Môj vodca: Skutočne skutočná udalosť o Adolfovi Hitlerovi

• Slovensko Môj vodca (viac)

Do konce roku 1944 zbývá pět dnů a Adolf Hitler (Helge Schneider) propadá depresím. Prvního ledna má před zraky tisíců Berlíňanů a filmovými kamerami pronést novoroční řeč – bojovnou, údernou a ráznou. Jenže má deprese a na nějaké řečnění nemá ani pomyšlení. Třetí říše se hroutí a Adolf také. Jeho nejbližší spolupracovník a ministr propagandy Joseph Goebbles však potřebuje svého vůdce v dobré kondici, a proto přichází s nápadem, že s přípravou novoročního projevu může Hitlerovi pomoct jeho bývalý dvorní herec Adolf Grünbaum (Ulrich Mühe). Jenže Grünbaum je nejen židovského původu, ale ještě k tomu „žije“ i s celou svojí rodinou v koncentračním táboře. Goebbels neváhá a nechává celou rodinu přivézt rovnou do vůdcova sídla a Grünbauma posílá rovnou do kanceláře svého šéfa. Čas běží a vůdce musí být do novoročního projevu zpátky ve formě.

Adolf Hitler se jako komické postava ve filmu objevil už několikrát, ale ještě nikdy v celovečerním německém snímku. Hned po svém uvedení v německých kinech vyvolal film mimořádnou vlnu mediálního zájmu. Ozvaly se židovské i pravicové organizace, církve, oběti holocaustu… a ti všichni měli pocit, že film jejich životy jaksi poškozuje. Ne tak režisér a autor scénáře Dani Levy. Tento Švýcar židovského původu, který se tématem holocaustu zabýval i ve svých předchozích snímcích, totiž Adolfa Hitlera ukazuje jako bezbranného imbecila, s jehož mentálním rozpoložením může pohnout jen distingovaný židovský profesor.

Výrazné herecké výkony nedávno zesnulého Ulricha Müheho (Životy těch druhých) a Helge Schneidera (přední německý komik, improvizátor a satirik) z filmu činí šokující komedii, doprovázenou mrazivým pocitem nepatřičnosti. Současný film se s druhou světovou válkou vypořádává jako s akčním dramatem, thrillerem nebo srdceryvným melodramatem. Ale Levy se s ní vypořádává po svém – v duchu nejlepších tradic německé satiry, která si z Hitlera a nacismu utahovala před i po jeho nástupu k moci, dokud to tedy ještě šlo. Možná i díky této návaznosti patří v Německu Můj vůdce i přes svou kontroverznost k divácky nejúspěšnějším filmům letošního roku. (oficiálny text distribútora)

kingik

Nebyl to vůbec špatný nápad udělat z Hitlera komicko-tragickou figurku. která ztratí svoji hrozivost a ukáže svoji lidskou stránku a slabiny spojené s pohnutým dětstvím před slavným židovským hercem, kterého jeho blízcí spolupracovníci angažovali z lágru, aby s ním nacvičil slavnostní projev, protože jim jejich vůdce již delší dobu připadal zlomený a z jeho projevu se vytratila potřebná jiskra. A navíc židovský herec se jim bude náramně hodit pro plánovaný atentát na vůdce. Vyšla z toho pořádná fraška, která však divákovi vsugerovává, že nestojí o to být fraškou, ale vážně míněnou etapou v Hitlerově nadvládě. Těžko co si z toho vybrat. Maskéři neodvedli úplně nejlepší práci a v detailních záběrech Schneiderův Hitler vypadá dost uměle, ale herecky se film vydařil a v nečekaně působivém závěru film sklízí plusové body, ačkoliv nízký rozpočet je znát především v davových scénách, které jsou nahrazeny autentickými záběry. Podle zdejšího negativního hodnocení jsem však čekal velmi nedívatelný film což se nakonec nepotvrdilo. ()

Slarque

Ponechám stranou etickou stránku věci a budu to hodnotit jako komedii. Autoři sice vymysleli dostatečně absurdní zápletku, ale zapomněli, že komedii dělá komedií vtip. Takže tu máme neskutečně mnoho postav, které říkají skutečně často i za neskutečných okolností „Hail Hitler!“. Jak dlouho vám to bude připadat zábavné? A ostatní humorné situace? Asi tři. To máme průměrně jednu na půl hodiny. Je divné, když mi to přijde málo? ()

Aildrin

To mělo být vtipné? Já se nesměju. Asi je moje chyba, že nechápu židovský humor nebo je to tím, že to vážně nebylo vtipné, ale hloupé. Film o Hitlerovi by měl v lidech vzbuzovat spoustu různých pocitů, ale lítost by mezi ně patřit neměla. Během sledování jsem se párkrát pousmál nad stupiditou a absurdností některých scén, ale to hlavní, co ve mě film vzbudil byla lítost. Né odpor nebo zhnusení, ale lítost. Jedna věc je dělat si srandu z Hitlera a druhá ukazovat ho jako slaboduchou změkčilou loutku a chudáka. Jako někoho kdo sebou nechá zametat a chodí spát do postele židovského páru, protože se cítí sám. Za celkové provedení filmu (ikdyž maska Adolfa byla příšerná) dávám ** Obsah si hvězdu nezaslouží žádnou. Upřímně, než ztrácet čas sledováním Mého vůdce, radši bych se byl býval podíval na záznam třech libovolných dílů večerních Událostí z minulého měsíce. Rozhodně by to bylo smysluplnější využití oněch 90ti minut. ()

D.Moore

Ačkoliv jsem si nemyslel, že to někdy udělám, tenhle film jen okomentuji a hodnotit nebudu. Zatím. Rozporuplnější snímek jsem ještě nikdy neviděl. Soudě podle traileru by člověk očekával praštěnou komedii, které jde především o to, ukázat führera v co nejsměšnějších polohách: V teplákovce při rozcvičce, ve vaně s modelem válečné lodě, při sexu, s nešikovně oholenou polovinou knírku. Jenže chyba lávky. Můj vůdce (bla, bla, bla) totiž hraje především na jakousi satirickou strunu, kterou lze těžko jakkoliv popsat. Z Hitlera se přičiněním scénáristů stal vcelku přátelský chlapík, takřka politováníhodný, který má jen drobné duševní problémy vycházející z bloku z dětství, kdy byl nespravedlivě ponižován otcem, a který by se rád dostal do psychické pohody, aby mohl na Nový rok vystoupit na veřejnosti. Co si o tom myslet? Z mé strany by to byl jasný odpad za neskutečně překroucenou historii, za nebetyčnou drzost a za polidštění jedné z největších zrůd světových dějin, tedy skutek velmi těsně hraničící s tou nejsprostší propagací nacismu. Jenže... Přišlo by mi to nefér vůči filmu, který mě vlastně ani na minutu nenudil, občas pěkně cynicky pobavil dialogy (Himmler ke Goebbelsovi: "My potřebujeme Žida? Myslím, že byste si to se mnou měl vyměnit.") i různými střípky, jako oficíry neschopnými vyslovit správně hodnosti ostatních, a na trochu melancholickém konci mě vlastně i donutil k zamyšlení. Těžko přetěžko tohle dílo hodnotit. Nejlepší bude, když si na ně každý udělá obrázek sám. ()

PanFilmov

No ako čakal som brutal pecku vtipnú paródiu na tochto človeka, ale videl som len úbohý pokus a zosmiešnenie Adolfa Hitlera, ktorý vôbec nebol vtipný, je pravda že pár krát som sa zasmial, niektoré scény fakt vyšli, ale skoro celý film som len netrpezlivo čakal kedy sa konečne toto utrpenie skončí:((( ()

• Režisér Dani Levy je židovského původu. (Mr.Hudson)

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu

25.01.2007

Německá televizní společnost ZDF oznámila, že natočí velkofilm o největší námořní tragédii. V lednu 1945 se přeplněný Wilhelm Gustloff po nárazu torpéda, jenž bylo vypáleno sovětskou ponorkou, během… (viac)