Obyčejná matka 14ti letého syna Neda (Liam Aiken) Fay Grimová (Parkey Posey) je kontaktovaná CIA, aby našla svého již sedm let nezvěstného manžela Henryho (Thomas J. Ryan) a získala od něj jeho zašifrované zápisky, které můžou znamenat odkrytí velkého množství informací, nebo také vůbec nic. Při jeho hledání v různých světových velkoměstech (Paříž, New York, Istanbul) se setkává s celou řadou absurdních a zajimavých situací. (Rafik)

Reiniš

Absurdní špionážní film působí v první polovině téměř jako groteska. Fay Grim v úžasném podaní Parker Posey se vydává po stopě svého ztraceného manžela-popeláře, aby zjistila, že pracoval snad pro všechny tajné organizace světa a svrhl sem tam i nějakou tu vládu v Jižní Africe. Čím víc se snímek tváří vážně, tím je vtipnější. V druhé půli však film ztrácí svůj nadhled a začíná hrát na vážnější strunu a ze zábavné taškařice se stává divný žánrový guláš. ()

Deverant

Henry Fool je ve Fay Grim postaven zcela na hlavu, resp. jeho postavy a zlomky zápletek jsou odkormidlovány do žánrových vod špiónského thrilleru, ale ne tak zcela. Fay Grim vládne podobná sarkasticko-melancholická nálada jako v Henry Foolovi, v níž se ironie střídá, nebo spíše občas až neodlučitelně (neanalyzovatelná směs?) mísí s tragičnem plynoucím z jisté neodvraitelné nevyhnutelnelnosti. Dle mého se nejedná ani náhodou o parodii, protože tématem je Hartleymu (mimo jiné) mnohem spíše paranoidní svět promísených (opět směs) stran ve "válce proti terorismu" počátku 21. století případně jeho zobrazování, než špionážní žánr jako takový. A co se týče údajného zvážnění v druhé půli filmu, nemám pocit že k něco takového v něm nastává viz např scéna Henryho rozhorovoru s ne-nejhledanějším teroristou na světě, nebo okamžik kdy se ruský, americký, francouzský, izraelský a arabský agent nacpou do jedné dodávky, která vzápětí vyletí do vzduchu. Hartleho humor obecně je zvláštní a trochu mrazivý, vždy je přítomná i jakási tíživost či nehostinnost. Fay Grim je ale rozhodně skoro takový zážitek, jako Henry Fool. ()

aluna

Tak mám v hlavě trošku guláš, první půlka mě svou neschopností brát se vážně děsně bavila a já doufala, že u toho zůstane. Takhle nakonec rozbili vyznění "prvního dílu" Henry Fool, protože od toho je tenhle někde úplně jinde a nějak to s ním neštimuje (ale jeho znalost se víc než hodí). Sice jsem nečekala pokračování v pravým slova smyslu, to ne, ale... Proti konci nemám to nejmenší a hodinám jsem věnovala měnší pozornost než u Henryho Fool, ačkoli ten mi je asi bližší spíš. ()

Falko

Bavia ma rozne spionazne filmy, kde sa niekto dostane do konfliktu s teroristickym svetom a potom su prenasledovani agentmi FBI alebo CIA prislusnici rodiny, v tomto pripade Fay so synom Nedom. Neskor sa mi dej zacinal trosku zamotavat a mal som obavy, ze sa v nom uplne stratim, ale potom mi to uz bolo jasnejsie. Film posobi velmi lacno, povedal by som televizne, akcne zabery nebudem ani komentovat, v tomto pripade ich bolo nastastie malo, hudba bola hrozna, ale dej ma bavil a chcel som to vidied hlavne kvoli Jeffovi Goldblumovi. Inac je to film tak na jedno pozretie a dost. ________ Parker Posey - (Fay Grim) +++ Liam Aiken - (Syn - Ned Grim) +++ Jeff Goldblum - (Agent FBI Fulbright) +++ Thomas Jay Ryan - (Henry Fool) +++ Elina Löwensohn - (Bebe) +++ Chuck Montgomery - (Angus James) +++ James Urbaniak - (Simon Grim) +++ Leo Fitzpatrick - (Carl Fogg) +++ Harald Schrott - (Andre) +++ ()

Renton

MFF KV .. Scénář: Hal Hartley .. Excelentní scénář, kde Hartley staví na paranoidním vnímání terorismu skvělou mozaiku, do které zaplétá všechny tajné služby světa, šifry, bláboly, pornografickou hračku a především nadhled. Komediálně bravurní první polovinu (vibrující mobil v kalhotkách celkově skvělé Parker Posey je prostě vrcholem) trochu podráží vážněji míněná polovina druhá. I tak jeden z těch (nej)lepších filmů, co letos Vary mají. A dobrý tip na to podívat se na starší filmy pana Hartley. 75%. ()