Proč moskyt bzučí do lidských uší

• USA Why Mosquitoes Buzz in People's Ears
všetky plagáty
Krátkometrážny
Československo, 1984, 10 min

Kreslená bajka podle africké pohádky, upravené americkou spisovatelkou Vernou Aardemou. Animace vychází z ilustrací Lea a Diane Dillonových k této knize. O tom, co všechno může způsobit nevinná maličkost, pokud je špatně pochopená a několikrát přemílaná. V češtině vypráví Viktor Preiss. (Matematicka)

flanker.27

Tomu se v právu říká condicio sine qua non. Podmínka nutná, nikoli však postačující. A tak nás komáři koušou zas a znova, protože lev nestudoval práva. Zato hlas Viktora Preisse je přímo královský. ()

Jezinka.Jezinka

Vida, byl to moskyt, který rozzlobil leguána, leguán vylekal hada, had poděsil králíka, králík vyplašil havrana, havran postrašil opici, opice zabila sůvičku a proto matka sova neprobudí slunce. Krásný hlas Viktora Preisse, krásná animace, krásný králík, pochopitelně. Plácačku na mouchy mám v pohotovosti, dost se bojím, aby zítra vyšlo slunce. ()

Tom_Lachtan

Moc pěkná pohádka, které vévodí hlasový výkon Viktora Preisse (což snad nikoho ani překvapit nemůže, pokud ano, nechť si dotyčný jedinech schrastí nějakou rozhlasovou hru, v níž hrál) a dosti zajímavá výtvarná stránka (ta sůva, ta skoro děsivá sůva!), která je zajímavá a opravdu vzbuzuje dojem Afriky (ale nemůžu si pomoct, první, co mě po pár vteřinách napadlo, byla podobnost s nějakou normalizační mozaiku na stěně zapomenuté základní školy, ten pocit ale naštěstí rychle zmizel). Kdybych to viděl jako malý, rozhodně bych se bál, pohádka je totiž to totiž skoro až temná a děsivá, vdík svému velmi dobrému zpracování. ()

ABLABLABLA

Je škoda, že tahle pohádka není vůbec známá, já k ní taky přišla úplnou náhodou. Česká pohádka s africkým motivem by totiž dala všem dětem, a nejen jim, kloudnou odpověď na to, proč jsou komáři tak otravní. Musím říct, že to byla úplná detektivka, než se dopídili, kdo může za smrt malé sovičky. Debilní komár. Jak vidíte nenávist ke komárům existuje už hodně dlouho a je na to udělaná i pohádka, takže nenáviďme komáry!!! :D Vůbec mi to nepřipomnělo pohádku O kohoutkovi a slepičce tím neustálým opakováním skutečností, které už jsou dávno všem jasné. Jinak by mě nenapadlo, že důvodem, proč mě ti malí zmetci v létě otravují, je to BACHA SPOILER, že moskyt cítí vinu. ()

Matematicka

U nás jinak neznámá africká pohádka, upravená americkou spisovatelkou Vernou Aardema. Zajímavá výtvarná stránka (rozpohybované ilustrace Lea a Diane Dillonových) i zvuková - jak zvuky africké savany, houkání sovy, tak i hlas vypravěče. Proč byla matka sova tak smutná, tak smutná, tak smutná, že ani nevzbudila slunce? Vyšetřování se ujme král zvířat - lev. ()

ostravak30

Jak se říká, když dva vyprávějí totéž není to totéž. Zde se navíc jasně ukazuje, že jedna storka může být dalším a dalším převyprávěním mnohokrát změněna. A přitom stačí jedno nedorozumění. Ovšem bajka o tom, proč jsou komáři tak otravní je to pěkná... ()

dogrose

Žijící legenda světové animace Gene Deitch je režijně podepsán pod touto úžasnou kratochvílí, mírně dějově drastickou, leč vymakanou. Africkou pohádku podtrhuje výtvarné zpracování v batikovaném stylu, takže obrysy postav jsou světlé a přímo vybízejí "děti, nakreslete si nás". Přednes Viktora Preisse je vyloženě třešničkou na dortu (nemohu nevzpomenout jeho dabing Robina Williamse, který btw sám hlasově zazářil v animáči o Aladinovi). Doporučuju sledovat při slunečném počasí :-) Současně nerozumím tomu, proč tuhle úžasnou českou animovanou tvorbu nedává Česká televize na Déčku a musím ji hledat na minoritních kanálech a bůhví kde jinde. ()