Favela Rising

všetky plagáty
Brazília / USA, 2005, 80 min

Rio de Janeiro, cíl turistů i karnevalových masek, skrývá ve svých útrobách velkou nespravedlnost, násilí a nebezpečí. Městské ghetto je sídlem chudých a působištěm mnoha drogových gangů. Místem, které občas pročistí zkorumpovaná policie. Dějištěm mnoha bojů, drsnou školou pro děti, které mohou každý den čekat, že někdo z jejich blízkých zemře. V srdci této bídy a beznaděje se však objevil muž Anderson Sa s ideálem zničit starou společnost a vybudovat lepší. Tento Mesiáš kolem sebe shromáždil skupinu lidí a rozhodl se bojovat proti krutým životním podmínkám hudbou. Založil hudební skupinu afroreggae, která se stala nejen odbojem proti mafii i policii, ale dala vzniknout i akademiím pro děti, které se v nich učí hrát, zpívat a tančit, což úspěšně supluje preventivní protidrogový program. Andersonova víra se jako vlny rozlévá do okolí. Ve slumu se snižuje kriminalita. O tomto dokumentu se s čistým svědomím dá říci, že je strhující, myšlenkově silný a velice působivý. Každá minuta přináší nečekaný pohled do drsného světa, dokresluje portrét neobyčejně silného a charismatického muže. Vizuálně pestrý snímek je přerýván nečekanými zvraty, šokuje otevřeností i intimitou. Celý časový pás dokumentu je navíc dynamicky odměřován údery bubnů či kvalitním rapovým zpěvem. Poselství nevyznívá naprázdno, není plochou utopií z odlišného světa, ale naopak živým proudem. Tepem, který se nesmazatelně usazuje v duších, začíná korespondovat s údery našich srdcí, posiluje, dodává odvahu, ukazuje naději pro lepší budoucnost a působí až obrodnou silou. (oficiálny text distribútora)

DaViD´82

Jednoduše nemám slov. Mohl bych se zmínit o nepřehlédnutelné podobnosti s tvorbou José Padilhy. Jak tématy, tak i zpracováním. Navíc tu je použit i minimálně jeden záběr přímo z jeho Busu 174. Rovněž je to o bezvýchodné situaci ve favelách, korupci policie, práci speciálních jednotek, osudech jednotlivců a... A tady navíc i o naději. Anderson Sa - Idealista, snílek, ale především člověk, který se rozhodl nabídnout mládeži ve favelách alternativu k cestě do zatracení. A to ve formě rytmů AfroReggae, které se postupně změnilo v regulérní hnutí v práci s mládeží. Forma je vymazlená, rozhodně vás nečeká žádný syndrom suchopádných "mluvících hlav". Navzdory její dravosti a syrovosti však jasně vede fantastická hudba. Škoda, že tvůrci nenechali i více prostoru "protistranám". Kupříkladu vyjádření bezpečnostních složek by sem sedla (ale jejich úhel pohledu zjistíte u výše zmiňovaného režiséra). U Favela Rising se plně vyplatí počkat až do konce titulků. Nejen právě kvůli hudbě, ale hlavně pro ten dovětek, který tam je. ()

Fr

FAVELA - CHUDINSKÁ ČTVRŤ S NÍZKOU ŽIVOTNÍ ÚROVNÍ VE MĚSTECH LATINSKÉ AMERIKY, OKRAJOVÁ ČÁST MĚSTA S CHATRČEMI.... /// Narodil jsem se tu a vyrostl…. povídá Sá Anderson a ti ostatní. Povídaj o tom, jaký to tam je, co je dobře, co je špatně, co by se mělo dělat, co se dělá, ale HLAVNĚ vo tom, co dělaj oni! Pak nám ještě novinář řekne něco o policajtech, o systému, kterej z lidí dělá boháče. Díky favelám (ano, BOPE!). Záběry z demonstrací, obrázky mrtvejch i korumpovanejch. Jak už jsem řekl – HLAVNĚ vo tom co dělaj oni! Skupina AfroReggae a jejich dobročinnej projekt, kterej se stal konkurencí narkomafie. Oni pochopili, že něco musej dělat sami, páč vláda (slyšíte Brazilci!!!)… . Skutečnej příběh komunity žijící v nekončící válce. A taky vo tom, že socha ,,toho chlápka“ nestojí v Riu jen tak náhodou. Víc optimističtější než bych čekal. A vlastně já fakt čekal něco míň optimističtějšího. (Soráč, ale je to ,,JEN" dokument o lidech který konaj dobro....) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu v Brazilským Hip hopu (či co to je za muziku… TOHLE? se zeptej Cavalery…). 2.) V Ostravě nám to bouraj, stěhujem se do favel. 3.) Thx za titule ,,mmaaja“ a ,,Nyck“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

JANARYBA

Tento dokument o druhém Ježíši z Ria (tím prvním myslím sochu nad městem) stojí za to!!! Každý si v něm může něco najít....jen doufám, že Anderson jako Ježíš neskončí, když už tak zázračným způsobem překonal ochrnutí. Jinak klobouk dolů před všemi, co dokument natáčeli, místy šlo skutečně o život. Silný zážitek - díky.... ()

Marek1991

Predchodca známych filmov o Elitných jednotkách od Josého Padilhy, no zároveň aj akýsi nástupca filmu od Meirellesa a Lunda, ktorý divákom po svete už dali ochutnať tamojšiu atmosféru. Toto sa líši tým, že je to dokument, no neprináša to nič prevratné, filmy to ukazujú lepšie. Je to tiež však skôr o komunite Afroreggae, ktorú založil Anderson Sa, aby zmenil ľuďom životy. Situáciu a problémy nevyriešil, no mnohým ľuďom zmenil životy a tým im ich priam zachránil. Zároveň pomohol znížiť kriminalitu a vytvoril spoločenstvo ľudí, ktorí tvorili, no aj keď podstatu nevyriešil, pomohol ju výrazne zmierniť. Tento dokument je zaujímavý, patrí medzi ojedinelé odtiaľ, ale svojím obsahom, či formou nie je geniálny. Veľmi oceňujem, že príjmy z neho išli na dobročinné účely vo favelách, možno aj preto zostávam na tomto hodnotení. ()

Nyck

Působivý a poutavý dokument, u něhož mi trochu vadila akorát forma provedení. Tím myslím kameru a podobné věci, jinak samotný příběh a všechny okolnosti jsou k zamyšlení. Tak si říkám, jak tahle země uspořádá MS ve fotbale a následné Olympijské hry. PS: Na titulky.com jsem nahrál přeložené titulky ze slovenštiny. ()

Narciska

Kromě celkem zajímavé kamery kladně hodnotím především přístup. Favela, slum, ghetto, sociálně vyloučená lokalita, nezývejme je, jak velí doba a místo, jsou to místa chudoby, násilí, beznaděje. Proto oceňuji, že nám mizérie není ukazována přímo, ale skrze vyprávění a příběhy jejich obyvatel. Také je důležité, že to nejsou "jen" obyvatelé, ale zároveň aktéři, kteří svou činností a entuziasmem přinášejí naději. Jejich řešení určitě není všespásné, ale přináší změnu pro řadu jejich soukmenovců a inspiraci pro jiné. Dokument nemoralizuje ani neapeluje na naše uvedomění si chudoby. Místo toho říká, cesta z bídy je možná. ()

*Colorado

Moc pěkný dokument o situaci ve favelách v Riu. Ač v některých pasážích vypadá jako antireklama na hlavní město turistického ruchu Brazílie, neboť jsou zde autentické záběry, které by odradily i otrlé dobrodruhy, je to o odhodlání člověka nabídnout dětem v již zmíněných favelách jinou alternativu života než dráhu drogového dealera či jiného zločince. Dovětek po závěrečných titulcích mluví za vše.. ()

agassi68

Záslužná práca pána Sa. Prináleží mu 100% hodnotenie. Avšak hodnotiť musím dokument a ten je bohužiaľ priemerný. Neustále prestrihy jednotlivých členov Afroreggae s poskakujúcimi a bubnujúcimi spoluparťákmi začnú rýchlo nudiť a ani ľahko predpokladateľný záver tomu nenapomohol. Niečo podobné sa očakáva aj na Luníku IX.. ()

pouler

Neuvěřitelné... JAK JEDEN člověk může změnit běh celé komunity, ghetta, slumu. V mnohamilionovém Riu jsou chudinské čtvrti daleko od luxusu hotelů blízko pláží. Zde vládne násilí, drogy a chudoba. A pár maníku si řekne, že takhle ne a pomocí muziky a kultury začne měnit místní kolorit a postupně si získají respekt bossů podsvětí, policie a co je hlavní obyčejných lidí... na konci místo tragedie příjde vysvobození toho kdo to všechno začal... super dokument! 5* ()

Nowecki

Neverite, ze lze svet zmenit k lepsimu? Ze Jezisove jsou jen v pohadkach? Kouknete se na tento film a mozna zmenite nazor. Btw> doporucuji Afro Reggae na zivo..stoji to za to :] ()

forzaroma

Silne emotívny dokument o tom, že aj ľudia žijúci v tých najťažších podmienkach si možu vybrať inú cestu ako tú, ktorá nezadržatelne smeruje do ich vlastnej skazy.Klobúk dolu pred stvoriteľmi Afroreagge. ()

DöN

Na túto tému videl asi každý film www.csfd.cz/film/88625-city-of-god-cidade-de-deus/ a myslel si že videl o téme dosť. Tento dokument uvedie každého do veľmi príjemného omylu. Čo môže byť príjemné na dokumente o detských dealeroch v predmestiach Ria? ()

TommyLee

zkrátka čekal jsem něco jiného a ne, že bude celý dokument hlavně o organizaci afroreggea (všechna čest, co dělají), já jsem nicméně čekal trochu širší záměr na favely, na důvody proč je situace jaká je a hlavně z více pohledů, čekal jsem i nějaké komentáře od drogových dealerů, jak to vidí oni, čekal jsem komentáře od starší obyvatelů (bylo jich málo), čekal jsem pořádně vysvětlení proč to tak je, proč favely rostou, proč je lidé neopouštějí, čekal jsem komentáře lidí z města (z lepších čtvrtí), ale bohužel tento dokument tyto komentáře neposkytuje, místo toho je to převážně o jednom týpkovi, co komentuje svůj život a činnost jeho kapely či hnutí nebo, co to je, ale to je málo aspoň pro mě, proto dávám 2 hvězdy ()

CHORCHOJ

vsetko sa da zmenit ked sa chce,to ukazuje tento dokument!cakat ze sa veci zmenia sami od seba je skoro iste zbytocne.Vsetko potrebuje nasu hybnu silu,nech sa jedna o male alebo velke veci!toto mi pripomenul a aj potvrdil tento film!Dakujem stalo to za to! ()