Kulka pro generála

• Taliansko Quién sabe? (viac)

Na ospalém nádraží kdesi v Mexiku si Bill Tate (Lou Castel) kupuje jízdenku z tohohle zapadákova. Je mu jedno kam, třeba do Duranga. Cestou ale přepadnou vlak bandité pod vedením divokého El Chuncha (Gian Maria Volonte) a nenechají naživu jediného vojáka. Billovi se podaří Chunchu přesvědčit, že i on stojí na opačné straně zákona, a vůdce bandy ho tak s hurónským smíchem vezme k sobě a překřtí na El Nina. Chuncho pak s Ninem, svým pobožným bratrem Santem (Klaus Kinski) a dalšími odpadlíky brázdí mexické pláně a přepadávají vojenské pevnosti kvůli zbraním a munici, které plánují přeprodat povstalecké armádě generála Elíase. Opravdovým pokladem by pro Chunchovu bandu byla krádež kulometu, při nájezdech ovšem na žádný ne a ne narazit. Zatímco Chuncho alespoň z části věří v ideály revoluce, jeho společníky pohání hlavně vidina podílu ze zbraní a stále nedostali ani vindru. A co přesně má v úmyslu Nino, nevytuší nikdo, dokud není příliš pozdě... Film italského režiséra Damiana Damianiho otevřel během éry spaghetti westernů novou cestu, po které se osamělí pistolníci, šerifové a bandité mohli ubírat – a vedla do revolučního Mexika. Řada amerických i evropských westernů se sice odehrává na jižní hranici, teprve Kulka pro generála (1967) se však vydala přímo do bouřlivého období na počátku 20. století a dala vzniknout kategorii zapata westernů. Úspěch Damianiho snímku pak spustil krátkou vlnu filmů ze stejného prostředí, počínaje zapata trilogií Sergia Sollimy až po Kapsy plné dynamitu (1971) od Sergia Leoneho. (Česká televize)

Ygnor

Volonté je ďábel!! Kinski jen do počtu. Neorevolucionářská agitka, plná nesmrtelných hlášek, vypiplaná v divokých letech, resp. přímo v roce kdy skonal velký Che. Kazila mi to ta kakaově napatlaná "mexičanka", kdy zvláštní efekty po zasažení kulkou, a těch bylo, jsou spíše hodny do dětských filmů. Jinak výborné. Takové filmy se už netočí. ()

Anderton

Tak ak by som mal určiť medzi špageťákmi taliansku Divokú bandu, tak by ňou bol práve tento film. Ide o husto akčnú záležitosť, kde sa strieľa od začiatku do konca a kedy občas už ani netušíte, kto po kom strieľa a možno na to ani daným postavám až tak nezáležalo. Možno viacerí čakali klasický špaghetti western okorenený suchým humorom, Guľka pre generála ale smeruje skôr až na hranicu historického filmu. Jedinú skutočnú vadu na kráse vidím v tom, že hlavná postava má oproti Volontem a Kinskimu takmer nulovú charizmu. Našťastie obaja menovaní dostávajú veľký priestor. Len zostáva otázka, pre koho sa tá revolúcia vlastne robila, keď tu bolo oných spomínaných milión mŕtvych... ()

MickeyStuma

Snímek je ve své podstatě průkopníkem subžánru spaghetti westernu nazývaného jako 'Zapata Westerns'. Příběh je tedy zasazen přímo do doby mexické revoluce se zaměřením na boje chudého rolnictva proti všem nepravostem.  V tomto prostředí tak poznáme ihlavní dvojici celého dějství. Chucho a Niño jsou nemilosrdní jedinci, které spojuje láska k penězům a projevu násilí, i když zcela odlišným způsobem. A právě to je jádro věci jejich společného soužití a daných skutků. Charakteristika této dvojice je tak výrazně vykreslena, že jsou jejich činy neobvykle plně uchopitelné. Sobeckost, chamtivost, touha po zisku v rámci ideálů, loajality a přátelství. Zní to podivně, ale vše je srozumitelně podáno tak, že to celkově dává svůj smysl. A přesně takoví jsou hrdinové mexických rolníků. Hrdinové, jak se jednoduše říká, odsaď pocaď. Takže vlastně takoví hrdinové nehrdinové. Za zmínku také rozhodně stojí, že je tu i několik silných ženských postav. Jejich účast v bojích po boku banditů sice může vyvolávat diskutabilní debaty, ale v rámci žánru, proč nakonec ne. Dějově dobře promyšlené akční scény přestřelek jsou očekávaně dobré v celé své ryzosti. To nám už nakonec ukazuje úvodní akční scéna, do které snímek na svém začátku přímo skočí. Celý příběh byl po politické stránce napsán za pomoci levicových myšlenek, ale proč si toho všímat. Snímek je považován za jeden z nejlepších spaghetti westernů, který se po divácké stránce nejlépe užije tak jak je. ()

Cascabel

Propracovaný příběh podivného přátelství buranského revolucionáře a chladnokrevného nájemného vraha, strhující herecké výkony tří hlavních herců a výstižná hudba Louise Enriqua Bacalova (Morricone byl uveden pouze z komerčních důvodů). Nejlepší důkaz, že prvotřídní italský western nejen mohl natočit někdo jiný než trojice Leone - Morricone - Eastwood, ale dost možná ho natočil ještě lépe. Leda by měl pravdu režisér Damiani, že to není western... ()

kagemush

Zábavný Volonté a velmi velmi studený čumák Castel ve westernu při jehož psaní scénáře se prý pohádali Lenin s Marxem (Lenin trval na vítězné revoluci jako finále filmu).---Celou první polovinu v podstatě neustále padají k zemi právě zastřelení (většinou uniformovaní) mexičani zastřeleni jinými mexičany,abychom po krátké siestě na vsi si to všechno v druhé polovině zopakovali. Do toho jednoduchoučký příběh (to jedině zajimavý co jsem tam našel,že jsem neuhád zda jde o pomstu,nebo prachy) s dobrou hudbou a svižným dějem,kde je Kinsky odsouzen jen k trapnému statování. -Pro mě první film kde Damiani naznačil co v něm je a poté co ubral z ultralevého náhledu a dostal šanci říct něco co ho evidentně doma dost kakalo (mafie,bezmoc ze státního aparátu,bezmoc státního aparátu,korupce) předhodil nám v 70kách pár vynikajících společenských thrillerů.Takže tohle beru jen jako jeho trénink na to další. ()

• Film je prvým spaghetti westernom, ktorý sa zaoberal mexickou revolúciou. (westerns)