Slídil

• USA Sleuth
Mysteriózny / Thriller / Dráma
USA, 2007, 86 min

Slídil je remakem stejnojmenného filmu z roku 1972, který byl ověnčen čtyřmi nominacemi na Oscara a v němž si též zahrál sám Michael Caine. Tentokrát se ve filmu vrací v roli opačné, v roli milionářského autora detektivních románů, který si měří schopnosti s nezaměstnaným hercem (Jude Law) ve smrtelně vážné a vážně zamotané hře s hrozivými důsledky. Film byl v roce 2007 nominován na Zlatého lva na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. A na stejném festivalu též obdržel cenu The Queer Lion, která je udělována filmům reprezentujícím aspekty homosexualního života. (oficiálny text distribútora)

Šimpy

Náhodou mi tenhle film běžel jako zvuková kulisa k jiné činnosti a ty dialogy mě tak dostaly, že jsem si k tomu nakonec sedl a díky bravurnímu hereckému koncertu ústřední dvojice jsem u toho ztvrdnul dlouho do noci až do konce, který mě přikoval k židli a pak na mě ještě bliklo jméno režiséra a já zůstal s otevřenou tlamou. Kenneth Branagh, můj oblíbenec, tak to už není divu, že mě film tak vtáhnul. Opět díky Kennethe! ()

Jermann

Těžko srovnávat s původním úžasným Slídilem s Cainem a Olivierem .. tohle nové dílko má s originálem společnou jen hlavní zápletku, ne příliš šťastný závěr .. a Caina. Atmosféra se přehoupla spíše k mrazivému hi-tech thrilleru, zdaleka ne tak hravému jako dříve .. a také přibylo ono příjemně ujeté sexuální napětí, které za přítomnosti hezouna Lowa a charismatického Caina prostě muselo fungovat. Oba herci si své výměny zjevně vychutnávali a pod Branaghovou taktovkou předvedli báječně kýčovité, nápadně přehrané a přebarvené divadlo. Přetechnizovaný dům, respektive kulisy musely stát majlant a jsou taky náležitě prodány .. místy jsem měl pocit, že koukám na epizodu Househunters .. nefungují ale jen jako okázalé pozlátko pro potěchu oka. Ten chladný a mimimalistický interiér dost vypovídá nejen o povaze Wyka, který v něm žije, ale také jeho ženy, která jej designovala .. a potažmo pak o charakteru jejich vztahu .. A nebo je celý film jen povrchní úchylná nablýskaná kecačka a já domýšlivě tápu, jak obhájit, že se mi libila :-) ()

Javert

Nový kabát Slídilovi paradoxně neprospěl, interiéry působí jaksi chladně a futuristicky. To mi bohužel k ději, který se v domě odehrává vůbec nesedí. Caine se ovšem původně Olivierovy role zhostil se vší noblesou, oproti tomu Law mě moc nepřesvědčil. Často se mi zdálo, že přehrává. Originál je prostě jen jeden a všem těm kterým se nový Slídil líbil, i těm kterým ne, doporučuji pouze a jen Mankiewiczovu verzi. ()

kombajn

Kdyby to nezkazil ten konec... I kdyz... Cainova manzelka, ktera se chce vratit , by vrazdu exmilence mohla prehlednout a zkousnout, jde hlavne o penize, ne? Jinak jedine zklamani bylo to, ze uz prvni zaber na inspektora jsem zcela jasne vedel, ze at je jeho tvar jakakoliv, neni to ta, ktera ukazuje. A ten priskrceny hlas... Kdo to asi je pod maskou, proc meni hlas? Logicka odpoved se potvrdila... Jenze bych lhal, kdybych rekl, ze jsem se nudil. Ne, oba dva silence bylo zajimave pozorovat a premyslet o tom, kam nekteri lide zajdou. Veril jsem obema hercum jejich zkazenost a myslim, ze oba dva odvedli skvely vykon... ()

Honzíno

Jsem nepoznamenán originálem. Výtečně zrežírovaný počin s okouzlujícími hereckými výkony. Bohužel se ve filmu nenachází nějaká zásadní scéna, která by dokázala nasadit celkovému dojmu korunu a i přes 88 minut slouho stopáž na mě snímek působil jemně zdlouhavě. I tak jde o velice napínavou a sofistikovanou zábavu. ()

• Film byl natáčen postupně, jak se odehrává děj. (Frankooo)