Jan Křížek, sochy a včely

(TV film)
všetky plagáty

Jsou tři druhy lidí, první skupina, nejpočetnější, se spokojuje s tím, že žije. Druzí, jichž je o mnoho míň, žijí s ideály. Třetí skupina, která je nejmenší, žije své ideály. Tak se charakterizoval sochař, malíř a keramik Jan Křížek, když odpovídal své ženě na otázku, proč je ve všem jiný než ostatní... (oficiálny text distribútora)

Slarque

Tenhle meditativní film nakonec nebyl nic pro mne. Jana Křížka, ani jeho umění, jsem nikdy neznal, a z větší části to tak zůstalo. Vyprávění jeho manželky Jiřiny podkreslují obrázky, které mi většinou nepřipadaly ani zdaleka tak zajímavé jako vyprávění o umělci, jehož dílo mi nic neříká. ()

anais

Manželka Jana Křížka se svým vyprávním snaží postihnout povahu a tvorbu svého manžela. Během dokumentu ji ani jednou nezahlédneme. Řeč doprovází jen klidné, meditatviní obrázky francouzské krajiny, kde vdova po umělci žije, a archivní materiály. Nejedná se o typický dokument nabitý fakty, ale spíš o jakousi meditativní úvahu nad příběhem významného umělce, kterého už dnes (a myslím, že nemluvím jen za sebe) málokdo zná. ()

vypravěč

Řezníčkův portrét českého sochaře, kreslíře a grafika Jana Křížka žijícího po komunistickém puči v roce 1948 ve Francii je nesmírně citlivý a vnímavý. Výrazově je bohatý i skromný: na pozadí (přes jitřící proměnlivost celistvých) krajinných záběrů, rodinných snímků a pohledů na Křížkova díla zaznívá vyprávění bezmála nezřené staré ženy, umělcovy manželky. Výsledkem je pevné dílo, v němž se předkládaná životní pouť neodděluje od míst, jimiž vedla, a od lidí, kteří po ní přešli. Nádherné dílo, nabyté ohromnou duchovní silou. ()