Vítězka pionýrské televizní soutěže převezme důležitý úkol. Má během pobytu v Oděse vypátrat majitele staré rodinné fotografie, která zůstala po sovětském vojákovi - osvoboditeli... Příkladný pionýrský příběh v česko - sovětské produkci. (oficiálny text distribútora)

vitekpe

Film pro mladez. Deti-pionyri hledaji na vylete v Rusku vojaka-tankistu podle fotografie, ktera po nem zustala pri osvobozeni Prahy. Film sovetskeho strihu, coz me osobne vubec nevadi. Ovsem na druhou stranu se tam vlastne nic zajimaveho nestane, cili film pusobi "douhym" dojmem. Pobavi snad jen klasicky zromantizovane vyjevy, jako kdyz treba pionyrku ktera nestihne autobus, posle general migem patnactkou... :) 3+ ()

Big Bear

Koukám, že jsem druhý kdo bude toto ,,dílo'' komentovat a dokonce první kdo česky! Ruský koment jsem tu snad ještě neviděl což se salvou pěti hvězd komentujícícho pytlíka vzbudilo celkem můj zájem o tohoto jedince... Ale nyní k filmu. Už při puštění DVD jsem věděl, že se jedná o raritku, kterou hned tak někde neuvidím a na které se čas od času specializuji - řekněme ze studijních důvodů a také někdy pro zábavu. A tak jsem naskočil do stroje času a vydal se časem zpět do dob, kdy po vítězném únoru uběhlo jen pár let a my měli jen jednoho velkého všeurčujícího bratra SSSR. Ještě předesílám, že bez alespoň základní znalosti ruštiny si ani neškrtnete, protože dobrá polovina filmu je rusky. Tehdá po únoru uměl pa rusky každý, dnes to pro mladší ročníky může být problém... Začátek filmu mne překvapil protože nás zavádí do května roku 1945 na jednu pražskou ulici. Lidé schovaní v domech s úlevou sledující ruské tanky (ty co přijely až po Vlasovovi) a těší se na brzký konec války. Jeden tank zastaví a vyleze tankista. V nedaleké kašně si nabírá vodu a přitom mu spadne fotka na které je se synem do vody. Vyndá ji a položí oschnout. Kolemjdoucí mamina s malým děckem mu chce pomoci se opláchnout a nabírá mu vodu do džberu... Náhle se ozve střelba a všichni se rozprchnou. matka se synem v jednom z domů a tankista do ,,tanku v tank''... Když matka zjistí, že její děcko žmoulá v ručce mokrou fotku tankisty, je již pozdě.. tank odjel s dalšími kamsi bojovat do centra města. Přeskočí pár let a z hošíka je statný pionýr, který sní o tom jak mnavštíví Oděsu a fotku vrátí. Na zdaní straně je totiž adresa fotoatelieru a tak věří, že tankistu najde. Shodou okolností se účastní televizní vědomostní soutěže ,,jak znáš své sousedy'' která je zaměřena na znalost lidových a socialistických zemí. Soutěž nevyhraje, ale fotku předá vítězce, která slíbí, že se v Oděse po tankistovi podívá... No apak se přesouváme do exotického Ruska, do Oděsy, na Jaltu, české pionýrské delegaci s hledáním pomáhají nejen místní pionýři, ale posléze i staří generálové a tisk... Během hledání se děti projedou na velké zaoceánské lodi, rychlém člunu, podívají do cirkusu a hlavní hrdinka dokonce proletí proudovým migem... Bohužel na konec všeho hledání se zjistí, že tankista není v Rusku, ale v praze. V poslední den padl... Ale by tento dětský osvětový film nekončil špatně, má přeci jen dojemný a krásný závěr tak překvapivý, že jej nebudu vyzrazovat.... ---- No jak to shrnout, film je úděsnou politickou agitkou pro děti, podprahově jim cpe přátelství na věčné časy s tou rudou čeládkou. Sověti jsou znázorňováni jako nejlepší přátelé turistů z čechaslavákii. Všichni jsou milí, vstřícní, usměvaví... No prostě hnus zaobalený dojemnou historkou v dětském filmu, který díky lokacím, moři a vůbec všem těm palmám, letadlům a lodím musel na naše děti tehdá v kinech působit velmi opojně. A v tom je jeho největší nebezpečí. Až ho dokoukáte, zajděte si někam do hlubokého zeleného lesa, jen tak setřesete z očí všehchny ty mžitky z rudých pionýrských šátků a že jich ve filmu je ! --Stále přemýšlím nad pytlíkem. Buď byl tankistou v květnu co přijel do Prahy, nebo musel být jedním z těch co se účasstnili vědomostní soutěže...jinak totiž jeho hodnocení nechápu. Já nechci zesměšňovat ruské oběti při osvobozování naší země, bylo jich nemálo a nejsem z těch co teď tvrdí, že nás osvobodili jen Amíci... Ale tohle bylo moc. -- A pokud by vás zajímala alespoň jedna soutěžní otázka, tak tady je: Co dělají právě teď pioníři v lidové Číně? Dávám jednu mokrou fotku. * () (menej) (viac)

Pitryx

Abych neporušil tradici, mínus 20 za absenci titulků. Zase na druhou stranu, dlužno uznat, že týž snímek s ruským rychlodabingem jsem vzdal po dvaceti minutách. Celý film pak patří do velké kulturní rodiny poznej spřátelenou zemi zábavnou formou. Jestli to byla tato forma, musí posoudit jen děti. Za mne je to totiž takový dost slabý průměr, kterému však musím přiznat několik světlých okamžiků. Nečekal jsem ve filmu pár hezkých písniček. ()

pytlik...

Малоктэры филм в чловěку понэха нěякоу ужитэчноу информаци. Томухлэ сэ то повэдло, а доконцэ хнэд двакрат, ен дикы нěму си буду навжды паматоват, яка е нэйвěтшí хлоубка Чэрнэхо моpэ а якыжэ е часовы посун мэзи наши рэпубликоу а Чиноу. Нэмалоу хисторицкоу ходноту майи забěры на тэхдэйши Одěсу а срдэчнэ мистни совěтскэ обыватэлэ. А конэц мě доцэла доял… Правда, пулку филму сэ ховоpí рускы бэз титулку, алэ нэвади. Сицэ бы чловěк нэвěpил, як е тěжкэ в рáмци пpэтрвавайици антикомунистицкэ налады сэхнат у нас чэско-рускы словник, успěл йсэм аж на чинскэ амбасадě, кдэ майи пpэци еном к Русум понěкуд ближ а кдэ ми дали свуй. А сплашит словник чэско-чинскы уж была храчка, протожэ у нас жие споуста прозиравых лиди, пpиправуйицих сэ на надхазэйици чинскоу инвази. Такжэ йсэм наконэц был схопэн бэз проблэмů слэдоват дěй, правда с малым зпождěним, а навиц йсэм сэ за ту ходину научил пэрфэктнě рускы а такы 中國的. ()

Marthos

Se sovětským svazem na věčné časy. Soudobé politické klima vyvolalo nutkavou potřebu k ještě užší spolupráci mezi národy východního bloku a proto v relativně krátkém období vznikly dva barevné filmy o dětech s dětmi. V Přátelích na moři je klukovské dobrodružství z předchozího snímku nahrazeno detektivním pátráním po staré fotografii z konce války, která se stává nechtěným katalyzátorem veškerých alotrií velkých i malých. V hereckém uskupení by neměla zůstat přehlédnuta osobnost dr. Jana Pixy, vystupujícího v jedné z úvodních scén v roli konferenciéra pionýrské soutěže; na vlně situační grotesky se potom pohybuje obsazení členů české delegace populárními hereckými tvářemi (Brodský, Zázvorková, Hanus, Fišer, Effa a další). Jazyková bariéra je dnes bohužel silnější, než příběh sám. ()

• Stanislav Fišer byl v době natáčení filmu členem Werichova Divadla satiry, ale neměli pro něj role, a tak odjel točit na dálný východ. Jenže v divadle onemocněl herec, a tak produkce divadla stáhla Fišera z filmu, aby zaskočil ve hře „Těžká Barbora“. (sator)
  • Filmovanie prebiehalo v Prahe, Vysokých Tatrách, Odese a na Kryme. Natáčalo sa tiež v prístavoch Jalta na Ukrajine a v Suchumi v Gruzínsku. (dyfur)