Hitlerova kariéra

• Česko Adolf Hitler - Vzestup a pád vůdce zla (viac)
všetky plagáty

Portrét muže, který před 70 lety rozpoutal II. světovou válku.  Když byl tento film poprvé promítán, vyvolal řadu protichůdných názorů. Smyslem tohoto filmu není popisovat dějiny Třetí říše. Pojednává o vztahu Adolfa Hitlera k německému národu, o okolnostech, které Hitlera formovaly a umožnily mu vzestup - i o jeho přívržencích. Kolik lidí jej vlastně podporovalo? K činům, které neměly obdoby, bral Hitler odvahu z pocitu shody s vlastním národem. Proč zakrývat, že většina Němců dávala Hitlerovi za pravdu a že se s ním ztotožňovala? Film chce ukázat, jakými prostředky se toto soužití realizovalo a kolik zaslepenosti v něm bylo obsaženo. Cena, kterou si to vyžádalo, je všeobecně známa. (oficiálny text distribútora)

Romario

Fasci-Niation. Ač jsem snad všechny záběry viděl už v jiných dokumentech, tohle je hodně kvalitní shrnutí Dolfíkovo kariéry. S ohledem na rok vzniku o to překvapivější. Mimochodem, věděli jste, že v roce 1936 na olympiádě v Berlíně mnoho výprav zdravilo vztyčenou pravicí? A to dokonce i Francouzi. Olympijský pozdrav se prováděl zvednutou paží směřující mírně do boku. Poprvé se používal na olympiádě v Antverpách v roce 1920. Britové a Američané ho - na rozdíl od Francouzů - odmítli udělat při vstupu na berlínský stadion vroce 1936. Jeho podoba s nacistickým pozdravem byla taková, že byl v roce 1946 zrušen. A věděli jste, že Hitlerův pes Blondi pocházel z Kravař na Hlučínsku??? ()

mm13

Hodnota tohto dokumentu nespočíva ani tak v obsahu, na to ide pramálo do hĺbky, ako skôr v tom množstve zozbieraného obrazového materiálu. Nedozvedel som sa nič nové, pričasto si uvedomil, že mať menšiu sumu vedomostí tak sa na mnohých miestach stratím, ale tie obrazy v dĺžke 2 a 1/2 hodiny ma dostali. Skutočne mrazivý výlet do ešte stále nedávnej minulosti. ()

Morholt

Asi nejlepší dokument o Hitlerovi, který kdy byl natočen. Hitler je zde hodnocen nikoliv pouze zaběhnutou šablonou coby tyran, ale také jako člověk, který to Německo měl skutečně rád a věřil, že to, co dělá, dělá pro něj. Je pochopitelně popsán i jako sebestředný despota a psychicky nevyrovnaný člověk, ale tenhle popis není primární. Další věcí, která mohla vzbudit kontroverzi, je přístup tehdejších Němců. Po válce vládla představa, a namlouvali si jí i sami Němci, že Hitler rozséval a navodil takovou atmosféru strachu, že se lidé se báli cokoliv podniknout k jeho svržení i přesto, že většina Němců byla protinacisticky naladěna. Dokument říká, že to není pravda a celkem důvěryhodně to ukazuje. Dalším velikým plusem jsou nepoužité záběry ať už z Hitlerových "spanilých jízd", projevů nebo soukromí. Němci předvedli skvěou sebereflxi, ke které jsme se my, 22. let po pádu železné opony, ještě neodhodlali. 100% ()

igi B.

Nu, zdá se, že nejen Dr. Goebbels byl fundovaným mi(ni)strem propagandy... :-/ . . . A tento >šikovně< sestříhaný a poněkud i manipulativně komentovaný tendenční >dokument< je toho důkazem. Navíc ten komentář až odpudivě mi místy připomínal svým rádoby nadneseným >plkáním< doby propagandy jiné - bolševické... Záběry a citace vytržené z kontextu, mýty i jen leccos naznačeného a nedořečeného - smíchané s informacemi, které samozřejmě nelze popírat... Bez alespoň základního popisu a vysvětlení skutečných historických faktů, příčin dění a atmosféry těch šestadvaceti let poprvoválečného Německa... . . . Dvě hvězdičky tedy jen (!) za ty unikátní a zajímavé dobové filmové záběry. Na skutečně nestranný, historicky poctivý a hluboce analyzující, v největší možné míře objektivní - vskutku >dokumentující< a proto "dokumentární" - film o Adolfu Hitlerovi a hlavně skutečných důvodech a příčinách nástupu, vzestupu a pádu nacismu si budeme muset ještě počkat. I když mám pocit, že bohužel se ho z různých důvodů ani nikdy nedočkáme. Ku škodě historické paměti, poučení se a uvědomění si všestranných chyb, které nakonec vedly ke zkáze Německa a fyzické i duchovní devastaci velké části tehdejšího světa... . . . Víc se mi tohle >dílo< německých tvůrců snad ani nechce komentovat. - - - P.S. Na druhou stranu chápu, že na neznalého a v historických souvislostech nepoučeného diváka musel asi tenhle film působit značně poutavě a sugestivně... Inu - ta síla propagandy, že... .-( - - - - - (Poprvé /se zájmem leč rozpaky - ba až rozčarováním/ viděno 6.9.2009 na ČT2, komentář zde jako čtrnáctý - 6.9.2009) ()

Hightower

Jelikož některé komentáře (Matty+jeho odkazy) vystihují přesně to, co bych asi o tomto snímku napsal, nebudu psáti komentář o dokumentu. Napíši jen své dojmy o Hitlerovi z toho dokumentu.. Předně musím napsat, že samotné projevy na mě působili bezobsažně; zkátka prázdné fráze. Žádné pádné argumenty. Spíše jsme měl strach z jeho fanatisujícíh řečí. Nejspíše bych byl mezi prvními, kdo by ze země utíkali, jen co by se Hitler stal říšským kancléřem. A to proto, abych se potom mohl postavit Hitlerovi na odpor. Nevěřím v mystično (neboť téměř vše se dá vysvětlit vědecky; co neumíme vysvětlit, příští generace jasně osvětlí). A pak já žiji teď, a ne v minulosti nebo minulostí. Tím, že jsem kdysi byl v říši, mě nijak nepovznáší. Proto si myslím, že působil na záměrně na nevzdělaná nebo polovzdělané masy. Ony se neptají, chtějí jen jednoduše ukazovat, kam se mají vydat. ()