Pacifik

• USA The Pacific
USA, 2010, 8 h 32 min (Minutáž: 47–59 min)

James Badge Dale, Joseph Mazzello, Jon Seda, Ashton Holmes, Rami Malek, Josh Helman, Keith Nobbs, Martin McCann, Jacob Pitts, Brendan Fletcher, Tom Budge (viac)

8. prosince 1941, jen 24 hodin po překvapivém útoku Japonska na námořní základnu v Pearl Harboru, vydal Kongres formální vyhlášení války proti japonskému impériu. Napětí mezi Japonskem a USA narůstalo po celé desetiletí, kdy Japonci rozšiřovali své dobyté území o značnou Díl území Číny a Jihovýchodní Asie. Bombardování Pearl Harboru vyústilo v oficiální vstup Spojených států do II. světové války, kterou již třetím rokem spojenci - Spojené království, Sovětský svaz, Čína, Kanada a Austrálie - vedli proti Japonsku, Německu a Itálii.

Armádní náborová místa se prakticky přes noc naplnila tisíci Američany, kteří se spěchali zapsat do armádních sil. Mnozí z nich si zvolili námořnictvo, jehož počty se během šesti měsíců následujících po útoku na Pearl Harbor navýšili více než třikrát.

Minisérie televizní stanice HBO „Band of Brothers“ (Bratrstvo neohrožených) sledovalo zkušenosti jedné posádky armádních výsadkářů na evropské bojové scéně. PACIFIC se zaměřuje na válku vedenou na druhém konci světa, v Tichém oceánu a na jeho ostrovech, včetně Filipín, Nizozemské Východní Indie, Nové Guinei a Šalamounových ostrovů. Miniseriál sleduje propletený příběhy tří mužů z 1. námořní divize: pěchotní divize, přezdívaná „The Old Breed“ (Stará garda), jelikož byla nejstarší a největší divizí, která se aktivně podílela na službě námořnictvu USA. 1. námořní divize byla za podpory svých kamarádů z námořnictva, vzdušné obrany a armády, v první linii mnoha nejtěžších tažení války v Pacifiku.
Vojín 1. třídy (PFC) Robert Leckie, jehož ztvárnil James Badge Dale, vyrostl ve městě Rutherford, státě New Jersey, jako jeden z osmi dětí. Ve věku 16 let se začal věnovat profesionální kariéře sportovního zápasníka za deník Bergen Evening Record. Leckie, jemuž kamarádi v armádě přisoudili přezdívku „Luckie“ (Štístko) byl jedním z těch, kteří se k námořnictvu dali těsně po útoku na Pearl Harbor. Sloužil jako kulometčík u posádky H, 2. praporu, 1. námořního regimentu, 1. námořní divize.

Četař John Basilone (Jon Seda) vyrostl v městě Raritan, státě New Jersey jako jedno z deseti dětí italských přistěhovalců. V roce 1934, když mu bylo 18, se Basilone dal odvést do armády USA a po tři roky sloužil na Filipínách, kde se stal šampionem v boxu. Po krátkém návratu do New Jersey, se v roce 1940 Basilone přidal k námořnictvu a stal se kulometčíkem u posádky C, 1. praporu, 7. regimentu, 1. námořní divize a později přešel k posádce B, 1. praporu, 27. námořnímu regimentu, 5. námořní divize.
Vojín 1. třídy (PFC) Eugene B. Sledge (v podání Joe Mazzella) se narodil do privilegované rodiny v městě Mobile, státě Alabama a jako takový měl na obou stranách rodiny příbuzné, kteří bojovali za Konfederaci. Sledge byl synem lékaře, který sloužil v armádě za I. světové války. 18 let dovršil pouhý měsíc před tím, než USA do války vstoupilo, ale jeho odvodu bránila srdeční zdravotní komplikace a do armády tak vstoupil až v prosinci roku 1942. Přestože jeho rodina usilovala, aby se vyškolil na důstojníka, Sledge se nakonec k armádě připojil jako řadový voják a sloužil u posádky K, 3. praporu, 5. námořního regimentu, 1. námořní divize jako minometník.

V časovém prostoru 10 hodin nám PACIFIK nabízí neohrožený náhled „pod helmu“ zkušeností těchto mužů a jejich spolubratří v boji, z nichž se každý nachází v situaci, kdy bojuje o svůj život na vzdálených úlomcích pevniny, o nichž nikdy před tím neslyšel – Guadalcanal, Cape Gloucester, Peleliu, Iwo Jima, Okinawa. Extrémní strádání ve vysilujícím podnebí a boj proti brutálnímu nepříteli, který raději zemře, než aby se vzdal, přivádí tyto námořníky na pokraj lidskosti. PACIFIK znázorňuje bitvy v rovině fyzické, psychické i emoční a zamýšlí se nad skutečnou cenou, již lidé ve válce platí. (HBO Europe)

Enšpígl

Po třetím díle jsem se rozhodl sledování seriálu ukončit. Nehodlám ztrácet čas s něčím, co snaží tvářit jako stěžejní válečný miniseriál o válce v Pacificu a přitom bitvě (Guadalcanal ), která trvala přes půl roku je věnováno 10 minut boje v noci a pro pacifickou válku nedůležitýmu zamilovanýmu "australskýmu" románku je věnován celý díl ! Tři díly jsou v prdeli a já se vlastně ničeho nedočkal. Pacific plánuju dát někdy v budoucnu jako celek, ale po třech dílech mám dvouhvězdičkový myšlenky a pocit promarněné příležitosti. ()

Matty

Za nízká hodnocení si částečně může HBO sama. Velkohubá a veleotravná reklamní masáž slibovala přinejmenším událost desetiletí. Někteří holt nezkousli, že nakonec dostali „jen“ nadprůměrnou válečnou mini-sérii. Tvůrci zaspali pár seriálových sezón. Všechny ty dravé, vypravěčsky odvážné tituly jako by nikdy nevznikly. ___ Pacific hodně sází na jistotu. V přístupu k válce sice napodobuje psychologičtější filmy (Vlajky našich otců, Smrt čeká všude) a kromě pojmu hrdinství relativizuje také démoničnost nepřítele, proti němuž se bojuje (a který je víc „neviditelný“), ale v samotném vyprávění si vypomáhá berličkami, které jsem považoval za dávno zaváté prachem. Psaní dopisu doprovází vnitřní monolog, o hrůzách války se vedou frázovité dialogy (dabing nebrat!), vedle drastických výjevů z bojiště jsou učebnicově řazeny idylické scény z domova, kde samozřejmě nikdo nic nechápe. Když už investujete takové peníze, opatrnost je nejspíš na místě. Nebo bychom to měli nazývat připosraností? ___ Výrazná osobnost chybí, ale díky chytrému výběru můžeme se třemi vojáky prožít ty nej(vý)znám(n)ější bitvy v Pacifiku. Vážně prožít, protože peníze do projektu vložené jsou sakra vidět. Akorát si budete muset pár dílů počkat, v těch prvních většinu akcí halí tma. Ale pak, za denního světla… špína, krev, ruce, nohy, smrt. Ve velkém. Konečně má i díky něčemu televiznímu HD formát smysl. Pouze mi přijde malinko schizofrenní dělat z války PODÍVANOU a zároveň se snažit o pacifistický tón. ___ Oproti Bratrstvu jsou prostředí podstatně monotónnější, mění se ovšem atmosféra epizod. Jak peklo stále nekončí, děsivost narůstá (skoro-hororový devátý díl). Pojetí ve stylu klasických válečných filmů – se všemi těmi ukrutně patetickými momenty a velkými chlapskými gesty – neodpovídá významnější role žen a větší důraz na psychologii postav. Potěší zejména dobře odpozorované situace z běžné mezilidské komunikace. Poslední epizoda je právě o těch jemných detailech (odcizení Boba s rodiči prozrazuje mimo jiné minimum vzájemných dotyků, váhání Eugena, jestli zaklepat před vstupem do vlastního domu …). ___ Být nemilosrdně odstřelen si Pacific nezaslouží. Disponuje nezpochybnitelnými kvalitami, třebaže ne zrovna těmi, jaké se od něj nejvíc očekávaly (zkuste zapomenout na Bratrstvo). Přiznávám, že i mou prvotní reakcí bylo velké zklamání a teprve někdy v polovině série jsem se dokázal přeladit na jinou, vypravěčsky starosvětštější podívanou, než jaká dnes letí. Pacific není a ani se nesnaží být módní, což bych mu neměl za zlé. ___ Omlouvám se, je-li tento komentář zmatený, stejné byly mé dojmy z Pacifiku (od otrávenosti přes smíření k menšímu nadšení). Jestli budu mít někdy náladu na druhé zhlédnutí, pokusím se o souvislejší text. 80% Zajímavé komentáře: Marigold, arachneuss, Baxt, Ligter, matusb, Errol ()

Cervenak

Najväčšie televízne sklamanie roka 2010. Kvôli snahe prísne sa držať historických faktov a spomienok osobných účastníkov tomu zúfalo chýba akákoľvek dramatická výstavba a je z toho tak iba prehliadka nezaujímavých postáv, nulových emócií a nudne jednotvárnych bojísk. 5/10 ()

Malarkey

The Pacific, seriál, ve kterém jsem viděl obrovskou budoucnost druhé světové války ve filmu. Přál jsem si, aby se mně to líbilo, přál jsem si aby to fungovalo a mělo to alespoň podobné kouzlo jako Bratrstvo neohrožených.Ti lidé, o kterých se vypráví, by si to minimálně zasloužili. Přál jsem si to, nicméně autoři mně ubezpečili, že s Bratrstvem to bude mít společného málo. Ale to mě nezastavilo. Říkal jsem si, vždyť to je vlastně dobře. Kdo by tu chtěl koukat na stejnej seriál...akorát z jiného prostředí. A tak jsem se dál s chutí těšil a doufal, že to prostě dopadne tak, jak to dopadnout má a musí. Nedopadlo to tak, jak jsem si to přál a to jsem se to snažil, v co největších ohledech neporovnávat právě s Bratrstvem neohrožených. Dokonce jsem se u osmého dílu na nějaký čas zastavil s tím, že se na to prostě koukat nechci, že mě to nebaví a ani mě to nezaujalo. Jenže, ono to zase tak snadno vypustit nešlo. Podstata od hudby počínaje, po autentičnost konče byla totiž neskutečně podobná samotnému Bratrstvu, jenže tu byl menší rozdíl. A tím rozdílem jsou jednotlivé příběhy. Herci se snažili, dělali dojem, ale k srdci mi prostě nepřirostli. Vrcholem všeho pak byly jednotlivé příběhy, u kterých jsem se měl do jednotlivých jmen nadobro zakoukat...a nezakoukal. Z jednoho prostého důvodu. Kdo by vydržel koukat na válečnej seriál, kde v jednom díle sledujete nesnáže jednoho amerického občana v Australské divočině, jak si chce vrznout, ale nemá sil a tak si nabalí holku, se kterou po válce plánuje neuvěřitelnej život, obětuje jí jeden celej seriálovej díl, pak jí dá zbohem a celej seriál se už neukáže? Přišlo mi to jako hroznej a naprosto zbytečnej nesmysl v rámci celého seriálu, který měl daleko navíc a hlavně jako obrovský podvod pro samotného diváka. Kupodivu ale i samotná struktura seriálu byla naprosto totožná. Seznámení, válka, volnost, válka a následný konec války a život potom. Bratrstvo neohrožených bylo seriálem, které Vás dokázalo šokovat absurditou války každejch deset minut a jedním dílem Vás totálně odrovnalo. Pacific je seriálem, kterým se procházíte po jednom z největších pekel druhé světové války a příjde Vám to jako obyčejná procházka močálem, na kterou stejně nejste zvědaví, jelikož na ní nemáte boty a celí se zasviňíte. Kdo je na to zvědavej? Já určitě ne...Tak se také stalo, že tak dva, maximálně tři díly, mě skutečně dokázali zaujmout. Ale jako celek jsem myslel, že se z toho seriálu upřímně poseru. Člověk se těší na životní osudy jednotlivých vojáků jedné neméně důležité čety a pak dostane díl, jak jeden nahání holku a ve výsledku vlastně uplně k ničemu. Nehledě na to, že válka je v téhle kapitole války v Pacifiku spíše pro odvážné a také pro ty, kteří si na obrazovce dokáží nasvítit jas k absoltuní dokonalosti. Ti jasově nevyspělí, jako třeba já, sledují sled zvuků, výstřelů, záblesků a neskutečného řevu a vlastně vůbec nevím, co se kde děje. Prostě a jednoduše, 80 procent skutečné války se odehrává ve tmě. Kdo je na to zvědavej, netuším, ale nutno dodat, že i zákopová válka na francouzské hranici byla za tmy, a přitom to všecko mělo neuvěřitelné koule. Válka je hnus, já jí to neberu. Možná je to opravdu takový hnus, jak nám vypráví tento příběh, to jí v žádném případě také neberu a ani brát nechci. Nikdy jsem to nezažil, posoudit to nedokážu. Ale když už chci zaujmout diváka, tak to mám udělat pořádně, s grácií a ne abych tvrdil, že chceme být originální a všecko, co můžeme prosereme, že z toho samotný divák nebude mít vůbec nic. Zklamání...obrovské zklamání. Na druhou stranu je to pohled na jiný úsek samotné druhé světové války, který byl příšernou procházkou peklem. Popravdě ale..která válka nebyla? () (menej) (viac)

T2

Rozpočet $120miliónov║ ▐ Tržby za predaj DVD v USA 1,488,763 //počet predaných kusov $65,351,505║ ...zastihol som akurát posledný 10.diel ale určite navnadilo tak aby som sa mohol k tejto mini-série vrátiť, kvalitka, Spielberga a jeho producentský dohľad tam je cítiť__ __Tak prvý diel zatiaľ fajn ubehol ako voda, badateľne tam cítiť také prázdno keď sa tam neobjavila nejaké známejšia herecká tvár čo by to troška vyzdvihla, uvidím čo povedia ďalšie diely,... __ /80%/ ()

Marigold

Překvapivě neduživý a dramaturgicky zcela zabitý odvar z Bratrstva neohrožených, kterému chybí jak frenetická atmosféra, tak charismatičtí hrdinové a ze všeho nejvíc ty překrásné "mikropovídky", které z předchůdce dělaly skutečně syrovou výpověď o člověku a válce. Pacific je vizuálně načančaný, ale uvnitř splasklý balónek. Ke sledování mě nemotivuje seriál samotný, ale jen a jen dlouholetá vášeň pro válku v Pacifiku. [komentář psaný po shlédnutí sentimentálního balvanu s pořadovým číslem 3] ()

Djkoma

Utahaná a drahá nuda, která se nedokázala rozhodnout, jestli radši zachrání 4té dítě paní Ryanové nebo bude sledovat trávu pod těly mrtvých amerických vojáků. Exotické prostředí mění celý kolotoč komplexního armádního seriálu na výpravu do neznáma s pár zajímavostmi, hromadou, ale opravdu hromadou vaty a neznámých charakterů, které vás nejen nezaujmou, ale ani si je nebudete pamatovat víc jak pár minut. Možná to byl úmysl, možná je válka taková, vojáci vedle vás se mění, odcházejí, umírají, ale vy furt musíte bojovat a nepřestávat. V seriálu to však vůbec nefunguje a ani samotné války se tu nedočkáte, jak by jste doufali. Čekání, nemoci, stesk, deprese...déšť. Válka v Pacifiku nebyla válka, ale procházka peklem, které je divácky neskutečně nevděčné. (seriál viděn celý) ()

KarelR

Silné v pár samostatných scénách a několika dějových linkách (Basilone v osmičce), ale jako celek až příliš roztahané. A to hlavně na ploše jednotlivých dílů, ze kterých sice žádný výrazně nevyčnívá dolů, ale bohužel ani nahoru. Pacificu se daří docela výpravně (ano, akce od Peleliu vypadá poctivě a draze) ukázat další kus americké historie, jeho fungování v rámci user-friendly válečného seriálu už ale pokulhává. Strach o vedlejší postavy je stále na nule, ty hlavní musí dlouho bojovat, než se vám dostanou pod kůži, a idea s úvody dílů, které obvykle vykecají většinu děje, je vyloženě na pěst. Jako by zkrátka tvůrci měli seznam věcí, které nám vehementně chtějí ukázat, a potom se to všechno snažili pracně nacpat do deseti epizod. Inu, pár věcí se chytlo, ale ten zbytek zapadl mezi spoustou nezajímavé vaty. Což je při pohledu na perfektního seriálového bratříčka veklé zklamání. Chápu, že je Pacific záměrně úplně jiný. Ale jiný v tomhle případě znamená o dost horší. 6/10 ()

Superpero

Asi nejdrsnější hraný materiál o druhý světový. Válka zde není cool, ale je krvavá, dost beznadějná a bolí. Úplně cítíte únavu vojáků. Kromě fanatických japonců je dalším nepřítelem džungle a nemoci. Hodně jsem se vžil do postav vojáků a díky tomu Pacific boduje. Zdejší výtky lidí, co viděli tři díly a stěžují si, že jim nikdo neutkvěl neberte vážně. Takovýhle seriál se musí hodnotit po kompletním zhlédnutí. ()

Fr

7.12.1941, datum, které je symbolem ohavnosti. USA byly náhle a záměrně napadeny....Japonci jsou uprostřed procesu obsazování světa. Je tu ale něco, co nečekají: NÁMOŘNÍ PĚCHOTA USA!.... Je fajn, že Spielberg, Hanks (a další) chtějí, aby po nich zůstalo něco velkého. Myslel jsem si, že spolu s Bratrstvem by mohl Pacifik sloužit třeba k výuce dějepisu. Myslel jsem, než jsem jej dokoukal…. Potěší válečná vřava ve stylu ,,Ryana“ , stejně jako předvedení věcí o kterých člověk jen četl. Bohužel těchto pár ,,kladů“ je obaleno spoustou romantických (a jiných) sraček, hodících se spíš do nekonečné telenovely než do válečného seriálu. Radost tak můžou mít jen všichni ti veteráni o nichž se v seriálu vypráví a na základě jejichž vzpomínek série vznikla. Několik důvodů, proč má smysl seriál vidět: 1.) Film Pearl Harbor je jediným originálním dvd, které vlastním. 2.) Mám doma i originální videokazetu. 3.) Potřebuji osvěžit zeměpis ,,Tichomoří“. 3.) Pláču, když u mrtvého nepřítele najdou rodinnou fotografii. PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ * ()

Slasher

Zajímavý kontrast k Band of Brothers a upřímně, The Pacific jsem užil ještě o drobek víc. Tohle nevyzní jako žádná óda na šlechetnost, neprůstřelnou morálku a slavná velká vítězství, ale je to temná, místy nečekaně krvavá (šplouchání mozku a vyřezávání zlata z huby mi rozhodně utkví) a až nihilistická podívaná. Srovnání se nabízí a co mi asi nejvíc vadilo při BoB, ta tuna hrdinů kde má divák menší guláš kdo je kdo a pak má tudíž i relativně šumák kdo kde umře, tak tady je na tom lépe, neboť sledujeme primárně osudy tří vojáků na i mimo bojiště. S tím ale souvisí i největší mínus, nesedl mi J. Badge Dale jako Leckie a snad ta vůbec nejústřednější postava série. Prvních pár dílů slabších, než přišlo na opravdový válečný hody a vážně bylo čím se kochat, viz. ta $217 mega drahá produkce... Je možná malinko škoda, že tu nevidíme i nějaký větší obrázek celého konfliktu, nejblíž k němu mají vsuvky mapek k lepší orientaci kde zrovna došlo k vylodění, ale fokus je holt psychologie a zkušenost samotného jednotlivce a konflikt po stránce dějepisu si nadívám jinde. Sledge, Basilone (moje oblíbená E08) a Snafu, ti mi k srdci přirostli, osobně mi bylo líto brzké absence Jona Bernthala. Takže jo, Pacific velmi dobře zachycuje jak prvotní nadšení a naivitu vojáků, dovolí si odbočky k romanci při oddechu v Melbourne, snaze prodat lidu dluhopisy nebo do blázince, tak pak ukazuje peklo i jeho následky, vypropagandovaný rasismus (japonec = žlutá špíňácká japka), evokuje rezignovaný nálady a la Vietnam, osvětluje lehce opomíjenou část druhé světové. Za to všechno bravo HBO. ()

Zeck

Tento seriál budu hodnotit skze to, jak vylíčil tři hlavní postavy. Pozor, komentář obsahuje spoilery. Robert Leckie, ačkoliv se to ze začátku nezdá, tato postava je ze všech nejzajímavější, obsahuje největší rozhled a spektrum proměny vojáka, ukazuje nám "machra", z které se stane "troska" schopná všeho. Ze začátku zapadne mezi další desítkou postav (které jsou mnohdy zajímavější, než on sám), které nám jsou představeny a když divák konečně příjde Leckiemu na chuť, je zraněn a jeho příběh končí, proto zklamání. John Basilone, rovněž ze začátku zcela zapadl mezi své spolubojovníky, potom dostal více prostoru a hned to bylo znát, divák mu rovněž přišel na chuť a ejhle, Basilone na dvě epizody mizí, aby se vrátil, byl představen asi nejlépe z celé série a posléze umírá, opět tvůrci zcela zpackali postavu. Eugen Sledge, stoprocentně nejslabší postava, na kterou se Joseph Mazzello bytostně nehodil. V předposledním díle mě dokonale vytáčel a přál jsem mu zásah, ten nepřišel. Tvůrci ale konečně udělali dobrou práci a Sledgovi se věnovali nepřerušovaně a vývoj jeho postavy byl v pořádku. The Pacific absolutně nemůže konkurovat Bratrstvu neohrožených. Jednak díky méně "hrdinské" válce, kde místo klasického hrdiny s čokoládou a Lucky Strikema, vidíme polonahého blázná, co píchá do mrtvých Japonců. Ano, válka v Pacifiku taková byla a je dobře, že jí tak tvůrci představili, ovšem boje v džungli nikdy nebudou pro evropského diváka tak atraktivní, jako ty v Evropě. Akce seriál moc nenabídne a první čtyry díly se téměř nebojuje, pokud ano, pak ve tmě a divák nemá sebemenší nárok rozeznat Japonce od Američana. Od pátého dílu se vše zlepšuje, ale jde lehce poznat kulisy a celé boje působí hrozně nepřirozeně. Postavy se navíc kupí a jsou představovány nové a nové, aby o pár minut později umřeli a nastoupila další. Bratrstvo neohrožených představilo ucelený obrázek o parašutistech, neodbýhalo od děje a představilo zajímavé postavy skrze zajímavé herce. Pacifik odbýhal sem a tam a nabídl vše, krom uceleného obrázku. Pokud filmaři za každou cenu chtěli představit tři postavy, pak to měli udělat postupně, takto zabili to, co Bratrstvo udělalo - hrdiny. Smutně zabitý potenciál, ovšem méně než 70% se dát zkrátka nedá. ()

Shushika

Při uvedení seriálového Pacifiku v roce 2010 mě „dobová kritika“ odradila do té míry, že jsem si jej v záplavě jiných quality TV sérií přesunul do kolonky „až jednou“, a došlo na něj až před Vládci nebes, kdy se situace opakuje. Bombarďáci dostávají sodu, protože nejsou jako mýtické Bratrstvo neohrožených, vztahy postav prý nefungují, CGI je mizerné, bla bla bla.  Stejně jako je každá válka jiná, liší se i pacifické bojiště od toho evropského. Je zuřivější, chaotičtější, nevypočitatelnější, fatálnější. Masomlýnek ne nepodobný vylodění v Normandii je tam denní chleba. Konstantní tlak demoralizovaného nepřítele fanaticky bránícího každý píď svého nehostinného území vytváří na psychiku jedince extrémní tlak. Na vztahy buď není čas, nebo jsou otevřené, chvilkové (viz kritizovaný 3. díl s dovolenou v Melbourne) či násilně zpřetrhané. Pacifik se mnohem víc než jeho oceňovanější předchůdce soustředí na vliv bojů na psychiku, disociaci, otupění, vyhoření, různě závažné formy PTSD (linie Leckieho, šířeji Sledge) a mechanizaci zabíjení. Tomu odpovídá i vyprávění: je roztříštěnější, těkavější, postavy se objevují a mizí, u žádné (pokud jste si nezagooglili) není jisté, jak skončí.  Pacifik je v jádru stejně silnou výpovědí o bratrství  jako jeho seriálový předchůdce, možná je ale upřímnější v tom, jak odhaluje lidskou křehkost (rozhodně ne neohroženost), jé méně líbivý a (americky) sebedojímavý. Nadstandardní produkční podmínky (120M USD)  jsou vidět na parádních kontaktně nasnímaných scénách bojových operací i davovkách nenaředěných viditelnými pixely, ale to je rovina, kterou  snad ani nemá smysl zmiňovat. ()

flanker.27

1. část: Tedy zatím nic moc oproti očekávání. Příliš útržkovité, s postavami se člověk příliš neseznámí, chybí takřka jakákoli linie vyprávění. Události na Guadalcanalu podané z rychlíku, jak jsem se přesvědčil, kdo se o to nezajímá podrobněji, moc nechápe co se děje a proč (bitva u ostrova Savo). Noční přestřelka přes řeku se mi ovšem narozdíl od jiných docela líbila, řekl bych, že docela odpovídala tomu, jak takový boj vypadal. - 2. část: V první půli znatelné zlepšení, mariňáci už nevypadají tak anonymně, vyprávění má docela soudržnost. Zato noční boj tentokrát působil trochu neškodně, neodehrává se za nervydrásajícího jekotu Japonců jako v reálu, nadto je to mnohem nepřehlednější - např. hláška "mám půl pásu" a pak se střílí bez přerušení). Celkovej dojem o něco lepší, ale pořád to není ono. Nadto byly úplně vynechané boje o Krvavý hřeben, Kawagučiho útok, postup od Lungy k Matanikau. Zatím co se Guadalcanalu týče vítězí Tenká červená linie. - 3. část: tak tenhle díl se líbil přítelkyni :). A mně vlastně taky, konečně je to ucelenější, dá se vyznat v postavách a má to lidštější rozměr jako v BoB. Jen to mělo přijít dřív. - 4. část: Pokračování v nastoleném trendu a zajímavější jsou opět nebojové pasáže. Nutno říct, že se mi tento díl zatím líbil nejvíc, prostředím, atmosférou, zaměřením na psychologickou stránku. - 5. část: Nováčkovský začátek nebyl špatný, jen trochu dlouhý. První velká válečná scéna, ucházející, ale stále trochu při zemi, málo potu, krve a slz (díky, Churchille). - 6. část: Prakticky pokračování konce pátého dílu, válka konečně nevypadá tak učesaně, krve a zranění notně přibylo, i chování vojáků mi přijde přiměřené situaci. - 7. část: Ve většině času jsou vidět spíš následky bojů než boje samotný. Lepší průměr. - 8. část: Romantika prostě nesmí chybět, ani nějaké to dojetí (aby se koukaly i ženský). - 9. část: Hutná válečná depka, pád do mrtvoly nahání husí kůži. Ale pořád mi chybí scéna, kterou bych chtěl vidět podruhé. - 10. část: No a máme tu závěr. Ani to moc nebolelo, obecenstvo vyslovilo přes počáteční zklamání rezervovanou spokojenost a mě nezbývá než konstatovat, že tvůrci asi nezvolili nejlepší formu vyprávění. Mnoha skutečně výrazných válečných scén jsme se nedočkali, na komornější vyprávění o několika osudech (ala "válka je vůl") je zase záběr seriálu moc rozmáchlej a nedrží úplně pohromadě, takže výsledek je něco mezi. Času věnovaného Pacificu nelituju, ale čekal jsem víc. Hodně slabé 4*. ()

M.a.t.t.

Kto čakal výlučne dychberúce akčné scény v atraktívnom prostredí a naturalistické zobrazenie vojny, ten bol pochopiteľne sklamaný. Nie že by tieto aspekty Pacific nespĺňal vôbec, ale oproti prvotným očakávaniam staršou minisériou zmlsaného diváka kladie dôraz hlavne na postavy a ich psychológiu. Na tento fakt však tvorcovia upozorňovali vopred, nie každý však dokáže stráviť v zásade komornú ľudskú drámu, v ktorej hrá súkromie charakterov výraznejšiu rolu ako samotné boje na fronte. Dokážem to pochopiť, ale prečo kvôli tomu Pacific vyložene odsudzovať a nepriznať mu iné neodškriepiteľné kvality? A nemyslím len bombastickú výpravu, vynikajúcu hudbu a dôležitosti minisérie zodpovedajúce herecké výkony od prevažne menej známych ale skúsených hercov. Ako náhľad do myslí troch vojakov (založených na historických postavách) postupne ovplyvňovaných hrôzami vojny funguje aj v tých najmenších maličkostiach, čo potvrdí záverečným dielom Home poukazujúcim na život po ukončení ťažkých rokov v armáde. Návrat domov totiž nemusí pre každého znamenať aj koniec nočných môr. Možno to znie ako klišé ale logickejšie vyústenie po dieloch ako Okinawa určite nenájdete. ()

Segrestor

Vona to asi nebyla v tom Paci fiku žádná pérdel. Vono to tam na nás lítalo, ty gule, myslym, že aj ten poručik pelášil, až se mu prášilo za kanaďanama. To byl jeden kolomajzník za druhým tam na tom Gouda kanálu. Ale jako příroda tam byla vopravdu krásná. Samý jeskyně plný kolomajzníků a kráterový udolí. Vedro a vlhko jako in vulva. Dyž sme běželi přes to letiště a kolomajzníci to do nás pálili, bylo to fak na facku, ale tag válka je válka a vo to v tomhle seriálu de. Prostě super. ()

robbiee

[imdb: 8.5/10] | me: Tento seriál si ma získal svojou vynikajúcou atmosférou a výborným reálnym vyobrazením. Každá časť má svojský charakter a hoci je pravda, že nie každá je rovnako silná treba mu dať šancu. Prvé diely vo mne nevzbudili žiadne extra pocity, ale každým ďalším sa posnul o priečku vyššie. Je neuveriteľné ako výborne sú jednotlivé scény (a nie len tie bojové) natočené, každá ma svoj špecifický náboj. V čom som sa nezhodol boli miestami (nie často, ale predsa) rýchle prechody v rámci jednotlivých (životných) stavov, možno až príliš rýchle (ani v období vojny by niektoré veci nemali takýto spád), ale na druhej strane boli vyvážené skvelým silným vykreslením každého z nich. Tento seriál ma veľké množstvo krásnych (krvavých, špinavých, drsných, jemných, ...) miest a zobrazuje vojnu reálne a bez zbytočných príkras. Nie je to tradične americké vykreslenie bojov amerických chlapcov s neamerickým nepriateľom, obe strany tu dostávajú svoj priestor, ale treba mať na vedomí, že na vojnu pozeráme očami amerických vojakov. ()

Režisér Bonda našel další projekt

Režisér Bonda našel další projekt

12.10.2020

Cary Joji Fukunaga (Temný případ, Není čas zemřít) zdá se našel další ambiciózní projekt. Natočí totiž první tři epizody nové válečné minisérie Masters of the Air produkované Stevenem Spielbergem a… (viac)

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

12.10.2019

Společnosti Amblin Television Stevena Spielberga a Playtone Toma Hankse uzavřeli dohodu s Applem a oficiálně tak připravují obří válečnou minisérii Masters of the Air, která bude finální kapitolou… (viac)

HBO a Spielberg opět ve válce

HBO a Spielberg opět ve válce

23.01.2013

Ne ve vzájemné, samozřejmě. V druhé světové. A opět u toho bude jako spoluproducent Tom Hanks. Takže už je vám jasné, že po vynikajícím Bratrstvu neohrožených a ne až tak vynikajícím, ale pořád velmi… (viac)

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

17.01.2011

Tak jako každý rok, i letos, nám hollywoodští zahraniční novináři připravili nejedno (ne)příjemné překvapení. Pod letošním moderátorským vedením Rickyho Gervaise se stal neúspěšnějším filmem The… (viac)