Melounová stezka

(festivalový názov)
  • Chorvátsko Put lubenica (viac)

Snímek je inspirován skutečným příběhem dvanácti imigrantů do Chorvatska, kteří se utopili v řece Sávě na chorvatsko-bosenské hranici. Příběh je nahlížen očima mladičké čínské dívky, jejíž otec byl mezi utonulými. Dívka naváže křehký vztah s rehabilitovaným vojákem chorvatské armády, který trpí poválečným traumatickým šokem a je závislý na lécích. Jejich jazyková i kulturní bariéra ukazuje, jak obtížné je zbavit se břemena svého původu. Melounová stezka na Filmovém festivalu v Pule 2006 sklidila tři Zlaté arény - pro Nejlepšího herce v hlavní roli (Krešimir Mikić), Nejlepší scénář a Nejlepší zvuk, na festivalu Oktavijan 2006 zase Cenu Asociace chorvatských filmových kritiků. (Dny evropského filmu)

hygienik

Branko Schmidt je režisér, ktorého si nemožno nevšimnúť. Hoci je toto podľa mňa jeho najslabší a "balkánsky prvoplánovo mainstreamový film" s obohranou a za vlasy pritiahnutou témou, aj tak funguje. Hlavne, že sa už končia časy, keď všetky "juhoslovanské" filmy boli o vojne. ()

Hank

Balkánské filmy těží z nejen z autentčinosti, ale hlavně syrovosti prostředí a zobrazení. Nacionalismus a vlastní strasti přináší dost a dost problémů. Film je velmi autentický a drsný, na druhou stranu se zdá, že tohle už jsme někde viděli...prostě se těží z toho co může učitnit film z balkánské oblasti zajímavým. Přes určitou efektnost a prvoplánovitost, čtyři hvězdičky, nebýt závěru (až moc ve stylu kovbojek), tak bych i přidal... ()

dzira

Souhlasím s Hankem - závěr ten film trochu sráží. Nechávám 4 hvězdy, ale poctivější by byly 3 a půl, právě za ten neuvěřitelný konec, který mi neasocioval western ale (i díky vizáži a oblečení hlavního hrdiny) Ramba :-) ()