Režisér Stuart Gordon se díky své prvotině Re-Animator proslavil především jako tvůrce čistokrevných hororů. Neznamená to ale, že by se stejně elegantně nedokázal pohybovat i ve vodách thrilleru, kořeněného navíc řádnou špetkou velmi drsného černého humoru. Důkazem toho je pak snímek Střet, který natočil v roce 2007. Svůdná Mena Suvariová, kterou si celý svět dodnes pamatuje především díky Americké kráse, v něm ztělesňuje sympatickou dívku Brandi, přes den tvrdě a svědomitě pracující v domově důchodců a přes noc rejdící po večírcích. A právě jí se po jednom prohýřeném večeru stane dost velká nepříjemnost. Stačí chvilka nepozornosti a už pod koly jejího auta leží přejetý bezdomovec Tom s tváří Stephena Rey. Brandi zpočátku samozřejmě reaguje, jak má, a chce zraněného dopravit do nemocnice, jenže velmi záhy jí začne v hlavě tlouct kováříček pochybností. Podobný incident by jí přeci jen mohl dost pošramotit budoucnost. Ani v práci by to jistě neslyšeli rádi. A proto nakonec společně se svým přítelem zvolí alternativní řešení. Odvezou Toma domů, kde ho chtějí nechat vykrvácet. A posléze odklidit. Z bruselského festivalu fantastického filmu si tento film odvezl cenu Stříbrného havrana. (oficiálny text distribútora)

PetrPan

Gordonův poslední film a něco zcela jiného než na co jsem byl u něj zvyklý, ale neviděl jsem Portrét šílenství. Po Střetu jsem na něj ale rozhodně zvědavý. Thriller na malém prostoru pro tři protagonisty s hořce černým humorem míří do sadisticky potměšilého "happyendu". A už jen za něj bych hodnotil vysoko. Střet se s humanitou příliš nepárá a nastavuje vlastně setsakra kruté zrcadlo lidské zbabělosti a strachu z odpovědnosti za své činy. Není v tom sice nijak objevný, ale podobné téma, navíc v tomhle krutě nemilosrdném a vlastně tak i pořád typicky gordonovském kabátě, mne vždycky spolehlivě zaujme. Čtyři kapky krve po předním skle stékají. ()

Goldbeater

Černý humor snesu (i když v tomhle snímku bych ho raději neviděl), ale ten fekální je docela humus. Myslím, že tenhle snímek se dal natočit lepší cestou. Tím nechci schazovat Stuarta Gordona, ale ze začátku jsem se nudil, v polovině jsem byl zhnusen krutostí a sobeckostí Brandy (Mena Suvari možná podávala dobrý výkon, ale já byl naštvaný, kdykoli jsem ji viděl) a finále mě naopak bavilo skvěle. Pro mě značně nevyvážený film, který možná zapůsobí, ale neohromí. ()

Pumiiix

Všechno začíná velmi nenápadně a graduje opravdu pomalu, nakonec ovšem posledních 15minut stojí doopravdy zato. Jako horor by tento snímek moc neobstál, ale jinak může zaujmout a v mém případě i sem tam rozesmát. Mena Suvari mě opět nepřesvědčila, že umí hrát, ale tu konkurenční ženu vyhodila od partnera velice přesvědčivě. Stephen Rea je absolutní chudák ;-) ale…..však uvidíte. Viděl jsem to tak na 6/10* ale za konec tu hvězdičku ještě přihodím 7/10*. ()

J*A*S*M

Povedený hororový thriller s dávkou značně černého humoru z dílny Stuarta Gordona. Čekal jsem tak trochu béčkovou Misery, ale opak je pravdou - Stuck je pro mne zajímavý především tím, že záporná postava je psychicky naprosto normální člověk, hnaný přáním nedostat se do problémů. Krvavých scén je poskrovnu (ale když už se nějaká vyskytne, tak je povedená), mnohem víckrát se bude divák usmívat než odvracet zrak. A ačkoli je odlehčených částí docela dost (například hned první záběry na staříky v domě důchodců, podbarvené hiphopovou muzikou), nikdy snímek nesklouzne do vod komedie, což je jenom dobře. Film byl prý natočen podle skutečné události - a zrovna tomuhle bych to docela věřil. Určitě doporučuju zhlédnout ... ()

kchaja

Opravdu bych to hororem nenazval, ale označení trochu krvavější thriller by sedělo. Možná pokud půjdeme trochu do hloubky, tak z toho dostaneme tortue thriller, kde místo toho, aby oplzlý padesátník mučil krásnou dvacetiletou divu, tak úspěšná mladá pečovatelka z domova důchodců mučí padesátiletého muže, který se stal skoro bezdomovcem z důvodu velkých dluhů. Celým snímkem prostupuje pokrytectví konzumní společnosti, kdy každý hledí sám na sebe a zde to dojde až do takového extrému, kdy si hlavní postava cenní svého úspěchů víc, než života druhé osoby. Výborný film s výborným námětem. ()

Zemřel režisér Stuart Gordon

Zemřel režisér Stuart Gordon

25.03.2020

Ve věku 72 let zemřel filmový a divadelní režisér, scenárista a producent Stuart Gordon. Zprávu včera ve večerních hodinách potvrdila jeho rodina. Rodák z Chicaga začínal na divadle, proslavil se… (viac)