Ajťáci

Ukážka z filmu 4
Veľká Británia, (2006–2010), 9 h 29 min (Minutáž: 22–26 min)

Hudba:

Neil Hannon

Chris O'Dowd, Richard Ayoade, Katherine Parkinson, Christopher Morris, Matt Berry, Noel Fielding, Dolly Wells, Alice Lowe, Belinda Stewart-Wilson (viac)

V přeplněném a nevzhledném suterénu, hluboko v útrobách budovy Reynholm Industries se skrývají Roy a Moss - pracovníci oddělení informačních technologií, zlořečení i vysmívaní svými bezohlednými kolegy. Jejich život ve světě serverů a protipožárních překážek je násilně přerušen příchodem nové personální manažerky Jen, která toho ví o počítačích asi tolik jako lama (nebo kterýkoliv jiný sudokopytník). Jen nemá zájem pracovat v ubohém suterénu a Roy s Mossem nechtějí pracovat pod někým, kdo nerozumí BASICu a nikdy neslyšel o dvojkové soustavě. Časem však přijdou na to, že mít jako vedoucí ženu, může mít i své výhody. (oficiálny text distribútora)

Galadriel

"Zkoušeli jste to vypnout a zapnout? Přesvědčili jste se, že je to zapojené v zásuvce? Ano? Dobře, někdo se vám tam na to přijde podívat." Položí telefon... "Možná." Výborná zábava pro všechny, kdo rozumí informatice, pro všechny, kdo s nějakým informatikem někdy žili nebo kamarádili, ale i pro všechny ostatní, aby zjistili, co jsou informatici zač. Z vlastní zkušenosti (vícenásobná druhá možnost) musím říct, že spousta gagů o hoších z IT je jenom malinko nadsazená, některé vůbec. Většina z nich je ale ohromně vtipná. Styl a humor seriálu se typově hodně blíží třeba Červenému trpaslíku a já doufám, že bude natočeno ještě nějakých těch pár dílů a že si udrží současnou kvalitu. ()

Cival

I v třetí sezóně stejně parádní jako v té první (dvojka střídala slabší díly se silnějšími). Výborná herecká sestava a perfektní scénáře. ()

Gemini

Zkuste Cradle Of Filth, gotici jsou přece taky lidi...nezapomenutelné, úžasné, perfektní, křeče do bránice přinášející zatím poslední a zatím i nejlepší dílo Grahama Linehana, který by sebou měl sakra pohnout a dodělat další sérii!!! Dva typičtí ajťáci, jeden megalodespotický zhýralý boss, jedna setsakra pohledná Angličanka (už zase...asi je to jako s Francouzkami - všechny pěkné jsou u filmu), jeden gotik skvěle nadabovaný do češtiny, a k tomu kýble a kýble a kýble smíchu. Viva la britcom! ()

Matty

Životy programátorů musí být neskutečně vzrušující, není divu, že se je konečně někdo rozhodl "fikcionalizovat". Roy a Moss tráví většinu dne v tom nejspodnějším patře jedné vysoké budovy společně s nezdravě vybledlým hlídačem serveru („to není make-up“) a se šéfovou svého oddělení Jen. Roy již několikrát pohořel při pokusech rozvést dialog mezi sličnými „kolegyněmi“ z vyšších pater na více než „Zkoušela jste to vypnout a zapnout?“, přesto se nevzdává a nadále se veřejně ztrapňuje. Moss má zvláštní účes, jeho zaujetí prací je záviděníhodné, skoro až děsivé, tam, kde mívají jiní lidé mozek má on spoustu jedniček a nul. Jen umí být pěkně hysterická, pohrdá přízemností svého zaměstnání a nepolevuje ve snaze vetřít se do přízně šéfa z nejvyšších a konečně postoupit do vyššího levelu, tedy patra. Dva „příliš v pohodě“ týpci a jedna nohama ještě na zemi stojící žena… co mi to jenom připomíná? Black Books, pochopitelně, vždyť je také napsal stejný člověk, podobný je tedy i styl humoru. Navzdory přehnanosti většiny situací je to dost ze života a kdo zná nějaké zažrané programátory, jistě bude chápavě pokyvovat hlavou (a zlomyslně se bavit). Seriál je nadopován všelijakými popkulturními odkazy (stačí si prohlédnout nápisy na krabicích tvořících neoddělitelnou součást maximálně chaotického prostředí, v němž Roy a Moss pracují). Kvalitních vtipů není bohužel tolik jako těch jenom obstojně vtipných, prvoplánových a zbytečně vulgárních. Mnohdy jsem mě napadlo, že se z dané situace dalo vytřískat mnohem více, Partičku jsem si přesto velmi oblíbil a začínal jsem jí mít rád epizodu od epizody víc. Jenže když už jsem začal uvažovat o pěti hvězdičkách, seriál náhle skončil. Šest epizod je skutečně málo, co naděláme, teprve čas (resp. druhá série) ukáže, nakolik zásadním britským sitkomem je zrovna tento. Zajímavé komentáře: woody, salahadin, DJ Obelix, LordMysti ()

Cervenak

1. séria: Zľahka mi vadilo, že je to natáčané pred živým publikom, teda doslova "pódiové", s vizuálom našich inscenácií. To ale samozrejme neznížilo kvalitu gagov, väčšinou priam smrtiacich. 2. séria: Najlepšia séria. Pribudli exteriéry a technická kvalita šla hore, pričom humor zostal. Časť s "mŕtvou Jen" je geniálna. 3. séria: Niektoré epizódy poslabšie, niektoré výborné (pričom Friendface je u mňa najlepšia časť celého seriálu vôbec, a určite nie kvôli narážkam na TDK). Postava nového riaditeľa sa bohužiaľ tomu z prvej série nevyrovná. CELKOVO: Vynikajúci sitcom. Ak mám porovnávať s Big Bangom (hoci podľa mňa veľa styčných bodov nemá), tak ITC síce nemá také premakané dialógy a šťavnaté popkultúrne narážky, ale je vyváženejšie a príjemnejšie, pretože Moss je na rozdiel od Sheldona stále reálna postava a má prvky, vďaka ktorým chápete, že s ním niekto môže byť kamarát. A Roy nie je taký zabitiahodný loser ako Leonard. Navyše žiadna z postáv ITC na seba nestrháva všetku pozornosť, takže všetky "môžu dýchať". Skrátka - pevne dúfam, že vznikne ďalšia séria. A nevadí, že bude mať len pol tucta dielov, je to potom zovretejšie a gagy majú väčšiu hustotu. ()

Radyo

Tenhle seriál má jedinou vadu - že má prozatím pouhopouhých 6 dílů. Ale že ty díly fakt stojí za to, o tom není nejmenších pochyb. Jeden fór stíhá druhý a člověk sem tam nechtě asi i něco přeslechne, poněvadž se hlasitě řehtá. U druhého dílu jsem málem umřel, chechtal jsem se tak, až mě rozbolelo v krku. :-) Tohle je prostě extrahustý nářez a zasmějí se tomu i lidi, podle kterých výrazy jako "socket", "thread", "level" nebo "flash BIOSu" patří do slovníku mimozemských vetřelců. :-) ()

Malarkey

Velká Británie stále potvrzuje, že dokáže svým humorem pobavit jakéhokoliv diváka v jakémkoliv období. Seriál od tvůrců Black Books, který s ním má překvapivě dost společného. Takže jsou tu dva pošuci, počítačoví fajnšmekři a intošové, kteří pařej hry a tímto práci řádně flákaj na druhé straně je tu jejich čerstvě zvolená šéfka, která se snaží udržet morálku dvou pracantů v chodu a tak se děje řada příjemných i méně příjemných situací, při kterých se rozhodně nejednou zasmějete. Anglický humor je anglickým humorem překvapivě díky hercům, jelikož hlavní hrdina je většinou šílenej magor a svým neotřepaným způsobem a velmi originální rozvahou dokáže onu postavu převést velice vtipně do seriálu, jako je i tento. Díky tomu stále vznikají dobré a ještě lepší britské sitcomy, které se takřka s jinými nedají prakticky srovnat. Pro mě jeden z nejlepších britských seriálů vůbec i když se v podstatě teprve rozjíždí. Po chvíli uvažování jsem musel o jeden stupeň ubrat jelikož Červenému trpaslíku se nevyrovná prakticky nic:) 9/10 Po třetí sérii za deset...10/10 ()

T2

Videl som len jednu časť asi úvodnú a vypadalo v celku vtipne, podľa deju o dvoch počítačových analytikoch a ich novej koleginy to nič videné nekopíruje a verím že časom sa to dostane aj na naše obrazovky, možno keď uvidím viac častí hodnotenie bude lepšie, zatiaľ ostávam pri zemi. ()

Djkoma

Anglický humor trochu jinak a skvěle. Geniální trojice, která se doplňuje na všech frontách a pár kvalitních nápadů. Jen doufám, že první sezóna nebude poslední. Druhá sezona pro mě přinesla ještě větší požitek z vtípků a dokonalých postav, které se občas objeví jen na okamžik, ale přesto neskutečně pobaví. Tato sezona byla naprosto bez chybná a můj spořič odpočítává vteřiny do dalších dílů. PS: rozhodně nesledujte dabing!! Přicházíte o polovičku kvality IT Crowd, protože kdo jednou slyšel originál... nikdy nebude chtít jinak.... ()

woody

"IT oddělení. Zkoušel jste to zapnout a vypnout?... A zkoušel jste si to narvat do prdele? (třísk telefonem) Teď jsem si uvědomil, že to byla moje matka." Nic britského mi není proti gustu. A tohle trio pošahanců ze sklepa výškové budovy obzvláště ne. Samozřejmě, že Fawlty Towers je někde úplně jinde - to je prostě špička na kterou nikdo nemá a od které se každý učí. Ale pokud se najde tak skvělý scénárista jakým je Graham Linehan (Black Books, Father Ted), tak se o budoucnost britcomů nebojím... ()

Radek99

Bylo jen otázkou času, kdy tak nosné téma, jakým je svět IT a lidí okolo něj, oplodní doba a někdo k tomu povolaný pomůže na světlo světa scénáři podobného díla. Už tu byly celovečerní filmy, teď je tu tedy aktuálně sitcom. A to ne sitcom ledajaký, nýbrž sitcom britský, tedy britcom... Už samo tohle spojení (a následný neologismus) sofistikovanému čtenáři napoví mnohé o žánrovém zasazení a stylu humoru tohoto dílka. Něco z Monty Pythonů, něco z Hotýlku, něco z Mladých v partě, něco z antikvariátu z Black Books... Inspiračních vlivů je jistě hodně, ale shodneme se určitě na tom, že britský humor má svá významná specifika:-) Stejně jako humor světa informačních technologií, tedy IT, a lidí pohybujících se v něm. Tato kombinace pak vytváří zcela specifické kouzlo, kterému jistě lehko podlehnete (,,Tady IT oddělení. Zkoušel jste to zapnout a vypnout?")... Podobné seriály: Big Bang Theory ()

Rimsy

Další skvělý britský sitcom a opět z dílny Grahama Linehama. Jen jsem skončil s Black Books, už se vynořil další. A neméně skvělý. Geniálního Dylana Morana zde nahradil neméně geniální a na bránici tvrdě útočící Richard Ayoade v roli Mosse. Trochu upatlaný Roy a přespříliš hysterická šéfka Jen drobátko kazí celkový dojem, ale báječně ujetý ředitel firmy vše zachranuje. Každopádně, špičkový seriál, který obstojí i v konkurenci těch nejlepších sitcomů. Pokud si tedy dokáže i v dalších, právě (v Anglii) vysílaných dílech udržet stejnou kvalitu. Musím vyrazit na Father Ted!:) ()

DaViD´82

Graham Linehan má bezesporu talent na originální a opravdu vtipné věci. Námět IT Crowd je takřka geniální - ono natočit sitcom o "takových normálních ajťácích", které jistě znáte i vy ze svého okolí, je prostě nápad za všechny prachy. Jenže ač výsledek sice své kvality má, tak nejsou zase až tak velké. Svět jedniček a nul zůstal těžce nevyužit. Většina humorných situací nakonec vzniká z běžných sitcomových kořenů (despotický macho šéf) a na tu linku "složitá komunikace mezi IT pracovníky a okolním světem" se zapomíná. V každé epizodě je pár (doslova) podařených gagů. Není to zlé, je to vtipné, ovšem námět slibuje mnohem více než čeho se ve výsledku dočkáme. Vrcholem je paradoxně epizoda 2x01, ve které se autoři už ani o IT narážky nesnaží. ()

Superpero

Britcomy většinou moc nemusím, ale IT Crowd je fakt hodně vtipná záležitost. Jelikož chodim na elektrotechnickou střední, má tenhle seriál pro mě další rozměr...bohužel už vím jak dopadnu : ( P.S. Druhá sezóna je zatím něco, co moje bránice absolutně nezvládá. Sounds delicious MUHAHAHAHAHAHHA ()

Dever

// Production Companies: Channel 4 Television Corporation // IT Crowd vie náramne pobaviť no tiež láme hranicu maximálnej trápnosti čo môže niekomu veľmi vyhovovať, ale mne jednoducho nie a preto nemôžem dať väčšie hodnotenie ako 4*. ()

novoten

IT Crowd je jenom o tom dát téhle partě šanci a když jí ji dáte, budete se smát až do konce. Natvrdlý Moss, buran Roy a nevyzpytatelně neodolatelná Jen jsou totiž svojí lehkou přitroublostí natolik okouzlující, že jim pár slabších vtípků rádi odpustíte. Navíc první série je pouze nepatrným předvojem toho, co přijde v dalších. V nich si totiž tvůrci nekompromisně utahují ze sexuality, handicapů nebo starších spoluobčanů a přes záměrnou obhroublost tak činí vskutku neodolatelně. Díky nepřetržitému smíchu ve druhé, třetí i čtvrté sérii je pátá hvězda zasloužená. ()

The IT Crowd dostane americký remake

The IT Crowd dostane americký remake