Satiricky ladená komédia podáva groteskný obraz spoločenských absurdít počas revolúcie v Rusku v roku 1905. Kdesi v zapadlej provincii si gubernátor i revolucionári vymenili role, aby sledovali svoje zištné záujmy a utajili poriadne "maslá na hlavách". Milostné pletky, falošný atentát, lož ako spôsob existencie, zneužívanie postavenia, korupcia a intrigy mocných - nepripomína vám to niečo? Ak áno, potom je to podobnosť čisto zámerná. Smiech ako terapiu ponúka režisér Milan Lasica v televíznej inscenácii satirickej komédie Chaos s brilantným výkonom Martina Hubu. (oficiálny text distribútora)

Aky

Skvělá televizní inscenace, na které je poznat režijní ruka Milana Lasici. Vždy znovu se přesvědčuji, že komedie z Ruska umí nejlépe Češi a Slováci. Docela dost ruské duši rozumějí a přitom netrpí záchvaty nacionalismu jako sami Rusové, takže mají k humoru mnohem otevřenější dveře. ()

mchnk

Nenápadné, ovšem tím více kvalitní televizní inscenace mají pod Tatrami skutečně obrovskou tradici, táhnoucí se desetiletími. Milan Lasica o tom ví nepochybně své a do této obrovské mlýnice přispěl i coby režisér. Roztomile chaotická konverzačka se švejkovskými prvky z období ruské revoluce. Čas, kdy i nemožné se stává možným a vše, krom skutečnosti, může být pravdivé. Trochu jsem se obával herectví, nicméně i tentokráte mě slovenští tvůrci přesvědčili o svém přirozeném umu, jehož tradici také nelze opomínat. Za všechny musím rozhodně zmínit excelentního Žida Goldmana v podání Mariána Zednikoviče a oddanou revolucionářku Marty Sládečkové. Já se bavil nadprůměrně. ()

jhrasko

Zabudnutý skvost domácej televíznej tvorby, dokonale revolucionársky, správne nad vecou, bezchybne obsadený, permanentný osemdesiatminútový úsmev. Občas sú herci dramatickejší než je treba, ale odpúšťam. Najsilnejšou zložkou diela je každopádne jeho text, v dnešnej dobe zdá sa aktuálnejší než kedykoľvek inokedy....(aktualizované 18/11/2016). ()

slunicko2

Promarněná šance 1)  Divadelní hra Narrentanz (česky Mumraj, slovensky z nepochopitelného důvodu Chaos) z roku 1912 pravděpodobně ukrajinského židovského dramatika, scenáristy a režiséra Lea Birinského má vskutku bizarní historii stejně jako i Birinski sám. Možná se při četbě informací z wikipedie budete bavit více, než při sledování hry samotné navzdory tomu, že hra je výborně a duchaplně napsána._____ 2)  Zpracování ve stylu slovenských televizních inscenací totiž divákovi velmi ztěžuje rozpoznat její kvality. Herci (i ti renomovaní) povětšinou pustě deklamují (s čestnou výjimkou 52letého Dušana Tarageľa - blbec Nikita, jehož synovi platí Žid Goldman studium) a Milan Lasica - režisér zdaleka nedosahuje úrovně Milana Lasici - herce či dramatika._____ 3)  Celé dílo je názornou ilustrací důvodů, proč se mi za komunistů nikdy nelíbily slovenské televizní pondělky. ()

Autogram

Chaos v láske, chaos v revolúcii. Našlo sa dosť vtipných momentov s podarenými ruskými postavičkami, ale viac času som strávil čakaním pri dlhých dialógoch. Lasicov humor je typický, záver má tiež niečo do seba, ale zostal mi len pocit priemernej inscenácie. –––– Rusko má 130 miliónov obyvateľov a z toho milión revolucionárov. Postrieľajme ten milión, a máme pokoj. ()

PTuranyi

Skvelá satirická komédia uťahujúca si z revolucionársko-spiatočníckej atmosféry v neznámej ruskej gubernii. Na jednej strane je tu gubernátor s celým aparátom priživujúcim sa fámach o revolúcii a na druhej sú revolucionári snažiaci sa unikať štátnej moci. Obe skupiny v tomto skorumpovanom klbku sa navzájom potrebujú a tak vzniká množstvo krkolomných až absurdných komických situácií s jemným až očividným politickým podtextom. Produkcia je síce televízna ale herecké výkony výborné a réžia Milana Lasicu je zárukou, že nevyjde ani gag nazmar. 75% ()

Hombre8

Sice poněkud překombinovaná a svému jménu dostávající satira na poměry v carském Rusku předrevolučním, ale přesto sršící ne zrovna vtipem tradičním. Asi ne každý bude plně chápat gagy, kterými scénárista a režisér, z jednoho hrníčku pijící, kořenili tuto bláznivou komedii. Přesunul jsem do červeného. ()