Ihned po japonském útoku na Pearl Harbor se seržant námořní pěchoty John Basilone připravuje na to, že bude povolán do boje proti nepříteli kdesi v Pacifiku, zatímco nadějný novinář Robert Leckie se k námořní pěchotě přihlásí sám. Eugene Sledge, jenž kvůli šelestu na srdci nemůže narukovat, se loučí se svým nejlepším kamarádem Sidem Phillipsem, který se chystá na odjezd do výcvikového tábora. Osm měsíců po přepadení Pearl Harboru se 1. divize námořní pěchoty, k níž patří i Leckie i Phillips, vylodí na Quadalcanalu, aby obsadila strategicky důležité letiště a připravila se na nevyhnutelný protiútok. (HBO Europe)

FiRST

Super úvodní díl, který ukázal, jak moc byli mladíci překvapení, když vlezli na ostrov a nikdy nic podobného předtím nezažili. Líbí se mi u každého dílů úvod, kdy popisují veteráni, kteří nebo aspoň většina je jich bohužel už po smrti, co se v Pacifiku stalo atd atd, takový dokument a film v jednom. Taky oceňuji, že se někdo konečně rozhodl zpracovat i válku v Pacifiku a ne jen v Evropě. ()

MartinezZ

23.5.2010 ~ Part One - Guadalcanal/Leckie: 15. března Léta Páně 2010 se to stalo. Na HBO byl odvysílán první z plánované desetidílné miniřady, já ho s chutí sluchem, zrakem i myslí "slupl" a teď si dovolím vyřknout takový malý ortýlek, ortýleček. Přeci jen, jde o první díl. Tak je třeba ho zdrbat a proto neporovnávat s BoB nelze:) ~ V BoB jsme byli uváděni do reálií tehdejších chvil uváděni vždy historkami a vzpomínkami dodnes žijících přeživších aktérů. V Pacifiku tomu zřejmě nebude jinak, soudě dle prvního dílu, ovšem v tomto mi úvod přišel, jak bych to řekl... zbytečný. Udělaný proto, že to bylo v BoB. Nedozvíte se z něho nic víc, než "že to bylo hrozné". To jako fakt, jo? V BoB jsme byli vhozeni rovnou do výcvikového tábora (campu), sledovali výcvik hlavních hrdinů a seznamovali se s nimi, přinejmenším s těmi nejhlavnějšími, doba před nástupem do armády byla vylíčena před začátkem prvního dílu ústy samotných pamětníků. Bylo to tak rychlé a tak, řekněme méně záživná část začátku, byla vypuštěna. ~ V Pacifiku na nějaký výcvik zapomeňte. Nejdříve je Vám ukázán příběh a civilní život několika lidí, v jejichž počtu a podobném vzezření jsem se poněkud ztratil, abyste byli vrhnuti na jednu z lodí mířících k prvním bitvám. Žádné seznamování. Tenhle ksicht si pamatujte, ten ještě uvidíte, ostatní jsou položky statistiky. samotný civilní úvod tady považuji za zbytečný. Nic, co by nešlo říci pár slovy. ~ Kde si BoB zakládaly na věrohodnosti a věrnosti příběhu, tam se u Pacifiku dopředu ví, že příběh je vymyšlený, pouze zasazený do reálií tichomořského konfliktu. Děj se bude točit převážně okolo třech mariňáků a jejich cesty napříč bitevní džunglí a skalisky. ~ V BoB byli poměrně neokoukaní herci, kteří dokázali na první pohled zaujmout. V prvním dílu Pacificu mě ovšem nijak zvlášť nezaujala žádná postava. Zjev zrzavého anglána Lewise z BoB prostě jen tak někdo trumfnout nemůže. ~ V BoB byla výborně ztvárněná akce a její syrovost, rychlost a vůbec ta ledová jednoduchost ve vteřině přestat existovat. V Pacifiku se, zdá se, nastavené laťce bude pokračovat. Jedinou změnou asi budiž přechod od "komorního" likvidování německých jednotek a shluků jednotlivců po kosení hord zfanatizovaných Japončíků, kdy jsou jimi v každém pobitevním záběru posety okolní pláže. ~ Za sebe musím říci, že Kamenovo dílo jednoduše žádný Hans Zimmer překonat nemůže, ať už ho kdo chce jak chce vynáší do nebes (podle mě je to výborný skladatel, ale kolem něho je poněkud nezdravé množství 'hype'). Pod hudbou je sice kromě Zimmera podpis ještě pánů Geoffa Zanelliho a Blakea Neelyho, ale je otázka, kdo z této trojice má jaký poměr zásluh na výsledné práci. Jednoduše řečeno, ústřední motiv z úvodních titulků BoB si pamatuji dodnes, ten z Pacifiku nikoliv. ~ Jistě, zatím nejsem tak nadšený, jak jsem očekával. Ale jde o první díl, dalších devět je před námi, tak uvidíme, co se z Pacifiku vyklube, zda se představitelům hlavních postav dostane podobné pozornosti jako jejich "starším kolegům", zda bude také sbírat ceny a zda to bude také taková pecka. A možná je mi přeci jen přetahovaná s Hitlerem v Evropě a Africe bližší než konflikt s Japončíky kdesi daleko, daleko, daleko... Doufám, že duo Speielberg&Hanks mi ten očekávaný seriálovo-filmový zážitek nepokaňhají. Tak se čiňte, chlapci! () (menej) (viac)

Najt

První epizoda druhého seriálu z produkce Spielberg/Hanks, tentokrát z paficiku a musím říct, že kvalitní filmařina se pozná hned. Jen je to první díl, kdy jednotky teprve vstupují na válečné území, a charakterově je ještě neznáme. Ale první noční bitva, to byl pěknej ohnostroj. Ty výbuchy a jimi osvětlené palmy v pozadí, to byla slušná podívaná. Co se týče tažení, tak první bitva na gualcanalu byla úspěšná. ()

fabecc1222

Pacifik na to jde hned od začátku jinak než Bratrstvo neohrožených. Nevidíme tu žádný tréninkový kemp, ani seznamování postav a budování vzájemných vazeb. První díl je spíše o rodině a i o určitém psychickém tlaku, který si nese okolí vojáka. Nakonec se dostáváme i do bitevní vřavy, ačkoliv to ještě není ten pravý boj v Pacifiku, za krutých dešťů, nesnesitelného vlhka, komárů a dalších věcí, které tam vojákům ztrpčovali život, pokud nepočítáme samotné japonce. Také to hned od prvního dílu vypadá, že oproti Bratrstvu se budeme více zaměřovat na jednotlivce, a nikoliv na jednotku jako takovou. Máme tu jasně dané hlavní postavy (opět hrají herci, kteří se následně dost proslavili, takže se dají identifikovat). ()

cyphercz

Hodně zvláštní první epizoda a velký rozdíl oproti Band of Brothers. V Pacifiku už nemáme krátké zpovědi přeživších vojáků, zejména asi proto, že byla většina z nich už v době natáčení seriálu pod drnem, co ale tvůrci ovlivnit mohli je nějaké shrnutí nebo pointa příběhu před závěrečnými titulkami. Takhle je to jen nahečmaný příběh pár hlavních hrdinů s jednou zajímavou přestřelkou ke konci epizody. Také mi přijde že je tu zbytečně dlouhý úvod z USA na úkor velmi známé a masivní bitvy o Guadalcanal, která by si zasloužila více stopáže (vím, že pokračuje v druhé epizodě, ale i tak). ()