Pohádka o lásce, závisti a úkladech, které jsou mocným vládcem řeky po zásluze odměněny... Rybář pustí do řeky vyloveného raka. Král řeky mu za dobrý skutek daruje prsten pro jeho těžce nemocnou dceru, který ji uzdraví. Rybář však musí o moci prstenu pomlčet a ona jej nesmí nikdy sejmout z ruky. Bohatý kupec plní rozmary milované ženy, kterou ponouká její služebná. Doufá totiž, že kupci brzy dojde trpělivost, svoji ženu zavrhne a ona zaujme její místo. A právě tyto ženy společně kupce přimějí, aby prsten získal stůj co stůj. Dar krále řeky má však i jinou moc, než obě tuší… Televizní filmová pohádka byla natočena na zámcích Šternberk a Jirny a v poutavé scenérii Berounky, v hlavních rolích s Miroslavem Šimůnkem, Kristýnou Filipovou, Bárou Štěpánovou, Radoslavem Brzobohatým, Pavlem Zedníčkem a Filipem Blažkem. (Česká televize)

flanker.27

Tahle pohádka mě víc než překvapila. Je plná nejednoznačných situací, nad kterými divák musí přemýšlet, a často staví hrdiny před obtížná rozhodnutí. Dobro tu není zadarmo a celá pohádka je docela nečesky drsná. Až na postavu poněkud přiteplaného brusiče nožů, jehož "veselé" masky by seděly spíše do hororu, a na příliš uspěchaný konec nemám vlastně co bych vytknul. Naopak bych vypíchl poukázání na to, že ani v zájmu lásky by ze sebe člověk neměl dělat otroka. I tomu, koho máme rádi, občas musíme říct "dost". A pak samozřejmě je třeba zmínit Radoslava Brzobohatého. Jak píše kolegyně jezinka.jezinka, jeho vodní výkony si nezadají s Paní Jezera a jeho charisma s těmi největšími králi. ()

Jonatána

Zajímavá pohádka, hodně nedětská.Místy skoro hnusná, scéna loupeže, kdy rybáře zabijí, je zcela nepohádková. Ale Radek Brzobohatý jako král řeky neměla chybu a nakonec to dobro vyhrálo jako ve správné pohádce. Jako v životě. Jen moc nechápu, jak do role zlé služebné, která si dělá zálusk na hezouna Šimůnka mohli obsadit (slovy mého bývalého kolegy) "vyzobanou slunečnici" Báru Štěpánovou. ()

kocik1

Rozmazlená Rozálie byla zřejmě vychovávána podle nejnovějších příruček volné výchovy, zatímco její pěkný muž je pěkný slaboch, protože si nechá líbit každý její rozmar. V naší silně feminizované výchově je pohádka tedy rozhodně dobrou průpravou pro chlapečky z lepších rodin, aby to s nimi měla případná zlatokopka co nejjednodušší. Tolik tedy k ději. Samotná pohádka, pokud pominu ambivalentní vyznění příběhu, je natočena překvapivě dobře, dialogy nešustí papírem a herci jsou životní. Přesto si nejsem jistá, jestli děti tenhle příběh ocení, a my starší už máme zase svoje dospělé pohádky. ()

honajz

Slabé tři hvězdičky, a to ze dvou důvodů. Hudba je zde naprosto neústrojná, nehodí se k vyprávěnému příběhu, prostě je zcela mimo. A pak jednání postav - jejich motivace se sice jakž takž dají pochopit, ale ne způsoby, jakými se složitě, těžce a klopotně dostávají ke svým dílčím úspěchům. A při castingu asi taky měli vlčí mlhu - o té sice hezky podsadité, ale prostě o žádnou krasavici nejde, která hraje rybářovu dceru, bude někdo tvrdit, že je ještě hezčí, než bývala? A ta vyzobaná a vyžilá zrzka v podání Štěpánové jako fakt si dělá šance na o mnoho let mladšího kupce? Ztratila veškerou soudnost? A o co přesně šlo Blažkově postavě bratra, na to jsem nepřišel za celou dobu. A Troškův oblíbený herec Šimůnek jako fakt miluje svou ženu natolik, že jí nedí včas pár facek, aby se probrala a začala žít normální život? A k její převýchově stačí, že po vyhnání z domu si sedne na rynku do rožku a tam smutně sedí a kouká? Dokonce mi poněkud unikala motivace samotného krále řeky, zákaz lovení ryb (v jiných pohádkách naopak rybář dostane hodně ryb za svůj slib, že dá králi řeky něco, o čem doma neví) a podivně začarovaný a podivně se projevující prsten. A to přitom Brzobohatý hraje skvěle. Zkrátka - spíše rozpaky a pachuť po skončení, kdy vlastně nevím, co mi pohádka chtěla říct, jaké je ponaučení (kromě obvyklého lidé, mějte se rádi, i když jste nemocní) a zda některé postavy prohlédly. ()

soukyd33

Ty lidi si vykecají úplně všechno. Máme tu ukázkového domácího vola, a namyšlenou ženskou, a ženskou co chce všechno a vlastně nemá nic. Jak asi závist porazí lásku, nebo jak to všechno dopadne. Lidi si vymyslí cokoli, aby získali to po čem touží. I když jiným ublíží. Zasáhnout bude muset moc nejvyšší. Hvězdiček 2 ()

• Podle stejného scénáře vznikla v roce 2013 v režii Vlada Ruska i rozhlasová pohádka „Král řeky". (Miggi90)
  • Natáčelo se na řece Sázavě. Filmové město s trhem a zámek je hrad Český Šternberk. (rakovnik)