Byl to tichý muž

• USA He Was a Quiet Man (viac)

Bob Maconel (Christian Slater) nesnáší svou práci. Vyčkává na perfektní den, kdy by mohl se vším skoncovat. V šuplíku má připravenou zbraň a 6 nábojů, které jsou přesně rozpočítány pro své cíle. Ve chvíli kdy se rozhodne jednat ho díky náhodě předběhne jeden z kolegů. Ve snaze zachránit kolegyni (Elisha Cuthbert) pro kterou kulka být určena neměla a v otázce vlastního přežití neváhá. Jeho osud se tak během několika vteřin naprosto změní a rázem se z muže, který toho příliš nenamluví stává hrdina... (-dRaGoN-)

-bad-mad-wolf-

Režijně nápadité a sympatické. Scénář si ryje v kritice dnešní společnosti nevybíravě; místy je okatě přemrštěný a doslovný, jindy nechává prostor pro vlastní interpretaci. Konec působí ucvaknutě, je očekávatelný a zároveň není. Celkově je tenhle film stejně nemocný jako doba a lidé, o nichž chce vypovídat. V průběhu sledování jsem osciloval od tří do pěti hvězd, nakonec tedy zůstanu uprostřed a chválím Christiana Slatera, který je v mírně předimenzované roli ušlápnuté kancelářské krysy přinejmenším solidní. ()

Renton

Scénář: Frank A. Cappello .. Kolovrátek paradoxů. Zvláštní pohled na civilizačně-společenské problémy. Příběh chlápka ve spárech nikamnevedoucí práce, který je naplněn nenávistí s kombinací psychické deformace dobou a vinu za jeho čin nese hlavně současné prostředí, na které je náležitě namířený prst a v kritice poměrů mohl klidně ještě přitlačit více na bolavá místa. Cappello scenárista divákům nabízí dva odlišné pohledy jak se z této situace dostat - jeden snový, jeden reálnější. Nebudu vyzdvihovat ani jeden z nich, protože řešením není vlastně ani jeden a cesty k nim vedou přes spoustu rozpaků.. Každopádně se na He Was a Quiet Man celkem slušně dívá. Cappello jako režisér si umí hrát, záběry osvěžuje různými imaginacemi (což může místy až rušit), cudná Elisha je pro potěchu nadrženců využita co se dá, ale přesto dění kraluje především ušlápnutý Christian Slater, byť byl v některých situacích až příliš otravnou figurkou, které nebylo co závidět, ani ji litovat. ___ Jelikož jsem film viděl nadvakrát, je možné, že mi tou vynucenou pauzou unikla nějaká ta spojitost a nejen proto dám filmu v budoucnu ještě jednu šanci - jeho skladba si opakované zhlédnutí více méně vyžaduje - protože tvůrce dost tahá za nos a odhadnout vývoj a dopad, se všemi těmi vizuálními oblbovátky, není zrovna jednoduché. ()

Aljak

Podivný film plný úvah o tom aké by to bolo keby sa veci vyvinuli inak - teda o tom, aké by to bolo keby sa z role outsidera niekto razom dostal do povedomia všetkých ľudí ako záchranca a hrdina. Po tomto filme som siahol najmä kvôli Elishi Cuthbert, a bohužiaľ moc tento príbeh nenaplnil moje očakávania. Samotný scenár až tak zlý nebol, no to spracovanie - niečo mi tam proste veľmi prekážalo. Začiatok a koniec tohto filmu boli snáď najhodnotnejšie, no celý ten stred úvah a predstavy aké by to bolo keby sa v živote stalo niečo krásne - to bolo také nevýrazné, miestami dosť depresívne (aj keď tiež tak často uvažujem aké by to bolo KEBY BOLO KEBY). ()

chmíří

Zajímavý pohled na dnešní zrychlený svět kdy každý na každého kašle a asi jenom úplně normalní lidi v něm dokáží žít, což Slater v tomto filmu není ( a hraje úžasně a pro mě největší překvapení), spíš je to magor co si povídá z rybkama a snaží se něco změnit! Styl režie se mi taky líbil, jednoduchý ale důmyslný... No lepší byla ta první varianta jeho rozhodnutí, ale reálnější je určitě ta druhá...Slabší 4* ()

VanTom

Bylo to aktuální kritické společenské drama, psychologický náhled do hlavy tichého, šikanovaného úředníčka - outsidera, v němž potlačovaná nenávist ke světu / kolegům na pracovišti nabobtnala až k nabití zbraně a… Celé se to pak velmi zajímavě, absurdně zvrtlo a vyvinulo v nečekaně naplňující jakoby romanci. Nicméně tady se snímek začínal pomalounku rozpadat do zamotaného, nicmoc říkajícího zmatku. Jinak po filmařské stránce poměrně originální s kvalitními hereckými výkony. ()

• Film byl natočen za 21 dní. (Spidey3)
  • Brandon Trost získal na americkém filmovém festivalu Newport Beach Cenu poroty za nejlepší kameru. (Terva)