Wholetrain

• Nemecko Wholetrain (viac)

Nezávislý německý film vám představí partičku chuligánů, kteří chodí "zdobit" berlínské metro. David už měl problémy s policií, uvažuje o konci. Tino je prudká povaha, hodně riskuje. Naopak Elias je opatrný, někdy až paranoidní. Achim, začátečník, jsou to pro něj jedny z jeho prvních akcí na metru. Jde o prestyž, styl, respekt, adrenalin. Ovšem konkurenční crew jim dává na frak. Souboj se vyhrocuje, při neuvážené akci je třeba vzít nohy na ramena a nenechat doklady na místě činu. Tino má smůlu a při útěku pře policií skončí pod autobusem. Soundtrack má silné obsazení jako např. KRS-One, Afu-Ra, Planet Asia a další. (ČSFD)

Smok

Elias, David, Tino a nováčik Achim malujú za KSB. Chlapci z konkurenčnej ATL (Above The Law) Crew majú krajšie a štýlovejšie veci a to partičku nasiera tak, že sa rozhodnú spraviť wholetrain. Ten komu tieto vety nehovoria nič, asi nebude cieľová skupina pre tento film, ale tí, čo sa niekedy v noci prechádzali yardom a vedia ako vonia aerosól, tí si prídu na svoje. A pri záverečných scénach si budú zatláčať oči naspäť do jamôk. ()

v3s

Kdo nikdy nepricichnul ke graffiti nebo se nezajima o kulturu mladych lidi, tak ten film asi nikdy nepochopi resp. ho nebude bavit. Jelikoz z tohohle pohledu splnuju obe podminky, povazuju tenhle film za opravdu kvalitne odvedenou praci. Primo z nej cisi nuda, nezajem, dekadence a graffiti jako jedine, co v jinak sedem svete stoji za nakou snahu a prinasi zabavu (krome kaleb samozrejme). I na druhe shlednuti (prave s bandou pubertaku) me to bavilo, hlavne kamera, jenom me uz trosku nebavili herci, kteri ne ze by spatne hrali, jenom uz holt nevypadaji na vek, ktery by meli hrat (neco jako stredoskolaci v BH 90210). Trochu nechapu ty komentare tady, ktere hodnoti graffiti jako fenomen (jestli ty lidi malujou na zchatraly plochy ....) nebo charaktery jednotlivych postav - i kdyz na druhou stranu, jestli vas to stve, opovrhujete tim, jestli vas Tino svejma kecama zvedal ze zidle, tak vas ten film asi dostal vic nez si myslite :) ()

Džejkop

Pravděpodobně jediný film který se takovou měrou věnuje sprejerské subkultuře. Je otázkou, zda jsou graffiti uměním nebo vandalismem. Wholetrain se však nezabývá morálním aspektem, neřeší jestli jsou graffiti uměleckým protestem proti fádní architektuře nebo pohrdáním a revoltou vůči konzumní společnosti. Wholetrain nehodnotí, nekritizuje, ale věrohodně popisuje prostředí writerů. Seznamuje nás s tím, jak to chodí v jedné takové crew, která čelí neustálým konfrontacím s konkurencí, ale také potyčkám s policií. Podlé mého názoru se jedná o zajímavý dramatický příběh s velmi stylovým koncem. ()

Meiers

No můj ty bože! Viděl jsem to v dabované verzi a ty dialogy byly víc než trapné. Nejdřív mě to děsně iritovalo, až do fáze: 'přemýšlím o vypnutí ', ale nakonec sem to překonal a už jsem se tomu musel jenom smát. Navíc mi upíjela krve postava Tina a to po litrech, ten parchant si zasloužil dostat přes hubu už od začátku. Dál bych se chtěl vyjádřit k lokacím, kam chodili kluci na metro, nebo vlak nebo co to vlastně bylo. Pochybuju, že by měli koule vlízt do totálně osvětlené vozovny a dělat tam wholetrain, kterej by jim určitě zabral aspon hodinku. No a ten konec, to byl patos až na půdu. Ale abych jenom nepomlouval, tak soundtrack ušel a na ty graffity se taky dalo dívat, ale toť všo. Každopádně sem tu pajcku měl vrazit radši někam jinam, třeba do kanálu. ()

AdamesWWE

[7/10] Jednoducho natočené a silno disponujúci zážitkom pre diváka film z prostredia sprejerov. Wholetrain je veľmi zaujímavá a dobrá dráma, ktorá má síce jednoduchý príbeh o skupinke sprejerov, ktorí sa dostanú do problémov ale všetko je to pomerne zaujímavo natočené, aj ked´ je to všetko točené z Nemecku a Polsku tak boli prostredia v ktorých sa film odohrával prekvapivo slušné, herci boli veľmi dobrí, do postáv sa skvelo vžili. Dokonca aj nejaké nepodstatné vedľajšie postavy boli prekvapivo dobré. Florian Gaag natočil prvý film a hned´ veľmi dobrý, námetom jednoduchý film ale snažil sa ho spracovať tak aby z toho divák mal nejaký ten zážitok, a to sa mu aj podarilo. A pochvalu si zaslúži aj vynikajúci soundtrack. ()

• Natáčení probíhalo po nocích ve varšavském metru, během kterého štáb narazil i na skutečné sprejery. (morgos)
  • Film získal na Mezinarodním filmovém festivalu v Berlíně zvláštní uznání poroty. (morgos)
  • Na nátačené spolupracovali řada nejlepší německých sprejerů, kteří vystupují pod nicky Cemnoz, Neon, Won a Ciel. (morgos)