Snad děti na celém světě čtou knihy Astrid Lindgrenové a obdivují, jak jsou vtipné, dobrodružné, zábavné a prosté jakéhokoli moralizování. Z řady příběhů o dětském detektivu Kallovi jsme vybrali ten, v němž přijel na návštěvu k Lisanderovým strýček Einar. Od té chvíle zajímá tenhle příbuzný Evy Lotty dětskou partu víc, než prázdninová válka mezi Bílou a Červenou růží. (oficiálny text distribútora)

WANDRWALL

Česká verze vycházející ze švédského jak ho ve své době viděla autorka. Copak nemáme dost vlastních špičkových autorů zaměřených na tvorbu pro děti a mládež? ()

Willy Kufalt

Luděk Munzar v raritním TV počinu pro děti a mládež, obklopen topornými dětskými neherci. Režisér Ráža umí vytvořit atmosféru, většina scén z jeskyně patří k tomu zajímavému na tomhle dílku a závěreční třetí čásť dříve spíše úsměvný děj povyšuje na poměrně obstojnou záležitost. Jméno autorky předlohy asi mluví o kvalitách v rámci tvorby pro děti a mládež samo o sobě. I ten Munzar a Hlinomaz jsou coby záporáci v jistých chvílích dost zdařilý, a kupodivu i ta místnost stockholmské policejní stanici (byť zachycena v krátkém časovém okamihu a pouze černobíle) se po stránce architektury naštěstí hojně odlišuje od kanceláří všech těch radů Vacátků, majorů Zemanů a dalších... Bohužel zpracování trpí neduhem silné archaičnosti v scénáři, který paní Sýkorová založila z výrazné části na nepříliš šťastném hlasitém odříkáváním vnitřních monologů postavy dětského detektiva (v jistých chvílích dokonce s doslovným mluvením divákovi na obrazovku!). Snímky spadající do žánrové kombinace kriminálního příběhu pro děti a mládež jsou sice až poutavě ojedinělými případy, nicméně daleko zdařilejší podívanou si člověk o pár let mohl dopřát v kinu v podobě Pánů kluků (dle původně americké předlohy, zasazené ve filmu do dob c.k. monarchie) a Třetí skobě pro Kocoura (tentokrát ze současnosti s reáliemi tehdejšího socialistického Československa, na čele s Veřejnou bezpečností). Srandou je, že ve všech třech titulech figuruje Kostelka. 65% ()

triatlet

Pokud je základem příběh Astrid Lidgrenové, pak výsledek snad nemůže být ani špatný. Dětské hrátky Kalleho Blomquista a jeho kamarádů přerůstají v dobrodružství při sledování strýčka Einara. ()

javlapippi

Alebo ako vyvolať dojem švédskeho vidieku za pomoci troch vývesných štítov, jedného starého vydania Svenska Dagbladet a pár blonďatých deciek. Luděk Munzar ako parazitický príbuzný na návšteve spočiatku sympaticky výstredný strýc, no keď ho zrazu zháňa nedôveryhodné duo Hlinomaz a Kostelka, začal mi byť podozrivý. Našťastie je tu detektívne nadšený šarvanec Kalle, ktorý s kamarátmi prispeje k víťazstvu práva a spravodlivosti. Záver je dokonca dramatický a akčný, teda na pomery československej televízie onej doby. Herci dospelí tradične kvalitní, herci detskí takí ako sa od nich čaká. Ako celok žiadna veľká sláva, no ako oddychovka príjemne pozerateľné. ()

evangelik

Před padesáti lety bych dal asi 4 hvězdy, ale nevzpomínám si, že bych to tehdy viděl. Naroubování na švédské reálie mi přišlo (mírně řečeno) velmi nedokonalé. Eva-Lota se mi jevila jako naprostý herecký antitalent. Hanzlík jako policajt - spíš úsměvný, Hlinomaz s doutníkem jako gangster, to fakt přehnali... ()