Studio 60

• USA Studio 60 on the Sunset Strip
USA, (2006–2007), 15 h 54 min (Minutáž: 37–60 min)

Tvorcovia:

Aaron Sorkin

Matthew Perry, Amanda Peet, Bradley Whitford, Steven Weber, D.L. Hughley, Sarah Paulson, Donna Murphy, Nate Torrence, Merritt Wever, Columbus Short (viac)

Seriál s fenomenálním obsazením přináší na obrazovku strhující drama, odehrávající se v zákulisí oblíbené noční komediální show Studio 60 on the Sunset Trip.
Když tvrdě kritizovaný výkonný producent dlouholeté noční show, uvádějící komediální skeče, přeruší živé vysílání a využije té chvíle, aby s hořkostí řekl, co si doopravdy myslí, lidi z branže, média i diváci jsou zmateni... (oficiálny text distribútora)

dO_od

// Pamatuji se, že když jsem se před časem poprvé odhodlal k shlédnutí pilotní epizody, byl jsem maličko skeptický. Matthew Perry byl vždy Chandler, tak co tu sakra dělá a proč se jmenuje Matt Albi? Po pětačtyřiceti minutách jsem měl ale takovou radost a tak moc jsem žasl nad perfektním představením postav, náčrtem jednotlivých příběhových linií a dokonalými dialogy, že jsem neměl na výběr a musel ihned sjet i těch zbylých jednadvacet epizod. A byla to dokonalá jízda často pokřiveným showbusinessem, mezilidskými vztahy a zásadní společensko-historickou událostí, která ovlivnila milióny lidí po celém světě, že jsem nemohl jinak, než ihned zařadit seriál mezi jeden z nejlepších, které jsem doposud viděl. A od té doby zkrátka vždy, když cítím potřebu se na několik hodin odsunout do jiného světa, šáhnu nejraději po tomto televizním klenotu - a hlavní důvod? Matthew Perry je Matt Albi :) ()

Matty

Již několik týdnů byste mě každé úterý od deseti hodin večer mohli zastihnout před televizní obrazovkou, kterak hltám každé slovo každého z těch sympaťáků, jež mají podíl na vzniku zábavné šou pro každý páteční večer.___ Matt Albie píše skeče, naučil se spoléhat hlavně sám na sebe, ale postupně zjišťuje, že mít parťáky je taky fajn. Jordan McDeereová šéfuje celé televizní stanici NBS, převzala místo po „odejitém“ řediteli, který již nehodlal dále mlčet a právě nemlčení v některých momentech Jordan málem stojí místo. Danny Tripp je producentem Studia 60, asi jediná postava, která po deseti epizodách neukázala žádnou ze svých stinných stránek, zatím stále jenom rozdává dobré rady na všechny strany, což je taky fajn. Trojice Simon Stiles, Harriet Hayesová, Tom Jeter pak každý týden prezentuje to, co výše uvedeni stvořili a zafinancovali.___ Studio 60 přináší fascinující pohled do zákulisí natáčení tzv. sketch comedy show (pro což možná existuje český ekvivalent, ale nechci se pouštět na tenký led). Každá epizoda seriálu mapuje přípravu jedné epizody zmíněné fiktivní show a s tím související problémy, případně problémy vyvstanuvší teprve při živém (!) vysílání. V takových momentech se konverzační satira mění téměř v thriller (kupříkladu po zjištění, že právě odvysílaný skeč jeden člen z týmu scénáristů nejspíš od někoho okopíroval). Seriálu navzdory nepřetržité smršti vět neschází tempo, podpořené navíc famózními hereckými výkony, spoustou humoru a tu více, tu méně nápadnou kritikou masmédií.___ Dalo by se říct, že jsem o podobném typu seriálu již dlouho snil a možná právě proto nebudou mé nadšení sdílet jiní diváci, kterým to přijde moc ukecané a vlastně pořád o tom samém. Jednotlivé charaktery ve skutečnosti procházejí zajímavým vývojem, s každou další epizodou mi jsou sympatičtější a stále mám pocit, že moc dobře vím, proč se v daném okamžiku chovají tak, jak se chovají. Ač jinde Matthewa Perryho a Amandu Peet přijímám spíše vlažně, zde patří jejich postavy k mým nejoblíbenějším. Pravděpodobně půjde o zásluhu neskutečného scénáře Aarona Sorkina. Ani na okamžik nepřestává být vtipný, břitký, cynický, někdy i dojemný a hlavně vzbuzuje dojem, že moc dobře ví, o čem píše. Z jeho přístupu číší lehké pohrdání, zároveň však hluboký obdiv k práci těch, jenž nám přinášejí zábavu. Zde konkrétně těch posledních odvážných, přinášejících zábavu inteligentní a na úrovni. ___Camea přijalo několik notoricky známých tváří, Eli Wallachi (milá nostalgická pocta), John Goodman (typický nevadský soudce), Macy Gray, Sting, Jessica Simpson (hudební hosté Studia 60). Některé narážky si lépe vychutnají lidé znalejší americké televizní kultury, ale díky jejímu nepolevujícímu pronikání také do našich domácností, nejspíš nepochytíte jenom minimum. Co bych ještě napsal k tomuto snadno přehlédnutelnému, leč těžko přeslechnutelnému dítku NBC? Snad jen, abyste se nenechali odradit tím přívalem slov a zkusili sem tam nějaké i pochytit (všechny při jejich kadenci snad ani nelze). Dozvíte se spoustu zajímavých informací o tom, jak to chodí v takové obyčejné americké televizi, zasmějete se a jako bonus spoluprožijete osobní dramatu neodolatelných hrdinů – mimo objektivy kamer vcelku obyčejných lidí. Možná, pokud budete chtít. Určitě, pokud budete naladěni na stejnou notu a svět médií vám není lhostejný. 90% () (menej) (viac)

KarelR

Seriál ze zákulisí americké komediální show ala Saturday Night Life. Vybroušené dialogy, neokoukaní skvělí herci a Matthew Perry jako třešnička na dortu. Heroes jsou fajn, ale Studio 60 si prostě zamilujete. ()

Jara.Cimrman.jr

Jsem příliš malým masochistou na to, abych dokázal vymyslet či vyprodukovat show, která musí být každý týden stále lepší a vtipnější, přičemž nesmí rýpat do amerických národních hodnot, náboženství ani zájmů inzerentů. Zvídavost mi však nedala možnost, abych tento tvůrčí proces ignoroval. A musím se přiznat, že dokud se tvořila show, politikařilo se a propukaly vztahy na pracovišti, tak to bylo skvělé. Jakmile však nastoupil na scénu americký patriotismus, a přes mé úpěnlivé prosby stále odmítal odejít, tak jsem se statečně rozhodl pomstít odebráním hvězdy. Snad kvůli tomu nebudu zapsán na seznam teroristů, ale kdy jindy si člověk může užít trochu toho vlastenecky-demokratického waterboardingu. ()

H34D

Méně komediální a více dramatické Studio 30 Rock. Studio 60 poodkrývá mnohé z atmosféry v zákulisí, z procesu tvorby živé show, ale nijak se v tom nezasekne a prakticky od počátku začne rozvíjet postavy a jejich elegantně načrtnuté vztahy, které se samozřejmě brzy stanou středobodem seriálu. Aaron Sorkin se nezapře, sype úderné dialogy z rukávu, nenchá diváku ticho na déle než pár vteřin a tak je tempo, v čele s velkými hodinami odpočítávajícími čas, dosti neúnavné. Matt a Harriet mají výbornou chemii, jsou v zásadě rozdílní a stejně na sebe neustále naráží, přesně na ně sedí heslo "protiklady se přitahují"... Celkově herci hrají výborně a já si tedy nemám takřka na co stěžovat... 8/10 ()

Psema

Další z řady seriálů, které i přes své nepohybné kvality doplatily na mizerný vkus amerických diváků. Studio 60 je svěží, originální, vtipné a především příjemně civilní drama, v němž se nic neděje nadarmo a vše má vždy svůj smysl. Matthew Perry opět ruluje, Amanda Peet nebyla nikdy sympatičtější, Bradley Whitford dokazuje, že má už dlouhá léta na víc a... a takhle bych mohl pokračovat až do vyčerpání sil. Jak už podotkli mnozí přede mnou - Studio 60 je v rámci svého žánrového korýtka příkladem dokonale zvládnuté práce. Sorkin na hrad! ()

Kryšpín

Studio 60 je skvělý seriál určen pro všechny, kteří se zajímají o film a televizi trošku do podrobna. Díky skvělým scenáristům, kteří odvedli skvělou práci při psaní dialogů a skečů, se seriálem prokousáváte vteřinu po vteřině. Nenechá vás nikdy v klidu a musíte sedět v křesle až do závěrečných titulků. Seriál může být skvělou insiprací pro autory tvůrčího psaní a můžou se přesvědčit, že se dá z čehokoliv získat maximum a bude to pecka. Mínusem je, že po polovině se z toho stává love story mezi zaměstnanci zasazená v zákulisí televize. Přesto ji naštěstí není věnován celý díl a my přecházíme do různých prostředí a problémů, které se snaží vyřešit a přitom jejich řešením se dostávají do větších problémů. A konečně poslední trojice dílů je to nejlepší na konec. Je to jediný seriál, který mě dohnal k pláči díky vybudováním emocí a za to má u mě pátou hvězdičku. Matthew Perry nezklamal a vývojem jeho postavy jsme na každém kroku a pokaždé něčím překvapí. Přesto větší potlesk patří postavám, ktřeré hrajou D.L. Hughley a Nathan Corddry. Dvojice herců, jejichž přátelství a herectví naprosto patří ke špičce seriálu. ()

Eddard

Rozjezd velice silný, hlavně začátek série a la The Network byl ohromně chytrý scénáristický tah (navíc přiznaný). Scénář jako takový je vůbec na obzvlášť vysoké úrovni, zejména v první polovině série, což je u seriálu, kde je kvalita psaní jedním z ústředních motivů nanejvýš příhodné :) Body u mě "Studio City" ztrácelo především na castingu - marná sláva, seriály dělají postavy a s výjimkou Matta, Danyho a Jacka jsem pro ně hledal sympatie jen těžko (částečně to zachraňovaly hostující herci, například Goodmanův soudce mě potěšil moc). Když k tomu přidám slabší zakončení, je to na chabé čtyři... Dobrá a chytrá zábava, ale nic, co byste museli stůj co stůj vidět. 70% ()

Tommy987

22 dokonalých častí jedného dokonalého, INTELIGENTNÉHO a názorovo vyspelého seriálu. Matt, Danny, Jordan, Harry, Simon, Tom a ostatní - ďakujem, takýto seriál som potreboval. 10 / 10 ()

Chrustyn

Další Sorkin v prostředí televizního vysílání. Herecky a scénáristicky skvělé, ale tématem jen pro úzkou skupinu lidí. V dvouhodinovém filmu bych to dal s přehledem a možná by mě to dokázalo i strhnout, ale ve více jak 20 hodinách to na mě bylo moc a určitě jsem neviděl všechny díly a nijak mi to nevadí. Odlehčenější než Newsroom ale měl jsem s tím prakticky totožný problém. ()

jerry12

100%. S žádným seriálem, snad až na Breaking Bad, se mi neloučilo tak těžko a s takovou bolestí na srdci, jako se Studio 60 on the Sunset Strip. To myslím mluví za všechno. ()

ScarPoul

K tomuto seriálu nemám ani jednu pripomienku čo sa týka kvality, dynamickosti deja alebo nudných pasáži, po prípadne zlých hereckých výkonov. Studio 60 on the Sunset Strip sa totiž tvári ako obyčajný film o obyčajných ľuďoch, ktorý pracujú v neobyčajných podmienkach, a musia sa pritom okrem svojich vlastných problémov zaoberať aj problémami celého sveta, pretože ich prvoradou úlohou je zabávať ľudí a robiť si srandu z vážnych vecí, čo ako sa dozvieme pri sledovaní sa im pár krát stane osudným. Každá jedna postava v seriály dýcha, má svoje vyhradené miesto( Čo umocňuje aj fakt, že strih je tu minimálny a dakedy kamera len sleduje dianie hrdinov a presúva sa z miesta na miesto ako vševidiaci rozprávač). Najvýraznejšie je ústredné duo, Whitford ako Danny Tripp a Perry ako Matthew Albie, producenti a v Albieho prípade aj hlavný scénaristi tejto šou. Okrem trefných dialógov a podarených skečov, ktoré si uťahujú z Nicolasa Cagea, Julliete lewis a Toma Cruisa sa veľmi potešili niektorý hudobný hostia, napríklad Sting zo svojou Fields of Gold, krásne umocnil atmosféru a sadol do tohto seriálu ako riť na šerbeľ. 22 absolútne dokonalých dielov, ktorých jedinou nevýhodou je, že ich je LEN 22. Na tento seriál by som sa vedel pozerať totiž do nekonečna. Ako povedal Groucho Marx - time flies like an arrow, fruit flies like a banana. Rozhodne jedna z najlepších vecí aká sa objavila na TV obrazovkách. ()

Caszidy

Strhující! To je nejvýstižnější přívlastek Studia 60! Aaron Sorkin je jednoduše génius a je nesmírná škoda, že projekt zůstal u jediné série. Vynikající obsazení, kterému vévodí nepřekonatelný Matthew Perry, navíc v každé epizodě doplňované hvězdnými hosty, dialogy, kamera i režie jsou přednosti, jež činí Studio 60 tak vyjímečné. Kromě představitelů hlavních postav(Perry, Peet, Whitford, Webber, Hugley, Paulson, Corddry) zaujme mimořádnými imitátorskými schopnostmi Simon Helberg, jehož podání Nicholase Cage je vskutku zábavné. V čem ovšem navíc seriál vyniká a řekl bych, že nemá konkurenci, je způsob jakým se dokáže vtipnou a ironickou formou dotýkat ožehavých témat. Je škoda, že Studio 60 je v našich končinách takřka neznámým projektem. Nebylo by od věci, kdyby seriál zakoupila některá z tuzemských televizí, jelikož pokud by byl vysílán v rozumném čase, jistě by zaznamenal solidní divácký ohlas. Je ovšem otázkou, co by s geniálními dialogy, plnými narážek na současnou kulturu západního světa, provedl dabing... ()

kareen

Bože, jak já miluju tyhle vtipné konverzačky....celé osazenstvo televizní stanice ze sebe sype jednu cynickou hlášku za druhou rychlostí kulového blesku, všechny ty sympatické, charismatické postavy prožívají svá malá dramata i lásky a celá tahle mašinérie zábavního průmyslu se každý týden žene dopředu s horečnatou snahou vyrobit další páteční dokonalou show. A Aaron Sorkin mě jen utvrzuje v přesvědčení, že je jedním z nejlepších scénáristů Hollywoodu vůbec. Skutečně výtečné dílko. ()

Zemřel herec Matthew Perry

Zemřel herec Matthew Perry