Komik a jeho svět

(relácia)

V letech 1979 až 1994 uvedl Milan Neděla přes 150 pokračování cyklu "Komik a jeho svět", svého času velmi populárního pořadu, představujícího nám filmové hvězdy pamětnických veseloher .

Výčet jednotlivých epizod, které odvysílala ČT v roce 2006 jedná se o roky 1984 - 1990:
1. Každý začátek je...
2. Šváb z Malé Strany
3. Theodor a Antonie
4. Sejdeme se na strážnici
5. Abeceda humoru Š - Růžena Šlemrová
6. Abeceda humoru L - Karel Lamač
7. Abeceda humoru T - Václav Trégl
8. Abeceda humoru R - Saša Rašilov
9. Partneři - Vlasta Burian a Jaroslav Marvan (Karlos80)

kingik

Když byly v pořadu uváděny (americké) grotesky, tak jednoznačně ano. Pak se to ale zkazilo a začaly se vysílat profily filmografiemi českých herců a jejich filmů pro pamětníky a to už nemělo to kouzlo vyjímečného pořadu, kterým se tato pravidelně vysílaná relace ve svých počátečních fázích jevila. Bolševik uměl kvalitu pořadu udržet velmi dlouho dobu, po jeho pádu to šlo do kopru. Milan Neděla se stal díky pořadu téměř legendárním a jeho uvádění se zhostil opravdu neotřele. 60% ()

anderson

epizóda To je malér (uvádza Svatopluk Beneš) - ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 9.1.1982+epizóda Cirkus Legrando (uvádza Miloš Kopecký) - ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 19.6.1982+epizóda Bratři jak se patří (uvádza Miloš Kopecký) - ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 31.7.1982+epizóda V benzínovém opojení (uvádza Milan Neděla) - ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 9.10.1982+epizóda Zahrajte mi to, co mám rád ... (uvádza Milan Neděla) - ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 27.12.1987 (R: 29.1.1989)+epizóda Ve dvou se to hraje líp (uvádza Milan Neděla) - ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 23.1.1988+epizóda Sólo pro ... (uvádza Miloš Kopecký) - ČST 1 = 12.3.1988+epizóda Sejdem se na strážnici (uvádza Milan Neděla) - ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 23.7.1988+epizóda Dva a jeden (uvádza Milan Neděla) - ČST 1 = 17.6.1989+epizóda Hercem proti své vůli (uvádza Milan Neděla) - ČST 1 = 8.7.1989 --- Pamätám sa keď tento cyklus ešte uvádzal MILOŠ KOPECKÝ. Najväčšiu slávu KOMIK zažil v 80-tych rokoch, keď sa uvoľnili práva na CHAPLINa a ostatné klasické grotesky. Dnes už ČT bohužiaľ reprízuje (kvôli novým opletačkám s právami) iba epizódy dotýkajúce sa českých komikov. Je to škoda najmä kvôli tomu, že dnešná mládež by sa určite tiež rada pobavila klasickými groteskami spojenými s nenásilným a zábavným komentárom moderátora. Mojou najobľúbenejšou epizódou bola tá s názvom HUMOR 100x JINAK. Šanca na jej reprízu je dnes nulová. (9.10.2006) ()

Big Bear

Herdek, proč tohle nenapadlo nikoho reprízovat? A to ani na ČT3, kde do zemdlení jedou Hry bez hranic s Martinou Admcovou ???? A pokud je ta černo-bílá verze už hodně oldschoolová (i když u grotesek z počátku minulého století proč ne) , pak by někdo mohl udělat nový pořad věnovaný groteskám a historii filmu tohoto žánru. Jen díky tomuto pořadu jsem krom Chaplina poznal borce i dalších men jako Buster Keaton, Frigo, Laurel a Hardy, Harold Lloyd a další... Kupodivu si vůbec nepamatuji ty české díly s našimi herci stříbrného plátna... I tak hodnotím na max a posílám pozdrav tam nahoru skvělému panu Nedělovi. * * * * * ()

Marthos

Populárně naučnou formou pojatý rozsáhlý dokumentární cyklus, který tehdejším divákům - filmovým fanouškům - přiblížil řadu českých i světových komiků v zajímavých prostřizích a variacích, báječně kombinoval jednotlivé kapitoly široké škály filmového humoru a navíc akceptoval i existenci režimem nepodporovaných osobností. Průvodcovské slovo Milana Neděly se stalo nedílným logem pořadu pro několik desetiletí a je skutečně škoda, že ani později tento svébytný typ umělce nenašel viditelnějšího uplatnění. Jakýmsi volným pokračováním měl být i obdobný cyklus Úsměvy českého filmu, který však zdaleka nedosahuje kvalit svého předchůdce. Šance na reprízy jednotlivých dílů jsou ale takřka beznadějné. ()

prybka

Milan Neděla byl laskavým průvodcem světem, na ktrerý se neprávem zapomíná. .Na tento seriál často a s láskou vzpomínám. V dobách pozdějších jsem se stal klubovým divákem, takže by si někdo mohl myslet, že staré filmy jsou prostinké a zastaralé. Já tomuto seriálu děkuji, že mne seznámil s počátky filmu, kdy se tvořila filmová řeč a kdy filmoví tvůrci byli odvážní průkopníci nového světa médií. Čím více o filmu vím, tím více obdivuji umělce rané fáze. Podobný pořad mi teď vážně chybí. Dnes obdivujeme digitální efekty, ale pravda je, že zaujme příběh. A řeč k vyprávění příběhu se vytvořila tehdy a dnes se víceméně skládají scény vylaďované od dob němého filmu. ()