sator

Ihned úvodem je nutné poznamenat, že úvodní inscenace nového cyklu Československé televize „Hrdinové naší doby“ byla přitažlivá po několika stránkách. Zajímavému námětu se dostalo odpovídajícího dramatického zpracování a citlivé režie, přitahovalo i herecké obsazení. Akademik Stanislav Bechyně, jeden z průkopníků stavební techniky železobetonových konstrukcí, měl opravdu bohaté životní osudy, jejichž podstatné a rozhodující části se podařilo autoru J. S. Kupkovi věrohodně použít v televizním scénáři. Sledovali jsme cestu mladého devětadvacetiletého inženýra, cestu, která se uzavírá právě tam, kde začala – na Vysokém učení technickém. Kdysi žák, na konci životní dráhy oblíbený a zkušený pedagog, vyzbrojený k profesorské činnosti nejcennějšími vědeckými i technickými zkušenostmi, člověk s rovnou páteří a smyslem pro spravedlnost. Bechyně dobře ví, čeho je pro budoucí život mladého člověka zapotřebí, vždyť on sám to nikdy neměl lehké. První zaměstnání u známé stavební firmy Skorkovský mu odhalilo život takový jaký je – tvrdá konkurence, odosobněné vztahy mezi lidmi, honda za získáním výhodných zakázek, zákulisní pikle a tahanice. Přece však se mladý inženýr prosazuje – je odvážný, bojovný, nikdy nechce kapitulovat, ví, že jeho řešení jsou originální, levná a výhodná. Inscenace si však nevšímá pouze těchto momentů Bechyňova života – zabývá se rovněž lidskými postoji budoucího akademika, odhaluje nám jeho osobnost se všemi důležitými aspekty. Jak by si mohl televizní divák skromného, moudrého a přemýšlivého hrdinu neoblíbit? ()

• Inscenace vznikla v rámci cyklu Československé televize Hrdinové naší doby. (sator)