Paní Bída

• angličtina Mrs. Poverty (festivalový názov)
Animovaný / Bábkový / Krátkometrážny / Rozprávka
Československo, 1984, 15 min

Dnes již klasický loutkový příběh režisérky Vlasty Pospíšilové a výtvarnice Šárky Váchové. (Česká televize)

pytlik...

Poněkud nejednoznačná pohádka. Učí děti, že starým stopujícím paním se rozhodně nemá zastavovat. A když už nějakou starou babičku někde potkají, že je vhodné zasadit jí pro jistotu ránu palicí mezi oči. Myslím, že kdyby paní Bída byla trochu vytrvalejší, tak by nakonec neustálým rozbíjením věcí otrávila i tu pracovitou rodinu. Ale holt neměla trpělivost, chtěla všechno hned, a to je možná hlavní poučení z pohádky. Ten pracující řemeslník - rakvář, který měl být patrně kladným hrdinou, mi zase až tak dobrý nepřipadal. Neboť provedl pěkně něpěkný kousek, kdy Bídu zavřenou ve skříni nehodil někam do vody, nezakopal pod zem, ale hezky potichu odvezl vrchnosti na zámek. No a nechci se chlubit, ale já bych se s Bídou vypořádal ajn cvaj. Strčil bych ji do té její mošničky, ve které nenávratně zmizí všechno, co se do ní vloží. ()

berg.12

Loutkový film o Paní Bídě, co s mošnou, ve které všechno zmizí, přivede k chudobě, zoufalství a oprátce zámožného šlechtice i sedláka a její pustošení může překazit až chudá rodina, která se trpkému osudu postaví poctivou prací. Díky působivě strašidelnému vzezření Paní Bídy, celkově pochmurné atmosféře i mrazivé hudbě, jeden z filmů, který se řadí do mého dětského hororového TOP 5. To odporné "šak-šak-šak-šak-šaááááá" mi zní v hlavě dodnes, i když je to minimálně 20 let, co jsem pohádku naposledy viděl. Doufám, že se k ní ještě někdy dostanu. ()

DaViD´82

Inu, (ne)škodná pohádka aneb kterak svědomitá socialistická třída kapitalistickou nemakačenku prací porazila a na duchu nepoklesla. Pro filmové vědce jako bonus studie "čecháčkovství" v podobě slouhy co (do)sloužil. A nebo prostě jen ta nádherně udělaná a stylizovaná pohádka s ponaučením, která se mi ve vzpomínkách v průběhu let spojila v jeden celek s Lakomou Barkou. ()

Jezinka.Jezinka

Do dámské kabelky se vejdou věci, jejichž celkový objem je větší, než objem kabelky samotné, to je obecně známá věc. Mošna Paní Bídy v tomto překonává všechna ostatní dámská zavazadla, což je trochu strašidelné nejen pro malé děti. Jak se zbavit nevítané návštěvnice? Zapojit ji do práce. Model, který by se úspěšně dal aplikovat prakticky na všechny nezvané návštěvy. Pravděpodobně jediná ukázka Kocábovy hudby, kterou může bez újmy poslouchat i normální smrtelník. ()

honz

Tato hororově laděná animovaná pohádka vznikla ve Studiu J. Trnky pod režijní taktovkou zkušené Vlasty Pospíšilové, což nezapře skvělá animace, výtvarná stránka...Paní Bída putuje se svou mošnou a všude po ní zůstává zmar. Zničí tak bohatého zámeckého pána, ale vyláme si zuby na chalupníkovi, který se jí nepoddá, věnuje se dál poctivé práci a nenechá se zlomit. Výborná je scéna, kdy chalupníkova dcerka nese v koši pověsit vyprané oblečení a Paní bída jí podává provaz s oprátkou. Děvčátko si jej vezme a udělá si z něj prádelní šňůru. ()