Starší česká televizní pohádka s Helenou Růžičkovou v roli Korduly, dcery kovářovy, která dokáže zvednout koně i s jedzcem. Po několikerém neúspěšném putování za nevěstou vrací se princ ke královskému otci. Oznámí mu, že by mohl získat za ženu princeznu Niněru, kdyby osvobodil jejího Děda Vševěda, jehož unesli ukrutní loupežníci, které nelze porazit, protože sídlí v nepřístupných rozvalinách, k nimž vede jen stezička, po níž projde jediný člověk, a tak oni snadno zlikvidují každého soupeře... Jenže král má v království mohutnou Kordulu. Ta se vydá do rozvaliny, loupežníky přepere a Děda Vševěda zachrání. Ale princ už nechce Niněru, chce Kordulu... (oficiálny text distribútora)

fragre

Cha, pobavil jsem se náramně. Už jen ten páně Hlinomazův král je skvělý, jakož i drsná loupežnická rota toužící po buchtičkách se šodó. On už Josef Lada v svých praštěných pohádkách obrací zažité pohádkové klišé, takže jeho emancipované princezny dobývají si své chotě. Takže pan Švandrlík pokračuje již v zažité tradici. A asi i čerpá z tradice podobných příběhů o zmužilých hrdinkách, jako to činí nejvetší krvák české kinematografie natočený v stejném roce. ()

ostravak30

Tak toto je velmi úsměvná pohádková parodie. A ani mě nepřekvapuje, že za ní stojí Miloslav Švandrlík, protože ten má za sebou kupříkladu Konec draka Kusodrápa, což byla neméně povedená pohádka. Už samotné Heleně Růžičkové jako sličné, ovšem odvážné divě se člověk musí smát, ale Josef Hlinomaz jako král nebo princ, který je ztvárněn Milošem Nesvadbou, jemuž bylo přes čtyřicet. Zábavná, ne moc dlouhá a oddychová pohádka. ()

Skuby47

Studiová černobílá televizní pohádka podle Miroslava Švandrlíka, která stojí na zdařilé volbě kontrastního páru a to křehkého rachitického prince v podání Miloše Nesvadby a robustní statečné silačky Heleny Růžičkové. Roztomilý humorný příběh, dobré herecké obsazení, jednoduchá výprava. Pamětníky tato veselá pohádka jistě potěší, současné děti už ale sotva osloví. ()

otík

Maximálně tak dobrá báchorka a slušná krátká pohádka, ale nic víc. Sice vidět Hlinomaze v roli krále se super brýlečkami není od věci a sledovat Helenku, jak buší do čtyř loupežníků, má také své kouzlo, pohádka vlastně jinak nemá co nabídnout. Zbývá totiž už jen budoucnost předpovídající Děda Vševěd, a ten zas tak velké terno neudělá. Černobílá jednohubka pro letmé pobavení. ()