Dexter - Nová krev (2021) (séria)

Otcovy hříchy (S09E10)

(epizóda)
  • USA Sins of the Father
Z nakrúcania

Příběh jde do finále. Dexter a Harrison jsou spojenci, tedy až do té doby, kdy Angela rozhodne, že Dexter půjde ze mříže. Prostě ví, že vraždil. Musí to z něj nějak dostat. Rozhodně zabil Matta, zatím nemá přesvědčivé důkazy, ale vsadí na to svůj život. Dexter myslí, že to ustojí, ale postupem času mu dochází, že bude muset rozehrát hru na život a na smrt. Prozradí Angele, co byl Krut Caldwell zač. Dokonce ji pošle na místo, aby rozluštila svou mnohaletou pouť za zmizelými dívkami z regionu. Kurt je zabíjel a vystavoval si je do vitrín. Angela nechá Dextera v cele a jede na místo. Tam najde mnoho mrtvol a pochopí. Jenže Dexter už nemá čas cokoliv vysvětlovat, zavolá si Logana, poprosí o vodu a pak ho přes mříže zajme. Logan si ale hraje na hrdinu, a tak ho musí Dexter zabít. Vražda nevinného. Porušení kodexu. Všechno je na šikmé ploše. Zavolá Harrisonovi, aby ho počkal v lese s autem. Když přiběhne na místo, Harrison se ptá, odkud má krev na obličeji. Navíc mu volal z Loganova mobilu, copak ho zabil? (TV Prima)

Tom Hardy odpad!

Inu, bez spoilerů to nepůjde. Není problém obsah finále, protože tohle jsme tušili už na konci osmičky a bylo jen otázkou času, než Dexterovi dojde štěstí. Problém je v pojetí. V prvé řadě je poslední epizoda mizerně vystavěná v tom smyslu, že je divák jen bombardován informacemi, které už dávno ví. Podobná struktura by fungovala u postav, které neznáme a kde si nejsme jistí, komu máme věřit. Ale takhle jen slyšíme rekapitulovat Angelu a víme, že má pravdu, pak Dextera, který ji má vlastně taky a dokola a dokola a dokola. A když už se konečně rozjede příběh, udělá Dexter to, co nikdy - zabije nevinného člověka. Může ho omráčit. Může ho omlátit o mříže do bezvědomí. Ale ne, tvůrci chtějí, aby zašel za bod návratu. A je to nezmotivované, zbytečné a Dexter vypadá jako blbec. A pak už se to veze k citově nefunkčnímu showdownu, kdy napřed Harrison Dexterovi vyčte, že z něj udělal monstrum a společně pak dojdou k logické myšlence, že když syn zabije otce, to mu určitě žádné další noční můry nepřidá. Kdyby se alespoň už v tu chvíli viditelně blížila Angie, možná by to fungovalo. Nebo kdyby se Dexter na útěku setkal s Batistou a měli emocionální střet. Nebo kdyby... kdyby chyby. Je snadné z pozice diváka vědět, jak se to nemá dělat. Ale JE prostě špatně, pokud jde celý konflikt na sílu proti pravidlům série jen proto, aby byl podklad pro finále. Je to ohromná škoda už kvůli tomu, že zbytek série je špička. Tak zase nic. A pro obsahovou vyprázdněnost je to možná ještě horší, než minule. Jedinou útěchu vidím v tom, že tentokrát už je vše definitivně uzavřeno a žádný další pokus o nápravu nebude. Dvakrát tahle hořká pilulka stačila. ()

T2

Tak takýto koniec fakt musí naštvať a riadne ale nakoniec tvorcovia zvolili pri veškerom možnom zle voči fanúšikom, tu najlepšiu možnosť ako to v tom najlepšom možno ponímaní rázne utať. Chápem zlostné reakcie ale raz to muselo nejako skončiť, každý sa už tešil ako bude vyčistovať Dexter a syn s.r.o. Kaliforniu od ľudského odpadku.  Zbohom Dexter, bolo tu s Tebou krásne dokrvava. ()

Mr.Apache odpad!

"Utečeme do L.A., budeme mít bazén a svět bude díky nám bezpečnějším místem... No jo, ale zemřelo i pár nevinných, že. Tak víš co? Když už máš tu flintu, tak mě zastřel." "Tak jo." ... S tímhle mi, soudruzi, jděte někam. ()

TeeAge

Bez spoileru, alternatívny koniec, doporučené i tak až po zhliadnutí: Ten pocit, keď nadránom na stanicu v Iron Lake dorazil Angel Batista, a konfrontoval Dextra spolu s Angie o realite, že je Bay Harbour Butcher. Dajú mu najavo, že jeho naozaj závažnou vinou je v skutočnosti smrť niekoľkých vlastných priateľov či blízkych, počítaje aj Batistovu ex-manželku, LaGuertu, skrze strelby jej sestry, Debry. Ten pohľad Angela na Dextra je neveriacky bolestný, presiaknutý smútkom, a možno aj hrôzou, že tohto človeka považoval za svôjho najlepšieho kamaráta. Nechce sa mu veriť, že s ním pracoval dlhé roky, a nezistil to, o čom bola jeho partnerka, LaGuerta do jadra presvedčená - a za svoje presvedčenie zaplatila svojím životom. Uvdeomenie Angela o tom, že Dexter ušil podozrenia na ich vlastného kolegu, Doakesa, je nad jeho chápanie. --- Strih --- Miami. Mestský najvyšší súd. Na pozící obvineného sedí Dexter v putách. Sudca vysloví verdikt poroty: Dexter Morgan, je vinný vo všetkých predmetoch obžaloby, a odsuzuje ho k poprave elektrickým kreslom. V sále Dexter postupne zazrie staré známe tváre: Quinn, Masuka, či zjavenia ako Rita, Hannah či Harry Morgen - všetci bez slzí v očiach. --- Strih --- Popravisko, miestnosť s elektrickým kreslom a za sklom miestnosť so stoličkami. Na elektrickom kresle sedí Dexter. Na druhej strane za sklom, nie je nikoho - prázna miestnosť. Už sa schyluje k výkonu, v poslednej chvíli ale vkročí do miestnosti za sklom Harrison - syn Dextra.  Ako vidí svôjho otca na elektrickom kresle, hlboko sa na seba pozrú. Harrison je jediný, ktroý za Dextra Morgena uroní slzu. Ruka, ktorá má vykonať trest, opäť siahne po pádlu elektriky. V ten moment Dexter zazrie zjavenie svojej sestry Debry. Nie je ale za sklom. Je s ním, v miestnosti výkonu. Pozrie sa na Dextra, ktorý sa na ňu díva vystrašene a hneď o chvíľku zrozumene. Debra povie: Konečne. A stiahne pádlo. Čierno. ()

darkrobyk

Zcela logické zakončení, ke kterému vše postupně směřovalo. Dexter na útěku? Neměl by šanci. Dexter ve vězení? Ne na dlouho. Chápu, že někdo by rád další pitvání s Batistou v čele, ale jestliže je dobré přestat v nejlepším, tak zde se to povedlo. Kdyby alespoň Lindsay napsal další knihu, ale ne, ten zkrátka Dextera pohřbil tak, že z mrtvých už nevstane..... I tak díky za tuhle sérii a ke 4* přidám jednu na rozloučenou. ()

sheen

Pro mě byl poslední díl scénaristickým failem, bohužel. Dexter je můj top 10 seriál...takové zakončení...Spoiler : Ano, bral bych kdyby jedna z mých nejoblíbenějších seriálových postav zemřela ale ne takovým stupidním a nelogickým způsobem. Zabiji svého otce a tím se vyléčím? No, tywole.... ()

Cappuccino

Je zaujímavé sledovať, ako ľudia, ktorí si užívali viaceré pomerne povrchné časti novej série, sú nakoniec z finále sklamaní. Zdá sa mi, že na predošlých častiach teda nehodnotili ani tak ich kvalitu, ako obsah. Respektíve, že sa im scenáristi trafili do vkusu a načrtli taký vývoj, aký očakávali. Pre mňa je naopak záver pomerne uspokojivý a veľmi dobre poukázal na to, že keď sa káce les, lietajú triesky. Dexter totiž niekedy chtiac či nechtiac pripravil o život aj nevinné osoby, len aby mohol pokračovať v uspokojovaní temného pasažiera. Udalosti z poslednej časti však mohli byť pokojne roztiahnuté na viac epizód aj so zapojením Angela a detailnejším poukázaním na činy Bay Harbor Butchera. ()

mzss1 odpad!

Obsahuje SPOILERY. Jak už tu píší ostatní, tento závěrečný díl nové řady DEXTERA se totálně vymkl. Už scéna, kdy Dexter hází mrtvou Debru ve finále 8 řady do vody mi rovněž pokazilo sérii. Ale tohle je ještě snad horší. Jako, to, že Dexter jednou umře, to jsme asi tušili už delší dobu, ale jde o to jak sakra. Harrison byl v téhle NEW BLOOD skvěle postavou napsaný a co provedl v posledních minutách téhle katastrofální epizody, mi hlava nebere. Samozřejmě, kdyby byly jiné okolnosti a tak, ale takto ho zastřelit? No, víc k tomu dodávat nebudu. Je to nejhorší závěr ze všech seriálů co znám snad. Doufám, že nevznikne spin off s Harrisonem, to bych asi fakt protestoval na do USA. ;) ()

Necrotongue odpad!

Natáčení seriálů svého času ochromila stávka scénáristů a já mám zrovna teď pocit, že někteří z nich by měli stávkovat doživotně. Velké finále deváté řady a vlastně celého seriálu mi jen vyjevilo, jaký jsem kkt, když jsem se po zmršené osmé sérii (a hlavně jejím závěru) k Dexterovi ještě vrátil. Tímto přísahám a slibuji, že se na případnou desátou řadu- "Dexter X: Afterlife Kills" už určitě dívat nebudu. Děj deváté epizody naprosto postrádal logiku a její scénář v podstatě popíral všechna pravidla, která si tvůrci pro seriál nastavili. Děs. / Poučení: Člověk by měl mít děti, aby se o něj měl ve stáří kdo postarat. ()

Agatha

Zdá se, že to nemohlo dopadnout jinak. Ale možná se to opravdu jenom zdá. Poslední tři díly byli moc nabušené a uspěchané, jak píšou ostatní - chtělo to víc natáhnout, víc konfrontovat, potenciál to mělo lepší. Dva díly navíc by tomu určitě prospěli. Nechci ale jen kritizovat, grády to mělo i tak. Spoiler: Pravda je ta, že se nikdo nechceme smířit s tím, že Dexter už prostě nebude. Ale nechat to zastřelit vlastním synem bez mrknutí oka?... Tomu jsem neuvěřil. Když už, tak Harison měl mířit, ale zastřelit ho měla Angela. Tak bych to viděl já. Dávalo by to větší smysl. Ale ne vždy je všechno podle nás. Že přátelé Dexterova klubu? :-D A jen tak nakonec mě napadá - co novou sérii s názvem "Son of Dexter "? Ne že bych si Harisona nějak oblíbil, ale na ledasčem se dá zapracovat... ()

Chen

Ano, je hořkosladké, že Dexter zemřel, ale klobouk dolů před tvůrci, že měli odvahu udělat to, co se mělo stát už v případě původního finále. Zřejmě definitivní rozloučení s Dexterem není dokonalé, párkrát si vysloužilo zvednuté obočí, ale bylo dodatečně emotivní a dramatické, abych byl tentokrát se (skutečným) sbohem Dextera vlastně spokojen. ()

Rocky88

SPOILERY. U této epizody si neodpustím komentář. Zakončení je lehké zklamání - ne kvůli tomu, jak dopadne Dexter (tady jiné východisko nebylo), ale jak je to uspěchané. Proč honem, honem Dexe zabíjet rukou syna, když se mohlo počkat na Batistu (to setkání mohla být emocionální bomba), převézt ho do Miami, kde by před vykonáním jeho popravy mohl Dex retrospektivně projít všechny předchozí série, zavzpomínat, kolik lidí zabil (od přátel přátel po vlastního bratra), jaké zločince zabil, ale i kolik vlastně i pomohl zachránit. Zkrátka ponechat tu ten punc rozporu, zda činil dobro či zlo až do konce seriálu. Přidanou hodnotou mohla být camea všech důležitějších herců v obecenstvu. Celý díl je super, ale ten samotný závěr je opět odfláknutý, bohužel. ()

YumiOkami odpad!

čím dýl nad tím koncem premýšlím, tím víc jsem nasranější. jeden týpek na youtube měl úžasnej nápad - mohli dextera zavřít do vězení a on by odtud pomáhal detektivům s chytáním sériových vrahů. it’s a win-win; nemusel by nikoho zabíjet a svět i tak zbavoval nebezpečných zločinců. easy. ať si příště seženou lepšího scénáristu a zkusí ten konec udělat ještě jednou. do třetice všeho dobrého! 👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻 ()