Bola krásna, múdra a navyše vedela očarujúco rozprávať príbehy. Bagdadský astronóm kedysi zapochyboval o existencii Alaha a za trest ho zakliali do lampy ako džina - teraz musí žiť v podobe Jimmyho v daždivom Anglicku 20. storočia a cez obrazovku svojej televízie sa vracať do minulosti vždy, keď prostredníctvom lampy niekto požiada o jeho služby... V Bagdade práve vydali krásnu a mladú Šeherezádu za kráľa, ktorý síce chce mať veľa žien, ale len na jednu noc. Potom ich dá vždy popraviť. Múdra Šeherezáda sa však rozhodne zachrániť si život a panovníkovi začne rozprávať zaujímavý príbeh, ktorý však do rána nedokončí. A tak jej kráľ dovolí dorozprávať ho ďalšiu noc. V tej chvíli sa k nej dostane Jimmy, ktorý jej chce pomôcť ujsť, na čo využije všetky možné spôsoby, či už je to lietadlo, auto a ďalšie zázraky súčasného sveta. (oficiálny text distribútora)

Willy Kufalt

Když navážu na komentář k předchozím Šuanům, tak fantasy mě míjí možná ještě více, než ty dobrodružno-historické spektákly. Ale jejich vzájemné žánrové skloubení v Šeherezádě mě upoutalo, zvláště když probíhalo s neskrývanou dávkou vtipu a nadhledu. Koncepce s propojením fikčního světa podle známé pohádky a moderní současnosti pomocí kouzelného předmětu našincům připomene Arabelu, která mě ovšem dokázala v minulosti bavit mnohem více a vybavuji si jí jako po celý čas vtipnou i napínavou zábavu v skvělém tempu, nehledě na to, že Francouzům se tady pořád nepodařilo doběhnout nadčasovou úroveň barrandovských triků z konce 70. let. Šeherezáda v zpracování Philippa de Brocy je hravá, nápaditá, zábavná a občas i napínavá, některé scény (zvrat během vystoupení v cirkusu, Jimovo hledání krále na policii) mi připadaly vynikající a díky vyprávění příběhu na popravišti před publikem včetně dětí se to ještě více nese v hezky pohádkovém duchu. Ale bohužel minimálně v televizním sestřihu v rozsahu dvou dílů celovečerní stopáže, který jsem viděl, se děj nejednou zbytečně táhne, výsledek občas postrádal tu svěžost pro dřívější režisérovu tvorbu typickou a i když je představitelka Šeherezády opravdu krásná a oblíbené spojení Jugnota s Lhermittem dobře funguje i v tomto netradičním žánru, nedokázal jsem být po celou dobu nadšený. Občas jsem sice neměl daleko k 4. hvězdičce, ale asi nemám moc důvodů se k tomuto dílku vracet a je to jeden z těch filmů, u kterých si říkám: Tohle jsem měl vidět několik let zpátky ještě jako dítě, abych si to pořádně užil! [70%] ()

spacylemon

Pět důvodů, proč dát Šeherezádě 5 hvězdiček: 1. z nostalgie... navíc na pohádkovou komedii to byla (vzhledem k mému věku, když to dávali v TV) docela lechtivá podívaná ;) ....... 2. za celý ten nápad s Džinem Jimem, co v 6 hodin hrává s Willsonovými bridge, jezdí na motorce a v poušti pěstuje anglický trávník....... 3. za rozkošnou mladičkou Catherine Zeta-Jones a za její Šeherezádu, která je překvapivě emancipovaná - každého chlapa udržuje v představě, že je jejím pánem, přitom je to ve skutečnosti ona, kolem koho se Země točí....... 4. speciálně za Šeherezádu hrající s Jimmym monopoly....... 5. za nápad rozdělit nekoukatelnou stopáž na 4 díly, čímž se z toho vlastně stal neskutečně kouzelný seriál. ()

Maryinka

Byla by to krásná pohádka, kdyby se do toho nemotal ten Jimmy z 20. století. Do děje nezapadal, spíš ho narušoval, a ani vtipný moc nebyl. Jinak celkem hezké, i když místy trochu nuda. Ale už kvůli krásné Catherine (i když jsem holka, musím uznat, že jí to tam seklo) a sympatickému "Aladinovi" by bylo hřích dát méně než 3*.... ()

mira007

Pohádka s prvky grotesky, parodie a erotiky, takže to vlastně až taková pohádka není, když sultán přemýšlí o sexu, Šeherezáda tam běhá nahá a předvádí striptýz, Aladin je komouš a Džin britský gentleman. Jenže co naplat , já se prostě bavil a jako sentimentální vzpomínka, které dávám hvězdy navíc. Zeta Jones ve své první roli. ()

aLPaC

Musím říct, že jsem si poměrně dlouho zvykal na styl zdejšího humoru a první díl se mi ani moc nelíbil. Druhý díl, kdy více prostoru dostala mladá a neskutečně krásná Zeta-Jones (pro fajnšmekry ukáže i kozy) a také nejlepší mužská postava, kapitán Sindibád už ale stál za to a i na začátku pro mě otravný Gin byl výborný. Po prvním dílu jsem chtěl dát dvě, nakonec dávám čtyři. de Broca zkrátka nezapomněl! P.S. Někdo tu píše, že Sindibád tu není, což není pravda, není jen v prvním dílu a i zde na csfd to není moc dobře značené. Šeherezáda nemá 98 minut ale 2x93. ()

• Film existuje v dvoch verziách: 98-minútová, ktorá bola premietaná v kinách a dostala sa na DVD, a 195-minútová, ktorú vysielala francúzska televízia Antenne 2 a je známa aj z našich obrazoviek v českom dabingu. (2flower)
  • Jedná se o filmový debut herečky Catherine Zeta-Jones. (Cheeker)
  • Natáčelo se na Maltě a v Maroku. (Cheeker)