Láska

• Česko Jak se Vám líbí (viac)
všetky plagáty

Rosalinda, dcera vévody (žijícího ve vyhnanství), je vychovávána na dvoře vévody Fredericka (mladšího bratra vyhnaného vévody, který uchvátil jeho vévodství) se svou sestřenicí Célií (dcerou vévody Frederika). Zamiluje se do mladého muže jménem Orlando, ale než si to vůbec může rozmyslet, vévoda Frederick ji vykáže ze svého dvora a hrozí jí smrtí, pokud jeho zákaz poruší. Célie jako nejlepší přítelkyně Rosalindy (která se převlékla za chlapce Ganyméda) a dvorní šašek Prubíř odejdou s Rosalindou do Ardenského lesa. Když do lesa dorazí, náhodou se setkají s Orlandem a jeho sluhou, kteří utíkají před hněvem nejstaršího Orlandova bratra. Následuje promyšlený plán, který vymyslela převlečená Rosalinda, aby zjistila, zda Orlandovy city k ní jsou upřímné, a aby si ještě více získala jeho srdce, a to prostřednictvím vtipné a nezbedné masky Ganyméda. (Filmbox)

kajda.l

Bryce Dallas Howard a Romola Garai, především druhá jmenovaná, jsou okouzlující a je radost je nejen sledovat, ale i poslouchat. Zde ovšem musím skončit s výčtem výrazných kladů. As you like it je natolik naivním až triviálním příběhem, že po dějové stránce neměl příliš šancí mě zaujmout, ale budiž, to bych ještě odpustil. Hůře se mi odpouští účelná afektovanost postav a celkově používaný humor (především postava Phoebe a jejího nápadníka), celková přeslazenost (ať se jedná o dialogy nebo záběry kamery), otravoval mě i šašek v podání Alfreda Moliny a vlastně všechny mužské (přiteplené) postavy. Samotný konec je jeden velký epic fail a to i případě, že se jedná o doslovný přepis Shakespearovy předlohy. Ona čtyřsvatba, běhání po lesích, dovádění a tančení už bohužel bylo za hranicí toho, co jsem v rámci kýčovité romantiky ještě ochoten tolerovat :o) V hodnocení se tudíž přikláním k IMDB. - Závěrem každopádně velké díky stvořitelce titulků. ()

pepo

Cely ten filmovy vesmir je tak podivny (a nemyslim iba zasadenim do multi kulti japonska), ze to musi mat nejaky vyssi zmysel. Ja som ho vsak neobjavil a nezral som filmovu realitu (zmena pohlavia wtf). Ostal tak iba ten rozsafny a stale funkcny pribeh o laske a vtipnych situaciach. Bryce je na zozratie, postavy su super, prechod od dramy k srande plynuly a Doyle sa snazi. Ta lacnota, sposobena tv produkciou je vsak neprijemna. Hlavne ak vieme ake formalne uzasne veci Branah dokaze. V celku aj tak (najma vdaka predlohe) fajn romanticka komedia, ale ide jednoznacne o najslabsiu Branaghovu adaptaciu Shakespeara. 6/10 ()

playboxguest

V mém žebříčku filmů inspirovaných Shakespearem s naprostým přehledem vyhrávají tři kousky: Romeo a Julie od Luhrmanna, Zkrocení zlé ženy od Richardse a Titus od Taymorové. Z toho vyplívá, že bližší jsou mi díla převedená do moderního hávu dnešní doby. Přesto mě Branaghova verze As you like it dokázala zaujmout, přestože Marná lásky snaha v jeho režii pro mě byla utrpením, přestože As you like it (kór teď po přečtení knihy) považuji za Shakespearovo slabší kus, i přesto, že se odehrává ve své době, ke všemu v Japonsku, kam se dle mého dvakrát nehodí.Co mě na něm tedy tak zaujalo, že připadá mi vtipný, přes svou naivitu pohodový a jak moudrý šašek v dané hře i chvílema překvapující? Jedním z důvodů je zcela jistě uklidňující hudba, plná smutku i naděje, která mi nedá spát. Dalším z důvodů je herecké obsazení a tím nemyslím jen herečky, Romola toho mnoho nepředvedla, což je škoda, ale scénář jí holt prostoru dost nedopřál, přesto se na ní dobře koukalo, a to i v konkurenci Bryce Dallas Howard a Kevina Klinea, což jsou právě ti, kteří si tu odehráli, chvílema i s Molinou, svůj malý herecký koncert a mně dělá radost mu opakovaně přihlížet. Nehledě na to, že scénář psal sám Shakespeare, věty zůstaly takřka nepozměněny oproti staré klasice a květnatost poetického jazyka jsem si protentokrát na výsost užila. 70% PS: Po čtvrtém zhlédnutí a především za druhou polovinu filmu, plnou emocí, a čím dál líbivější soundtrack přihazuji hvězdu. ()

Aky

Kenneth Branagh a jeho opájení se Shakespearem mi imponuje, ale tohle jsem nepřijal. Jak se Vám líbí podle mého sama o sobě není hra, která by patřila k autorovým vrcholům, a její přesazení do Japonska a zkomplikování způsobu vyprávění jí nic pozitivního nepřineslo. ()

Dzeyna

Rozhodně moc hezké. Úžasná atmosféra, kterou ještě podpořil text ve verších, jako kdyby to byla divadelní hra. Což by byl Willi rád. Navíc vše ještě zlepšují herci a dvě krásné hlavní herečky - z nich hlavně Bryce Dallas Howard, která opravdu exceluje. Výborný příběh, bohužel jsem neměla možnost číst knihu, ale toto ztvárnění je opravdu povedené. Sice je to až moc přeromantizované, ale o tom to je. Já jsem se bavila, super hlášky z úst šaška i ostatních a opravdu výstižné scénáře. Hodně kvalitní snímek. ()

VenDulin85

Když pominu přesun místa a času děje do Japonska 19. století, nemá to chybu. "Jak se vám líbí" je jedna z mých nejoblíbenějších klasických komedií, ve snímku zazní všechny nesmrtelné hlášky, které vás napadnou, když se řekne Will Shakespeare... Celý děj vlastně spočívá na roli Rosalindy, proto považuji její ztvárnění za velmi šťastné, Bryce Dallas Howard (na jménu sice aby si člověk jazyk vylámal) je skvostný diblík, Romola Garai taktéž. David Oyelowo (po výkonu v Small Island) opět dokazuje své nesporné kvality. Jestli nemám problém s tím, že bratři de Boys jsou v této adaptaci černí? Nemám. ()

rikitiki

Tahle hra se nedá brát vážně, aspoň podle Branagha ne, proto ji natočil jako pestrý rej zamilovaných zmatků v pohádkově krásném lese. Renesanční příběh přenáší částečně do Japonska. Stejně tak nakládal se Shakespearem Kurosawa, ten pro to měl ale lepší zdůvodnění, u Branagha je to spíš jen další hra, kdy všechno je možné, tak proč ne Japonsko v evropském lese, ve kterém útočí lev. Vždyť i Shakespeare děj umístil do Ardenského lesa, o kterém patrně mnoho nevěděl (a to není zdaleka jediný geografický lapsus v jeho hrách). _____ V lese se to postavami jen hemží, přesto se mnohé potkávají až v závěru, dívka se převlékne za chlapce, aniž by ji její milovaný poznal (my se na ty hry díváme vlastně opačně než lidé v renesanci, kdy dívku představoval chlapec, který se převlékl za chlapce - to muselo v sexuálně nevyhraněných divácích působit pořádné zmatky), lásky propukají na první pohled, zlí se napraví během vteřiny a všechno končí rozverným rejem, kdy jsou všichni spokojeni. ____Z téhle inscenace jsem měla dojem schválně přiznané hry, kdy i přepjaté herectví některých protagonistů jako by přiznávalo: Lidi, bavte se, je to jen hra a my si ji užíváme. Tahle konstrukce je úsměvná, příliš silný dojem ale nezanechá. ___ Z příběhu se vymykala postava věčně zachmuřeného Jacquese (Kevin Kline), který se na rozjuchaný a poblázněný svět kolem sebe dívá se smutkem a odtažitostí. On se do barevného finále zatáhnout nenechá. Protože je příliš cynický, anebo protože ví, že prudké vášně a zamilované bláznění rychle přejdou? /7. 10. 14./ ()

Tommassi3

"Jak se Vám líbí ovčácký život, pane Prubíku ??" - "Sám o sobě je to krásný život, ale že je ovčácký, nestojí za nic !!" ;) ()

Aljak odpad!

Dalo sa ešte viac znetvoriť také krásne dielo ako je As you like it? O tom veľmi pochybujem! Nechápem, čo týmto chcel Branagh dokázať, ale ak túžil po tom znesvätiť klasické dielo Williama Shakespera, tak mu gratulujem - podarilo sa! Situovať celý dej do Japonska, ktoré nemá s Ardenským lesom absolútne nič spoločné je fakt nepochopiteľné. No a k tomu spracovaniu, postavám a samotnému prevedeniu sa asi nejdem radšej vyjadrovať, lebo to bol neuveriteľný nepodarok. Absolútne nechápem toto preceňované hodnotenie, ale William by sa v hrobe zvíjal od bolesti, keby toto videl. Tak otrasné spracovanie literárnej klasiky som ešte asi nevidel, a je možné, že to už je neprekonateľné. Maximálne sklamanie z tohto "veľdiela". Jediné, čo bolo na tom krásne bol ten samotný dej a dialógy, ale to je Williamova práca, takže to do hodnotenia nezahrňujem! ()

zuzinka2

Moc příjemná podívaná. Mám slabost pro Shakespearovské hry, a to ať na divadle nebo přeneseně ve filmu a tahle adaptace mě rozhodně potěšila, i když jsem nejdřív měla trochu strach z toho přenesení do Japonska, ale dopadlo to dobře a exotické prostředí vůbec nerušilo. Velmi se mi líbili obě hlavní hrdinky, které jsou velmi sympatické a příjemnou hudbu P. Doyla. 80% ()

filmmovier

Jak se Vám líbí je jedna z nejlepších (a mnou nejoblíbenějších) Shakespearových komedií s úžasnou postavou Prubíka a nejlepším a nejvtipnějším epilogem v dějinách divadelních her. V této hře jsou všechny klasické prvky: láska na opravdu první pohled a na první vteřinu, převleky žen za muže (v případě ústředního páru to ale působí už jako moc velká fantasy, že by to nepoznal) a mužů za ženy a navíc fantastické, jiskřivé, vtipné dialogy i monology. Film má navíc přidanou hodnotu i v úžasné atmosféře a nádherného prostředí lesa a v úžasných hereckých výkonech (o tom asi netřeba hovořit nějak mimořádně). Tahle adaptace se prostě vydařila na jedničku (Branagh je holt Branagh), ale trošku mi vadilo to opravdu velice zvláštní, absolutně zbytečné a totálně mimo zasazení do Japonska, které je ale jen miniaturní vadou na kráse téhle úžasné adaptace úžasné hry. 100%. ()

Narciska

Způsob dialogu tak charakteristický pro Shakespearea jakoby se vytratil. Příběh se odehrává v Japonsku a přitom tyto exotické kulisy okázale ignoruje, děj se tříští a genialita dramatikových záplatek se vytrácí, asi je to tím, že hereckému umění byla dána přednost před dramatizací, škoda, navíc tak některé z postav ztrácejí na důstojnosti. ()

IdaHutt

Režiséra Branagha mám ve své topce, jeho shakespearovské snímky miluji, nejvíce oceňuji Hamleta a muzikálově objevnou podobu hry Marné lásky snaha. Branaghovy experimenty, jakkoli odvážné, zatím vždy přinášely velmi přesně poselství Shakespearových her. V tomto případě jsem však byla hodně zklamaná - a nakonec i hodně znuděná. Využití jakýchsi quasijaponských reálií se mi zdálo samoúčelné, křečovité, zbytečné. Zápas sumo v podání Japonce a černocha pak už ani jako roztomilá recese, nýbrž pouze propagační plakát na multi-kulti. Pokud by chtěl Branagh vystihnout pomocí odlišných kultur například feudální sociální hierarchii, rozuměla bych tomu lépe. V tomto případě však můj ubohý rozum asi nestačil na ten okázalý mix kulis a figur, v němž herci své party chvílemi spíše okázale deklamovali než hráli. ()

quixote

Nejslavnější monolog hry se sice překvapivě ocitl úplně jinde, než jsme zvyklí, a transfer děje do Japonska 19.století (!) asi pravověrné shakespearology pořádně vyděsil, ale což. Branagh Shakespeara umí a potvrzuje to i tímto filmem. O kvalitním výběru herců a dalších spolupracovníků (hudba: P.Doyle) se netřeba šířit. ()

1mArc0

Ak osa vám páči sa vám bude páčiť, ak sa bude páčiť, pochopiteľné. Ak sa vám páčil Henrich V., Much Ado About Nothing, Hamlet tak aj As You Like It. Zo Shakespearevej réžie neviem, že si niekedy vyrovná Hamletovi. Niečo medzi /70- 75%/. Aj toto je poctivé spracovanie. Keď uvidíte predstavenie v Globe (na živo alebo prostredníctvom internet), pochopíte, že reč Shakespeara je vyslovené stavaná pre divadlo. V spracovaniach od Kennetha Branagha a Trevora Nunna, to nie je až taký problém. Dobrá práca Kenneth. /75 %/ ()

Pete

Adaptaci jedné z nejslabších Shakespearových hříček, kde láska vjíždí nemilosrdně do každého na potkání, bych si představoval odvážnější. Má to být komedie, ale když se sladká Rosalinda převlékne za chlapce, a nikdo z blízkých jí nepozná, to už prostě nezkousnu. Nedokonalost kulis ani tak nevadí, skoro celou dobu se chodí po lese, ale zasazení do Japonska je nedotažené (natáčelo se v Anglii, Japonci zde skoro nejsou). Branagh uvázl někde na půl cesty, je zbytečně věrný předloze, a emoce se z herců nedaří přenést na obecenstvo. ()