Opět se vrací vaši oblíbení pravěcí kamarádi Nožička, Sára, Spike, Zobka, Pírko a s nimi zábava vysoko v oblacích v úplně novém, doslova povznášejícím dobrodružství! "Letecký den" - důležitá událost pro všechny letce Velkého údolí - se kvapem blíží. Ale vždy originálnímu volnostylaři Pírkovi se nedaří létat se svými sourozenci ve skupinových formacích. Všichni se mu snaží pomoci, ale nejužitnější radu nakonec dostává od "chlupatého" přistěhovalce Guida: někdy je prostě nejlepší být svůj. Dinosaurus Guido je pro všechny jako zjevení z jiného světa a jeho původ sourozence nenechá v klidu. Zvídavost je zavádí na nečekanou a napínavou cestu do tajemného neznáma. (oficiálny text distribútora)

Terva

Tak ještě jednou se vlna kvality zvedla do výšky, ale počítám, že teď už to bude jen upadat. Možná by to chtělo ukončit. ()

Mr.Ripley

Poslední díl v červených číslech. Nicméně pro mě zůstává ve velice sporných vodách ohodnocených trojkou. Je milé vidět nové "ostrozuby" (Spinosaurus byl vždy můj favorit). Ovšem k čemu nám je zábavná druhá polovina, když první byla nuda k uzoufání. Tři hvězdičky s odřenýma ušima a skleslý pohled na končící sérii, jež mě po dlouhé době dokázala vrátit zpět do dětských let. ()

• V průběhu písničky „Létat tak, jak se má“ (v originálním anglickém znění „Flip, Flap & Fly“), ve scéně, v níž se Pírko potápí s plesiosaury a poté s nimi vypluje zpět k hladině, se spolu s ním vynořuje také Mo (rod Ophthalmosaurus), který je jednou z hlavních postav v devátém snímku a během série se objevuje dokonce i v desátém snímku. (Marasuchus17)
  • Nový ostrozub, jenž v Záhadných dálkách pronásleduje Guida s Pírkem a následně i jejich kamarády, je severoafrickým pozdně křídovým rodem teropoda nazývaným Spinosaurus. Tento unikátní masožravec je již od svého prvotního objevu českým rodákem a paleontologem Richardem Markgrafem v Egyptě pro vědce velkou záhadou. Jeho hřbetní plachta mohla podle aktuálních poznatků plnit fuknci termoregulace nebo vizuální komunikace. Studie zveřejněná roku 2020 dokonce ukázala, že byl skvěle adaptovaný na obojživelný život ve vodě (zejména mokřadech, řekách a jezerech). Disponoval totiž „ploutvovitým“ ocasem a vyplněnými težkými kostmi. Spinosaurus a jeho příbuzní mohli žít podobně jako dnešní krokodýli či tučňáci s tím, že možná vykazovali mírně nižší stupeň vodní readaptace. (Marasuchus17)
  • Guido je druhem dromeosauridního teropodního dinosaura jménem Microraptor. Objev tohoto druhu na území dnešní Číny se stal v historii paleontologie naprosto revolučním, převratným a nezvratným důkazem o tom, že teropodní (možná i jiní) dinosauři měli tělo (alespoň částečně) pokryté peřím, které u různých druhů sloužilo k odlišným účelům. Např. Microraptorovi sloužilo právě k plachtění a klouzavému letu ve vzduchu, ale nebyl schopen aktivně létat jako moderní ptáci či pterosauři mezi něž patří také Pírko. (Marasuchus17)