Zínat a Randir jsou muslimský pár žijící v hornatém státě Himačal Pradeš, Míra a Šankar hindský pár z nížinného a písečného Rádžastánu. Oba manželé současně odjíždějí na dlouhou pracovní cestu do Saudské Arábie. Tam však dojde k neštěsí, při němž je Šankar zabit a Randhir obviněn z jeho vraždy. Vše byla pravděpodobně nešťastná náhoda, ale jediná věc, která může Randhira zachránit od trestu smrti, je odpuštění podepsané Šankarovou vdovou. (berg.12)

Jossie

Na velmi dramatickém pozadí události, která vlastně není pořádně objasněna, se postupně vyvíjejí vztahy tří hlavních postav - manželky člověka odsouzeného na smrt, ženy toho, kdo zemřel a o jejíž milost jde ta první prosit a podvodníčka, který se postupně citově velmi připoutá k jedné z žen. Nejhezčí na filmu je závěr, ten stojí určitě za jednu hvězdu. ()

*CARNIFEX*

Indická, zákonom daná tradícia o milosti, podaná bez emocionálneho náboja. Som celkom zarazený (no nie vyslovene sklamaný), lebo toto je poväčšine hlavnou doménou indickej tvorby. Na spev či tanec sa taktiež dostane, a i keď je “Dor” veľmi pekný film o zblížení dvoch zdanlivo znepriatelených žien, tých takmer 90% je asi “trošku” cez :) ()

Niktorius

Miluju barevné rádžastánské turbany a Džodhpur je vážně pohádkové město, takže jsem ochotný tomuto filmu odpustit, že poněkud nešťastně balancuje na hranici mezi klasickým indickým mainstreamem a artovou "parallel cinema". Že to ubalancovat jde skutečně bravurně nám svými filmy dokazují třeba mí oblíbenci Mani Ratnam a Santosh Sivan, ale dílo Nageshe Kukunoora nenabídne popcornovému divákovi atrakce, na něž je zvyklý (však taky snímek v Indii mnoho nevydělal) a pod kritickým pohledem díváka náročnějšího se zase vyloupne mnoho nedostatků, od poměrně strohé psychologie postav, přes díry ve vyprávění (více v P.S.) až po závěr, který sluší bijákům typu Dilwale Dulhania Le Jayenge, ale ne rozjímavějším snímkům. Pokud tedy nechcete být na Dor zlí a vytýkat mu banálnost nebo nudnost, neberte ho jako art, ale jako umírněnější, civilnější mainstream, pak vás dovede okouzlit. __________ P.S: !NÁSLEDUJE SPOILER! __________ Jak je proboha možné, že úřady neznaly Zeenatinu adresu? Kdo a jak ji tedy poslal kufr s manželovými věcmi? Na toho nikdo kontakt neměl? ()

Aljak

Film plný kontrastov, dilem a empatie. Po scenáristickej a dialógovej stránke vynikajúce, ale v mnohých ohľadoch to pôsobilo fakt ťažkopádne a miestami tu naozaj absentovala logika. Ale to nijako výrazne neuberá celkovému zámeru a psychologickému rozmeru filmu. Veľmi sa mi páčilo to priateľské puto, ktoré medzi Zeenat a Meerou vzniklo. Postava Bahuroopiya, ktorá tu pôsobila ako tmel, mi prišla miestami trochu nazvyš. Mimochodom, na konci si viem predstaviť ešte dokonalejší zvrat v deji (taký shakespearovský) - to už by bol absolútny vrchol. Konkrétne: Čo ak by sa napokon ukázalo, že identity manželov boli omylom medzi sebou zamenené? ()

Kacounek

Velký film o velkém odpuštění v jednoduchém příběhu…krásné barvy, krásná příroda. Na Indii mne překvapila hlavní hrdinka, velmi emancipovaná a schopná žena. ()

Ramanam

Zdá se mi, že tento příběh je cílen hlavně na ženské publikum. Také je to jako jeden z mála filmů, kdy se konečné hodnocení rozhodovalo opravdu v posledních vteřinách. Kdyby se tato maličkost, ale ve skutečnosti zásadní věc nestala, tak by se hodnocení převážilo na tři hvězdy. Tím nemyslím vůbec nic s otazníkem nad podpisem milosti. Popravdě nejsem tímto filmem tolik očarován, jako ostatní hodnotící zde a mé čtyři hvězdy jsou opravdu těžce vydřené. A. T. A. si tento film zcela podmanila a stejně tak i mě. Jako herečka i jako postava, kterou představovala, tomuto snímku zcela dominovala. Nebýt jí, tak to jde ve výsledku vše ihned dolů. Vůbec se mi nelíbilo, jak se po celý film s touto postavou zacházelo. Byla to opravdu čistá a hodná dívka, s kterou si ostatní jen tak pohrávali. To, jak se k ní chovala rodina manžela je jen ukázkou hloupé a primitivní tradice, kde žena nemá takřka žádnou cenu, nestojí-li za ní muž. Dále byla silně manipulována ženou, která od ní chtěla podpis pro svého muže, který byl obviněn z vraždy jejího manžela. Z toho, jak se ji snažila dostat do hlavy mi bylo zle a ten srdcervoucí dopis, který jí na konci napsala, mě vážně nedojal. Sice ji chápu, ale způsob se mi nelíbil. Prostředí, ve kterém byl film natočen je sice hezké, ale opět pro mé hodnocení nedůležité. Ještě mě docela překvapila situace, kdy se muslimská rodina dozvěděla, že jejich syn asi někoho zabil a stačí, aby hinduistická manželka mrtvého podepsala milost, tak to brali jako jasnou věc. Prostě ji najdeme a ona podepíše, jako by se nechumelilo. Ještě je nutno napsat, že se po celý film nedozvíme, jak to celé ve skutečnosti mezi oběma muži bylo. Více než dojat, jsem byl celou dobu vytočený z chování takřka všech postav. A. T. A. se tak stala jedinou jasnou hvězdou a světlem tohoto snímku. ()

Remini

Krásne zábery Radžastánu, dojemný príbeh o sile priateľstva a o stratenej slobode. Príliš málo známy film, ktorý si svoje miesto na výslní rozhodne zaslúži. Ayesha bola krásna a presvedčivá ako trúchliaca vdova. Gul Panag som videla vo filme po prvýkrát a je mi ľúto, že v Bollywoode nie je viacero takýchto herečiek (teraz pokiaľ nie je herečka skoro biela a na pokraji anorexie, tak môže na kariéru rovno zabudnúť) :( Shreyas je samozrejme slniečko! :) Dor je skvelý hlavne vďaka tejto trojici hercov. Je založený na poviedke, podľa ktorej bola natočená aj Malájska verzia "Perumazhakkalam". Tú som nevidela a väčšinou si druhé verzie filmov nepozriem, ale láka ma Vineeth.. okrem toho som aj čítala, že tá "pôvodná" verzia je lepšia... PS: Ak sa niekomu páčil Dor, odporučila by som aj ďalšie dva filmy Nagesha Kukunoora - Iqbal a 3 Deewarein. ()