V jednom království žije ovdovělý král (M. Moravec) se svou rozmarnou a svéhlavou dceruškou Jitkou (J. Švehlová). Jednou vladař na lovu zabloudí a potká tajemnou stařenu (J. Adamová) a její krásnou dceru (E. Balzerová). Do dívky se zamiluje a vezme ji s sebou na zámek. Jenže Jitka není ze své macechy nadšená. Navíc zjistí, že nastávající královna není dcerou podivné ženy, která se vydává za její matku. Na cestě za poznáním, kdo je kdo a jakou roli v pohádkovém příběhu hraje, plní nejdůležitější úlohu Všudybyl (P. Svoboda), mladík, který nabídne v pravé chvíli Jitce pomoc a své srdce. Televizní pohádka vznikla na námět Františka Hrubína. (Česká televize)

WANDRWALL

Všudybyl je problematická figura. I zde s tím má hlavní hrdina potíže, neb být všude prý dovedou jen vyšší síly. Ale jestli chtějí být všude, tak to je otázka na kterou člověk nesvede podat odpověď. Všudubyl je taky označení hanlivé, tedy něco jako chvástal, jako člověk, který se kasá a to před těmi, co mu nerozumí, protože nenažívají život, mají to na háku, takže pak logicky odsuzují člověka co všude byl...Pohádka je to vtipná, Jarmila Švehlová skvělá, Petr Svoboda jí to moc nekazí, a dobrý je i Ferdinant Krůta. ()

ostravak30

Další z abstraktních pohádek, které více než pohádkou jsou spíše fantasy povídkou. Ani nevěřím, že si dává za cíl zaujmout děti. Taková pohádka totiž nemůže zaujmout ani malé ani ty větší. Zlo je na jednu stranu zobrazeno pomocí staré báby, která má docela velkou moc, ale na stranu druhou je poražena neuvěřitelně jednoduše a navíc to divák ani nemůže vidět. Otázkou pak už jen zůstává, jakou ambici tyto projekty měly. ()

Big Bear

Na to, že je to studiovka je to fajn. Těmi já pohrdal. Tady se ještě dost snažili například udělat les k paní Adamové dostatečně temným aby to jako v temném lese opravdu vypadalo. Naše herecká elita je zde ještě mladá, uvědomil jsem si, že jesem pana Moravce snad v pohádce hrát ještě neviděl. Zaujal i šermířský souboj pánů Přeučila  svobody, kdy kluci šli do toho opravdu svižně. No jo, tenkrát se i hraní v pohádce bralo vážně a to nemluvím o skvělé výslovnosti všech. Tahle pohádka je stejně stará jako já a zprvu jsem to ani netušil. Odhadoval jsem ji tak někam k roku 1982 - 84... Vypadá na svůj věk pořád docela slušně a stále nabízí docela pěknou porci kvalitní zábavy! Doufám, že to mám podobně :-). Dávám za 3  * * * ()

ArthasKarfa

Sem tam je hudba podobná pochodovým písním SS :-D je to neskutečně plastická pohádka s ustrnulymi výrazy všech herců, kteří zde hrají. :-D U soboje Vsudybyla a Přeučila malém zahynul celý zbytek přihlížejících. :D Scény z lesa jsou jak kdyby v něm operovali Werwolfové! :-D Ja opravdu tyhle nízkorozpočtové pohádky nedávám. ()

vitekpe

No, ja si teda myslim, ze dvacitka Jarmila Svehlova je doooost roztomila a hezka princezna. Samozrejme, ze o par let starsi kralovna Eliska vypada taky fajn. :-) I tuhle pohadku s kralem Moravcem si dobre pamatuju z detstvi, vesela neni, ale znam ponurejsi...na studiovku nadprumer. Vyborna Adamova. 4- ()