Proměny přítelkyně Evy

(TV film)
Dokumentárny / Krátkometrážny
Československo, 1990, 21 min

Vzestupy i pády vynikající zpěvačky Evy Olmerové v dokumentu Drahomíry Vihanové. Vedle tzv. kolektivních portrétů Drahomíra Vihanová zachycuje i výrazné individuality – natočila například filmy o režisérovi Františku Vláčilovi či o klavírním virtuózovi Františku Rauchovi. Do této řady patří také portrét zpěvačky Evy Olmerové Proměny přítelkyně Evy. Tento film se po svém dokončení setkal s velmi rozporuplným diváckým ohlasem. Režisérka se zde pokusila zachytit podobu jedné lidské bytosti, vzestupy a pády bezesporu geniální zpěvačky. Empatický divák brzy pochopí, že tento film je jako sám život: je drsný, láskyplný, je v něm iritující těkavost, neklid duše, smíření, soucit, pokora i vášeň. A netýká se to jen filmované Evy Olmerové, ale i režisérky Vihanové. (oficiálny text distribútora)

Snorlax

Konečně to někdo zachytil, všimli jste si? Před kamerou byla stará, strhaná bába bez špetky chuti do života. Pak začala hrát hudba, ona si vzala mikrofon a stoupla si před diváky a v očích té mladé holky zajiskřilo a objevilo se plno života. Kdyby nic jiného Vihanová do svých dvaceti minut s Evou Olmerovou nevtěsnala, mě tím plně uspokojí. ()

fragre

Tak dalo by se říci, že zde paní Olmerová naplňuje legendární sebezničující životní styl správné bluesové hvězdy, ale stejně nevím, zda bylo vhodné takový film natočit. Není to vlastně jen lepší bulvár? Je to depresivní a voyeurské, ale jako portrét mi to nepřipadá, proto ani nehodnotím. Síla zpěvu jí zřejmě zůstala až do konce, je stále velice působivá. ()

Radko

Premeny vzhľadu speváčky s postupujúcou životnou skepsou v útržkovito zostrihanom portréte. Žije si svoje, zároveň ju mnoho vecí otravuje. Čo ostáva: vykladanie kariet, cigaretka, pohárik doma aj v lokále. "Když byly prachy, všichni byli kamarádi, když prachy došli, nebyl nikdo ale vůbec nikdo, kdo by pomohl." Typ uletenej ženy, ktorá nemá ďaleko k ostrejšiemu slovu, alkoholu ani k tabaku a zároveň má skoro vždy za sebou viac, či menej pohnutý osud, ktorého dôsledkom je mierne sebazničujúci a voči okoliu ostro a jednoznačne sa vymedzujúci životný štýl. Napriek životospráve ma spev Evy Olmerovej v dokumente - po rokoch od dôb jej najväčšej slávy - prekvapujúco potešil. ()