Stephen Dorff a držitelé Oscara Mira Sorvino (Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Mocná Afrodité, 1995) a Anjelica Huston (Nejlepší herečka ve vedlejší roli – Čest rodiny Prizziů, 1985) se představují ve filmovém přepisu celosvětově proslulého příběhu o hrdinství a spiknutí, který byl natočen podle úspěšné řady knih spisovatele Roberta Ludluma (Agent beze jména, Poslední úder Omegy). Podplukovník Jonathan Smith (S. Dorff) je specialista na nemoci a bývalý agent elitní špionážní organizace Alfa. Ta zaměstnává ty nejlepší politické a technické experty a je podřízena přímo prezidentce (A. Huston). Když se na různých místech Spojených států objevuje záhadný smrtelný virus, povolávají Smitha ihned zpátky do služby. Jen on je totiž schopen najít a izolovat zdroj nákazy dřív, než si vyžádá miliony životů. Všechny čeká nelítostný souboj s časem a skutečností, že za vším stojí spiknutí, které sahá až do nejvyšších a nejmocnějších vrstev společnosti. (oficiálny text distribútora)

honajz

Podobné filmy stojí a padají s motivací zainteresovaných postav, a samozřejmě se scénářem, který má divákovi nabízet různé možnosti interpretace, ale přitom jít stále za svým. Tady je všechno divné - teroristi infiltrují jen tak mírnyx týrnix nějakou černoškou přísně utajované vládní pracoviště, dokonce na pozici bezpečnosti, znají všechna hesla, dostanou se do přísně střeženého objektu, jakoby se nechumelilo, na druhou stranu americké bezpečnostní složky jsou tak tupé, že honí vlastní lidi, nemají dokonale zjištěnu minulost dvojitých tajných agentů a tvrdí, že jsou čistí, nedojde jim, že Smith nezmizel, ale že jim někdo stále nabourává systém, a to ani, když přijdou znovu o agenty. Jak se dostane hledaný tajný agent z Ameriky jen tak do Afghánistánu? Fakt snůška blábolů. Navíc divák netuší, kdo vlastně ten virus chce a proč, a jestli skutečně jde o to, aby se šířila pandemie po celých USA, proč potom existují protilátky, které v sobě měli ti vojáci atd. Dialogy typu „Už jsi tady? Co tady vlastně děláš?" jsou zde jak na běžícím pásu. Co je platné, že se kamera snaží kouzlit, jak může, že zde máme spoustu hezkých lokací, a dva agenty v podezření, když to prostě nedává smysl. Závěrečných 45 minut je zcela ubohých, klišé na klišé a zvrat ubohý (SPOILER: jak šéf farmaceutické firmy mohl kontaktovat někoho z přísně tajné organizace, a jak ten jeden člověk mohl zařídit tajnou operaci v Afghánistánu?). Při zpětném pohledu na příběh pak spousta věcí nedává smysl (SPOILERY: Proč musela černoška zabít jinou černošku, když ji šéf Covert One mohl po dohodě s Hasanem doporučit? Proč musel Hasan zabíjet doktorku, když ta vlastně na nic nepřišla? Proč Smith, který toho tolik ví, je pořád naživu? Atd.) Plus všechna ta klišé, že z rozpixelovaného obrázku průmyslové kamery lze přečíst SPZku nebo čísla na displeji mobilu. ()

EricNor

Nevím, jestli jsem knížku četl, ale ten film se mi docela líbil. Nečekal jsem nic extra a tak to dopadlo dobře. Ludlum je prostě tak dobrý autor, že se podle něho snad nedá udělat špatný scénář. Je to špionážní thriler, ktrému něco chybí, ale jako tv film to ujde. Na druhý díl se sice těším, ale zas mám na úterý v plánu Dark Knighta. ()

nitram

Robert Ludlum napisal vynikajucu knihu, podla ktorej bol tento film natoceny. Avsak filmove spracovanie, herecke vykony ako aj metraz filmu patria do kategorie B a na obrazovky TV. Nastastie slavnu triologiu Jasona Bourna podobny osud nepostihol. Jednu hviezdicku davam len kvoli pribehu a spominanemu autorovi predlohy... ()

klerik

Slušný televízny film, plný agentov a sprisahaní. Herci sú sympatickí a veľmi dobre typovo vybratí. Napätie to trochu možno postráda, ale to hlavne pre svoju dĺžku. Zostrihanie na "normálnu" dĺžku by určite pomohlo - je zbytočné sledvať ako jednotlivé postavy prichádzajú v rozličnom čase na to isté. Do priemeru sa to však určite vmestí. Nedávno som videl filmík DIPLOMAT s podobnou atmosférou (a sympatickým obsadením) a v tomto súboji vyhráva Hades. Jason Bourne je určite iný level, ale toto v rámci žánru tiež neurazí... ()

kinderman

Islámský terorismus, virová nákaza, zrada v řadách zpravodajské agentury a dva agenti, kteří si v tom kalupu mezi Berlínem, Paříží, Afghánistánem a Washingtonem snad ani nestačí odskočit v letadle na záchod. Hvězdička navíc za přítomnost M.Sorvinové, které od dob Replacement Killers lze věřit úspěšnou střelbu od boku. ()

• Snímek vznikl podle stejnojmenné knižní předlohy (2000) Roberta Ludluma. (Olík)