebných tým najjednoduchším a súčasne najspravodlivejším spôsobom - bohatým brať a chudobným dávať! Nanešťastie však jeho desaťročiami vojny oslabenej vlasti hrozí oveľa väčšie nebezpečenstvo, a tak sa Robin, azda najnepravdepodobnejší zo všetkých hrdinov, spolu so svojimi spojencami musí pokúsiť o nepredstaviteľné – zabrániť krvavej občianskej vojne a pokúsiť sa vrátiť Anglicku niekdajšiu slávu a jeho korune stratený lesk! (TV Markíza)

Bluntman

Schválně jsem si s finálním hodnocením a komentářem počkal na rozšířenou verzi, protože na kinoverzi bylo příliš patrné, že se jedná o sestřih mnohem většího množství materiálu do podoby, která se nemůže rozhodnout, jestli bude uspokojivým - na smysly zacíleným - blockbusterem pro muže i ženy, nebo komplexním pohledem na zrod legendy/mýtu s bohatou významovou stránkou. O 16 minut delší režisérská verze má mnohem blíže k druhému jmenovanému, ale i s dalšími 13 nepoužitými minutami na bonusovém disku je patrné, že ROBIN HOOD nejspíš bude Scottovou NEBESKOU BRÁNOU, která i s prodlouženou stopáží a dvěma a půl hodinami nemůže dostatečně vykreslit navzájem propojené politicko-ekonomicko-sociální aj. příčiny, jež vedly a vedou k odboji (což je cyklus, který se historicky opakuje pokaždé, když vládní jedinec zneužije svého postavení, alespoň soudě dle scottovského počinu). Jinak nemám co vytknout. Akce (pro muže) je díky tónování obrazu, svícení a záběrování, které je odlišné od GLADIÁTORA či KRÁLOVSTVÍ NEBESKÉ, nebývale fyzická a dosahuje viscerálního efektu, čemuž dopomáhá do nejmenšího detailu propracovaná - netradičně vyvážená a minimálně některý prvek umocňující - zvuková stopa. Romance (pro ženy) je překvapivě funkční, protože si Robin s Marion hned poněkud naivně nepadnou do náručí, jelikož jsou již starší a smýšlejí pragmatičtěji, a tak ani emancipovanost Marion nevyznívá rušivě (ačkoliv je jí nakonec genderově problematicky přisouzena role té, kterou je nutné zachránit, aby mohla pečovat o děti). Pro ostatní - náročnější, jimž nestačí viscerální efekt a dojímavě melodramatická romance - je ROBIN HOOD zajímavým obrazem doby, který zároveň vypovídá o Británii současnosti, a tak by člověk těžko pohledal protiblairovštější snímek, v němž muslimové litují "vojáky", protože jejich činy je činí bezbožnými, a v poněkud tezovitých proslovech vyzývajících utlačovanou třídu do boje se žádá o občanské jistoty. Nejedná se o vzkříšení prachem zapadlého žánru, jako tomu bylo u GLADIÁTORA, ani o mistrovské dílo, jako tomu bylo u režisérského sestřihu KRÁLOVSTVÍ NEBESKÉ, ale pozoruhodné, divácky uspokojivé, soudržné (řeč není o kinoverzi) a v přijatelných mezích revizionistické dílo ano. Jenom té humpolácké přímočarosti se Scottovy filmy poslední dobou ne a ne zbavit... 9/10 ()

Fr

V dobách tyranie a nespravedlnosti, kdy zákon utlačuje lid, zbojník zaujímá své místo v historii..... Upřímný, odvážný a naivní, to je hrdina R.Scotta. A jaký je film? Něco ve stylu ,, Mladý Robin Hood. Prostě: co bylo než bylo (alespoň nikdo neumře). Skvěle natočená pohádka, poskládaná z úryvků třeba W.Wallace nebo klidně Maximuse. Bohužel si ze všech možných historických filmů vybere hlavně všechen patos! (Ale ty letící šípy umí Ridley fakt náramně!) A když se konečně po 140 minutách z Robina stane zbojník.... ale to už je (bude?) jinej příběh. A troufám si tvrdit, že lepší! Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Nevím, že R.Hood začínal jako skořápkář (a lučištník). 2.) Chci vidět, jak krále Richarda I. zabije kuchař (šípem). 3.) Mám strach, že v 84 letech nelze mít vztyčený stožár. 4.) Chci poznat drsnějšího výběrčího daní, než je M. Kalousek. 5.) Je mi jedno kdo a co píše, historickej film R.Scotta s R.Crowe se prostě musí vidět! PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ * ()

Dever

Druh takýchto filmov, je stvorený pre moje oči, no musím z ťažkým srdcom tvrdiť, že toto ma troška sklamalo. Aj keď bojové scény sú naozaj pekne prevedené a prostredie maximálne zodpovedá mojím predstavám, stále mi tu niečo chýba, čo by pozdvihlo moje hodnotenie na 5*. ()

EvilPhoEniX

Russel Crowe je Frajer, Miluji jeho dabovaný Hlas.. Ted k Filmu.. Robin Hood, už není to co býval, Už i mečuje, kosí, drtí vše, co se mu dostane pod nohy..Víc se mi líbil s lukem.. Film byl skvělý první půlhodinu a závěrečnou Půl Hodku.. Zbytek byla jen konverzačka, což mě mrzí, Ale zklamání to určitě není! ()

Viktooorka

Dejte Scottovi peníze a udělá Vám z legendy legendu. Rozdělí „Anglii“ na dva tábory. Na ty, kteří ho budou nenávidět a na ty kteří ho budou vzývat. Z důvodu, že si Ridlík vypůjčil jméno (a) a vytvořil si příběh o Hoodovi sám. Na jednu stranu se odpůrcům nedivím, na druhou stranu Vás posílám do *píp*! Co je na tomto zpracování tak špatné? Už po několikáté se opakuji, ale když chci zabrouzdat do historie, vytáhnu si učebnici dějepisu či knížku. Od filmu chci pastvu pro oči, symfonii pro uši a nezapomenutelný zážitek pro srdce. Všechny tyto kritéria mi Scottík zařídil. Proč bych mu tedy neodpustila jeho inovaci? Odpustím bez problému a budu si užívat každou další projekci. A nesmím zapomenout na Crowea, který mi opět ukazuje to, co na něm zbožňuji (i když nikdy ne všechno :o) No a Mark Strong jako záporák též dokonalý. Bez sebemenšího zaváhání za mě 90%!! Mouchy snězte si mě :o) P. S. Zajímá mě Váš názor. Myslíte, že bude druhý díl o skutečné legendě, na kterou to Scott připravil? ()

novoten

Slíbil nám příběh vévody z Nottinghamu, pak dvojroli pro Russella a nakonec nechal po trailerech vzpomenout na Gladiátora. A tam Ridley Scott naštěstí i zůstal. Robin Hood totiž vypráví o revoltě, ale není patetickým eposem o vítězství ušlechtilých hrdinů. Je opatrně romantickou vzpomínkou, ale ne pohádkou o Robinovi a Lady Marion. Ale co je hlavní, je příběhem pár správných chlapů a drsným zrozením legendy. ()

tron

„To je všetko? Po desiatich rokoch?!" Je mi v podstate jedno, že Robin Hood je prequel a so slávnym anglickým zbojníkom nemá prvých 90% stopáže skoro nič spoločné. Je to na film, ktorý sa volá Robin Hood, síce drzosť (a v podstate podvod na divákovi, ktorý ide do kina na Robina Hooda a dočká sa ho až pár sekúnd pred záverečnými titulkami), ale ak by to bol dobrý film, bolo by mi to v rámci možností fuk. Lenže to nie je dobrý film. Je zúfalý, nudný a nevydarený. Akčných scén málo a čudne nakrútených resp. zostrihaných. Herci mizerní - Cate Blanchett a Russell Crowe sa sem vôbec nehodili, pôsobili ako fraška, takto napísané úlohy bolo treba obsadiť oveľa mladšími (a sympatickejšími) hercami a nie pomaly 50-ročnými týpkami, ktorí pôsobia dojmom, že by akútne potrebovali celaskón alebo aspoň nejaký podporný prípravok na spevnenie šliach. Málokedy sa stane, že je kasting až takýto zlý. „Zámenný“ dej bol stokrát lepší v oveľa zábavnejšom Príbehu o rytierovi (oba písal Brian Helgeland a v oboch hral Mark Addy, je to náhoda?), hrdinove preslovy pred armádou smiešne, povestný scottovský vizuál sa vytratil (nikto nevie kam) a zostala lacná, nepresvedčivá výprava. Vôbec ma to nebavilo, nedojalo, nestrhlo. Mrazivé sklamanie, až som miestami nemohol veriť, že takí schopní tvorcovia boli schopní vraziť také veľké peniaze (Crowe to zároveň produkoval) do takého mišmašu a podpriemerného scenára, ktorý sa prepisoval tak dlho, že v ňom nakoniec nezostal kameň na kameni. Som prekvapený, že toto čudo celosvetovo zarobilo fajnových 321 miliónov dolárov (ale zas pri monštruóznom rozpočte 2OO miliónov to nebol enormný zázrak a mimochodom tie peniaze na filme vôbec nie sú vidieť, vyzerá tak max. 90 miliónov). ()

B!shop

To bylo reci, jak to bude vse jiny. Robin bude zaporak, pripadne on a serif jedna osoba a podobny reci a ve vysledku velky hovno. Samozrejme, tvari se to desne historicky, ale porad je to ten starej znamej pribeh o Robinovi, kterej chce Marianu, bojuje proti serifovi a krali a vraci se do rozmrdany zeme z krizovy vypravy, je tu Lvi srdce, tlustej mnich, malej John a vsechny dobre znamy postavy. Jenze kdyz uz to vypada, ze si Robin zaleze se sirotkama do lesa a zacne okradat bohaty, tvurci si zrejme v ten moment uvedomili, ze by to chtelo nakou zmenu a tak jsme kuli tomu nuceny sledovat dlouhy sceny, ve kterejch si Marion zvyka na Robina, ten stale dokola ukazuje, jakej je to spravnak, pomaha vesnicanum a na poli a ve vysledku je tak film vlastne bitva, hodinova pauza, druha bitva. Jasne, je tu par mensich potycek, ale poradny bitvy jsou tu jen dve, uvodni skvely dobyvani hradu a zaverecna. Ne, ze by to vylozene vadilo, ale kdyz uz tu mame historickej velkofilm, mohli by se rubat castejc. Jinak natoceny to je samozrejme naprosto spickove, hudba je taky perfektni a herecky obsazeni ukazkovy. Je sice fakt, ze zaporaci nejsou buhvijaky, ale vylozene k smichu taky nejsou, Crowe konecne shodil pupek, nabral naky to kilo svalu a svym charisma tahne celej film, jen mi pride, ze na roli typka, co pobiha v kamasich po lese je trochu starej. To se ostatne da rict i o Blanchett, ktera vypada uz trochu jak vyzobana slunecnice a navic nema moc co hrat. Ale prekvapive mi ani nijak zvlast ta volnejsi prostredni cast nevadila a tech 150 minut jsem se vubec nenudil a uzil si dalsi, sice vicemene stejnej, ale rozhodne povedenej prirustek do Hoodovsky legendy. ()

Slasher

Hezký, sympaticky alternativně historický, jenže bohužel příliš málo akcí, dobrodružstvím a zajímavým dějem nabytý prequel k nesmrtelné sherwoodské legendě. ()

Chupacabre

Zajímavě pojatý začátek a příběh o slavném hrdinovi, který vás zaručeně nezklame ... ale 100% si získá vaše srdce. Už ... už ... abychom se dočkali pokračování ... ()

Zeck

Nejlepší verze Robina Hooda, kterou jsem viděl. Klasická legenda o zbojníkovi z lesa je až moc pohádková a dnes může pobavit maximálně děti, nebo zaryté fandy této legendy. Proto se tento film musel udělat jiný. Je drsnější, reálnější a hlavně. Nevypráví stokrát opíchanou báchorku, kterou známe, ale ukazuje příběh, který byl před ní. Scott to natočil dobře a až do úplného konce jsem nenašel klasickou hollywoodskou přehnanost a trapnost (ta Blanchett na koni se svojí družinou dětí na poníkách, proti francouzské armádě, to byl trochu ujeté). Scott dokázal dobře natočit bojové scény, ať už malé, nebo rovnou obléhání hradů. Díky tomu jsem celou dobu chtěl dát plný počet, ale hlavní bitva celého filmu mé přesvědčení bohužel zmařila. I tak dobrý film, který dokáže pobavit, ačkoliv má na dnešní dobu zbytečně dlouhou stopáž. 75% 02.09. 2010 ()

Jara.Cimrman.jr

Zasílám tímto jednu zahanbenou omluvu do Sherwoodského lesa, protože jsem snímek dopředu odsoudil jako zbytečný remake. Jenže lišák Ridley to pojal poněkud prequelovsky, Russell Hood to zahrál se spolehlivostí Robina Crowea a největším překvapením pro mne byla lady Marion. V minulosti sice bývala povrchově mnohem lépe upravena, ale nikdy z ní nezářila tak odhodlaná sexy síla, kvůli které jsem konečně mohl pochopit, co na ní ten lesní recidivista vlastně vidí. ()

EdaS

Zbytečné možná, špatné určitě ne. Překvapivě příjemné tři hvězdy. Že to zachraňují hlavně herci a rejža, je asi zbytečné zmiňovat. ()

xxmartinxx

I když pominu, že to nemá nic společného s Robinem Hoodem, zůstane tu jen poučování, politikaření a nesympatické postavy. Děj je překombinovaný, ale nakonec stejně stojí na náhodách. Velké zklamání. Mrzí mě to. ()

Skejpr

Dvou a půl hodinová, ne příliš zábavná a místy až urážlivě polopatická demoverze legendy o sherwoodském zbojníkovi, v níž nade vše vynikají skvostná Cate Blanchett a Marc Strong, do očí naopak tlučou zbytečně sázená klišé, jen místy využítý rozpočet, uši pak rve nenápaditá a překombinovaná hudba. Mistr obrazu Scott se zmůže na jedinou působivou scénu (sázení obilí), což je při stopáži 140 minut trestuhodně málo, náznak na pokračování (které se navíc asi nedostaví, což je možná o to horší) pak definitivně podtrhuje totální pocit zbytečnosti a marnosti nad stráveným časem. ()

BadoXXII

Nikdy nehodnotím pri historických filmoch ich historickú presnosť. Jedná sa predsa o pohľad tvorcov filmu na danú dobu, postavy a udalosti. Kde máte istotu, že tým, čím vás kŕmia na školách a v učebniciach je 100% zodpovedné skutočnosti? Takže tieto koniny ja do úvahy neberiem. Robin Hood má však problém. SCENÁR! Nie je dobrý. Prečo? Je príliš skratkovitý, príliš umelý. Ja som tomu všetkému neuveril. Atmosféra je dobrá a vizuál je prekrásny. Osud postáv je mi však ukradnutý. S Robinom som necítil ani na sekundu. Gladiátor ma vedel vyburcovať, tu som len čumel a čakal, kedy sa už niečo zaujímavé udeje. A žiadne pokračovanie prosím! Scott je inak filmový génius a mám ho rád. Dlho už však žiť nebude a preto by sa mal ešte zamerať na zaujímavejšie projekty. 6/10 ()

Shit

Což o to, technicky pěkně zpracovaný a bitvy jsou dobrý, ale co to má, teda kromě známých jmen, společnýho s Robinem Hoodem, to teda nevim, já viděl jen historickej trochu válečnej film, kterej má zejména v prvních dvou třetinách hodně uloudanej příběh a takový známý hoodovský jména jako Malej John, Šerif z Nottinghamu nebo Will Scarlet tu prakticky neexistujou, což mě ale na druhou stranu zejména u Šerifa moc nemrzí, když jsme ho tam zahlíd. Závěrečná třetina je už sice akčnější a zábavnější, jenže pořád to s Robinem Hoodem nemá moc společnýho, bez pokračování bude tenhle úvod absolutně o ničem. Navíc, až na Crowea mi moc neseděli herci , začalo to Cate Blanchett, která se sem podle mě moc nehodí a pokračovalo to v podstatě všema ostatníma a korunu tomu nasazovali největší šasek filmu Oscar Isaac v roli krále a banda spratků v lese. ()

M.a.t.t.

Oveľa lepšie ako som čakal. Robinovi Hoodovi vlastne ako správnemu eposu nechýba naozaj nič, mierne výčitky adresujem len trochu zmrštenej histórii ale toto pre mňa samo o sebe v hodnotení kvality nie je rozhodujúce. Aj keď je totiž záverečná bitka silnou utópiou, Scottova verzia sa netvári ako historicky presný film. Chce byť len realistickejšou legendou o najslávnejšom anglickom zbojníkovi, čomu zodpovedá aj občasný náznak naivity či odľahčujúci humor. Ani zostrihávanie nie je až tak cítiť a Rusell Crowe sa do hlavnej roly hodí ďaleko viac ako to vyznievalo z trailerov. Jedinou skutočne zásadnou chybou filmu je vlastne jeho názov, pretože nová verzia je iba prequelom a s legendou takou ako ju poznáme, nemá spoločné takmer nič. Odpísať ju len kvôli tomu ale nie je úplne správne, iný pohľad na udalosti je podľa mňa vítaným kladom opodstatňujúci vznik tohoto filmu. Nehovoriac o tom, že Ridley Scott i na staré kolená dokáže vykúzliť pôsobivú atmosféru a nejednu opulentnú scénu, čím dokazuje, že do starého železa stále nepatrí. Našťastie. ()

flanker.27

Napřed pár nezbytných technických (ano, jsem historický hnidopich): Film je s historií samozřejmě naprosto na štíru, což nijak nepřekvapuje. Ale proč jsou tu zase Francouzi za temnou stranu, ve skutečnosti to byl právě Richard a po něm Jan, kdo vytáhl válčit do Francie. Je třeba poznamenat, že v té době byla Francie vlastně jen oblast okolo Paříže (Ile-de-France), zbytek byly víceméně nezávislé državy, nadto prakticky celý západ patřil Anglii (anglický král byl přitom de iure leníkem francouzského krále od doby Viléma Dobyvatele). Francouzi vytáhli do Anglie až po smrti Jana Bezzemka v roce 1217 (a nikoli pod velením Filipa II., ale jeho syna Ludvíka). Tažení skončilo u Lincolnu, de facto ne bitvou ale "turnajem", William Marshall (správně by se ovšem mělo říkat Guillaume le Maréchal - anglická šlechta mluvila až do 13. století francouzsky a Maréchal většinu života prožil a slávu získal na francouzském dvoře) se pokusil zajmout francouzského velitele pana du Perche (Ludvík s částí vojska obléhal Dover) jako při turnaji, ale nešťastnou náhodou jeho kopí Percheho zasáhlo skrz průzor do oka, čímž se du Perche stal jediným padlým. Filip II. byl fakticky mnohem víc rytířským králem než Richard (o Janovi nemluvě), když Maréchal v roce 1219 zemřel, prohlásil, že nebylo lepšího rytíře. Tak, tolik "krátký" historický exkurz, teď k filmu. Ač historicky mimo, dobové reálie i povahy ukazuje podle mě docela dobře. Shoduju se s těmi, kteří prohlašují, že zhruba dvě třetiny filmu je to hodně dobré podívání, rozhodně oceňuju snahu pojmout legendu jinak (ale stejmě je škoda, že neprošel ten původní Nottingham). Robin je na začátku docela sympatickej pragmatik, film působí docela odlehčeně (místy až komediálně) a přitom dobrodružně, chemie Crowe-Blanchett funguje (i ten věk k postavám sedí - i přítelkyně říká, že jí víc vyhovuje větry či čím ošlehaný veterán Russel než nějakej cucák), Robin Marianě okukuje chtivě pozadí a představuje si pořádnou dávku bezuzdného sexu, Strong je jako záporák optimal chnůsny, tfuj :). Bohužel poslední část filmu je hodně zmatená, Jan Bezzemek nejdřív řve, že s odbojnou šlechtou jednat nebude a chce s ní válčit, ale najednou je na shromáždění a slibuje Magnu Chartu (která se BTW týkala samozřejmě pouze šlechty), Robin si najednou vzpomene co se stalo když mu bylo šest, a když už se rozhodli pro velkou bitvu, mohla bejt aspoň trochu dramatičtější a nemuseli tam strkat Cate, která v ní působí jak kopí do oka. Aspoň že závěrečný malovaný titulky byly hezký, i když je v nich spousta materiálu, kterej se do filmu evidentně nevešel. Mohlo z toho bejt víc než letní oddychvoka, ale to už je bohužel současná móda (P. S. Možná DC verze bude o něčem jiném, uvidíme). ()

Morien

Kromě toho, že bych chtěla mít takové vlasy, jakou měla Cate Blanchett paruku, si nepamatuju zhola nic a jsem za to ráda. Jenom snad ještě, že to bylo nepředstavitelně dlouhé, na což bych raději zase zapomněla. ()

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

01.08.2016

Utíká Ridley Scott od Promethea 2 k jiné sci-fi?

Utíká Ridley Scott od Promethea 2 k jiné sci-fi?

16.05.2014

Pokud chcete v Hollywoodu natočit oslnivou sci-fi nebo velkolepý historický film, nejdřív byste měli jít za Ridley Scottem. Šestasedmdesátiletá legenda má na kontě filmy jako Blade Runner, Vetřelec… (viac)

Marvel na vás vypustí Ant-Mana

Marvel na vás vypustí Ant-Mana

18.10.2012

Bourne nabírá luxusní protivníky

Bourne nabírá luxusní protivníky

24.07.2011

Tony Gilroy očividně napsal pro The Bourne Legacy parádní scénář. Film, který bude tentokrát i režírovat, totiž láká čím dál hvězdnější obsazení. Nejdřív hlavní roli získal Jeremy Renner (nebude hrát… (viac)