Horákovi

Komédia / Rodinný
Česko, (2006–2007)

Igor Bareš, Lucie Benešová, Hana Vagnerová, Jan Hraběta, Jakub Chromeček, Jan Komínek, Marek Zeman, Mariana Prachařová, Ctirad Götz, Nela Boudová (viac)

Jan a Lucie spolu v období dospívání chodili, ale když dosáhli plnoletosti, tak se vydal každý svou cestou. Lucie odjela do Brna, vdala se tam, měla dvě dcery a dosáhla více než dobré životní úrovně. Přesto však nebyla šťastná a rozhodla se rozvést. Jan nikdy ze čtvrti, kde od mládí žil, neodešel. Před pěti lety ovdověl a od té doby se musí sám starat o své tři syny. Jan a Lucie se náhodou po letech setkají. Oba cítí, že láska mezi nimi nikdy nevyprchala, a tak se rozhodnou společně vytvořit novou rodinu. Svatba je výchozím bodem, který otevírá příběh celého seriálu. Na obřadu a hostině se seznámíme se všemi hlavními i vedlejšími protagonisty. Jako jsou Janovi synové. Nejstarší Tomáš, který má do dospělosti už jen krůček. Prostřední Ondřej je rozený rošťák a nejmladší Kuba zatím vše pozoruje ze své dětské perspektivy. Je tu i Janův bratr Stanislav, který spolu s Janem provozuje malou rodinou hospůdku U Horáků, kde mají ty nejlepší pivní klobásky. Vedle Lucie stojí její dvě dcery Tereza a Eva. Evě chybí jen o něco málo větší krůček do dospělosti než Tomášovi. Mladší Tereza je zapřísáhlou vegetariánkou a ochránkyní zvířat. A nesmíme zapomenout na Zdenu, matku Lucie, která je stejně jako její dcera dámou z dobré rodiny. Tedy z „lepší“, než je ta Janova... alespoň z jejího pohledu. Každý z následujících dílů je vždy otevřen vnitřním komentářem nejmladšího z Janových synů Kuby. (Česká televize)

Billie777

Vzpomínám si, že v době premiéry seriálu mi bylo asi dvanáct let, takže jsem byla jen o rok starší než dětští herci seriálu ale i přesto mě to kupodivu vůbec nechytlo a to jsem viděla jen jeden nebo dva díly. Až po nějakých pěti šesti letech jsem se na to podívala znovu a tentokrát mě to chytlo šíleně. Málokdy se mi to u českého seriálu stane. Ačkoliv jsem původně chtěla dát tři hvězdičky, zvyšuju je o jednu víc, protože zdejší komentáře a hodnocení mi hlava nebere. Co to srovnávání s Krok za krokem? Opravdu nemám ráda, když čeští diváci podceňují českou tvorbu a obracejí se na tu americkou, přitom naši filmaři se američanům můžou klidně vyrovnat. A navíc, proč já bych měla koukat na americký seriály, když mám český. Pravda, těch dobrých moc není ale Horákovi naštěstí patří mězi ty hodně povedené. Mě to bavilo, vlastně ani nevím proč, vždyť to je jen celkem obyčejný komediální seriál ale upřímně - každý díl mě úžasné tempo a humor, který vůbec nebyl trapný. Hlavně mě moc bavily postavy a jejich charaktery, navíc všechny moc dobře zahrané skvělými herci a tím myslím i ty dětské, hlavně kluky, kteří byli roztomilý jako štěňátka. :) ()

bubun

Jsem zde asi jedna z mála, kdo opravdu zkoukli všech třicet devět dílů tohoto seriálu, což mne za prvé staví do pozice oprávněného kritika, za druhé mne na nějakou dobu zbavilo touhy i odhodlání koukat se na nějaký další zajímavý český seriál, a za třetí, stejně jako někteří, kdo můj komentář teď čtou, kroutím hlavou, jak je možné, že jsem to vydržela a ještě ke všemu se k tomu všemu hodlám vracet v komentáři....?! Přesto je tomu tak. Možná to chci sama v sobě uzavřít, když už to neudělali tvůrci, zamáčknout slzu a jít dál. Tak si to vezměme popořadě: hlavní postavy, Bareš alias Želva, občas plačící, vždycky a silně žárlící, pozvedl své herecké umění svou proměnou v jednom z dílů, kde se snaží více věnovat svým potomkům, a tak se z bručícího, nerudného, ale celkem přirozeného želvího otce změní v Kocoura z Červeného trpaslíka, který se také stalé otáčí kolem své osy a vřeští, Bareš pak také každou chvíli hlásí na děti, že mají v pokoji odér jako "ve vopičárně" a jiné úžasnosti, to vše s velmi psychopatickým úsměvem na své želví tváři, leze jim do koupelny (což je obecně jeden z klasických znaků seriálu: nikdo zde nerespektuje ničí soukromí, a tak si vesele všichni lezou navzájem na wc i do koupelny, a vzájemně se jim to asi líbí, protože se nikdo nezačne zamykat) a tam na ně úlisně hlásí znova. Jeho již zmíněná žárlivost je námětem asi tak osmdesáti procent dílů seriálu. V jedné z epizod žárlí dokonce i na Micka Jaggera. Lucie, manželka Želvy, se zdá celkem normální, a je tak průměrná, že nemá cenu nic víc o ní psát, snad jen to, že má ocelové nervy, když snese být s Želvou a ještě tolerovat jeho, a teď se dostáváme ke zlatému hřebu, třešničce na dortu Horákovic famílie, bratra Standu. Hraběta zde, jak výstižně poznamenal KM Phoenix, hraje sám sebe, tudíž nehraje, ale jen JE, což je na jednu stranu skvelé (protože je bezkonkurenčně nejzábavnější postavou seriálu), na druhou stranu vyvstává otázka, proč ho tedy angažovali... Možná se tvůrcům zalíbila jeho naprosto tupá intonace a dikce. Některé hlášky působí až dojmem, že si je Hraběta psal sám, a obávám se, že některé i zlidoví, např. jeho opakované "schovej to!", "ukaž to!" atd. Škoda, že tvůrci více nerozvedli příběhovou linii, kde se schází s prostitutkou, a hraje divadlo před celou rodinou plus Edou a Soňou Procházkovými, bývalo by mne velmi zajímalo, zda by jim to vydrželo a vůbec - jak by jejich vztah probíhal. Když už jsem zmiňovala rodinné přííslušníky Procházkových, dement Eda procházka, mechanik, který věčně sedí, ať je devět hodin dopoledne (další zajímavý aspekt seriálu: Horákovi se totiž odehrávají v nějakém paralelním světě, kde zákony času fungují úplně jinak, např. v době, kdy jsou ve škole dva studenti a studují, nebo tam jen tak prostě jsou, dva jiní studenti ze stejné třídy sedí v hospodě u Standy, nebo jiný příklad, někdy má divák pocit, že uběhly aspoň tři měsíce, ale pak se dozvíte, že vlastně jsou to teprve dva týdny od doby, kdy se Želva s Lucií vzali... takže kdo má rád sci-fi, kde nefungují žádná logická pravidla, a ještě k tomu rád luští rébusy (nebo snad křížovky) tak ten si pošmákne) nebo večer, v hospodě a dává si pivo, je neustále nadržen a neuspokojen, projde si klinickou depresí, přičemž hází další průpovídky jako "jsem sračka" (a to vyvolává další otázku - je seriál Horákovi pro děti? Pokud ne, kdo, nebo co je tedy cílovou skupinou?), kdy mu ale divák ještě rád dá za pravdu. Bohužel se také (nejednou, pokud si dobře vzpomínám) obnaží, takže to není vždy pěkná podívaná. Jeho žena, Soňa Boudová, je zas hysterická a věčně naštvaná bréca. Zajímavého na ní ale bohužel, snad jen kromě její obsese Sagvanem Tofi, není nic. Společně zplodili zrůdu, kterou hraje Prachař, což je druhá nejzábavnější postava. Do nějaké doby je průměrný, v jednom z dílů se však vyklube. Prachař se mohl živit imitováním Felixe Holzmanna, to mu ale asi bylo málo, a tak to zkoušel jako herec tak dlouho, až ho angažovali do Horáků, bohužel pro něj ho využili záměrně právě pro tuto jeho dovednost. Prachař recitující básně Pabla Nerudy po holzmannovsku, to je něco, co doporučuji jednou za život každému. Dokonce nebudete čekat tak dlouho, je to ještě v první desítce dílů, pokud si vzpomínám. Tvůrci Horákovic rodinky mě chtěli zřejmě potěšit ještě víc, když začali angažovat herce z jiného super seriálu, a tak se těšte na populárního Mrázka z Redakce! Ten si prožije bezva románek s Batulkovou, ono taky co by jiného, Horákovi je seriál převážně zaměřený na meziželví vztahy, takže si toho divák užije ažaž. Potěšily mne také cameo role několika herců i neherců, např. v epizodě Být či nebýt herečkou se objeví Otakar Brousek, který se, alespoň to na mě tak působilo, svou roí velice bavil, protože zde hraje úlisáka největšího. V jiném z dílů se můžete těšit na Zdeňka Izera, zde ale ovšem nikdo neví proč v seriálu vůbec je. To, co tam předvedl by svedl kterýkoliv týpek, kterého seberete na ulici (nebo snad na Ulici?). Ještě se zde objeví (k mé velké radosti) Petr Janda. Celým seriálem se vznáší jakýsi podivný duch, kamarád z hospody Karel, kterého ale za celou dobu ani jednou neuvidíte, jen se o něm pořád mluví, takže je něco jako paní Columbová. Občas je také velmi zábavné pídit se po původních postupech, odkazech a ději v seriálu Los Serrano, což je, jak se divák záhy dozví, španělská předloha seriálu Horákovi. Ještě zmíním hudební podklad, s tím si taky někdo dal hodně záležet. Když si to shrneme, pokud se dokážete bavit i za předpokladu, že těch 35 hodin vám nikdo nevrátí, a užívat si maličkostí (Šulcová coby gamblerka, dojatý Oldřich Navrátil apod.), mohu seriál Horákovi doporučit. Taky se u něj výtečně pije (ono to ani jinak nejde). () (menej) (viac)

majkl44

Ten seriál začal velmi dobře. Fakt mě bavil i přes pár nelogičností, jako například být kantorem svých vlastních dětí. Bylo tam pro každého něco. Časem bohužel začal sklouzávat k blbé telenovele, která zastínila příběhy ostatních postav. Nedorozumění dospělých byly občas přehnané, ale udržely si jistou úroveň a dalo se to brát s nadsázkou. Rošťárny mladších sourozenců na tom byly podobně. Starší kluci byli občas trochu mimo, ale pořád se na ně dalo koukat, pokud neřešili Evu. Ale díky tomu blbému, trapnému a nepochopitelnému chování Evy šel seriál do kopru (Hana Vagnerová ji zahrála fakt přesvědčivě). Je mi líto, že byl seriál celkem brzo ukončen, ale díky tomu všemu kolem T+E to začínalo stát za houby a nedivím se, že to tak (ne)dopadlo.. ()

InJo

Moje guilty pleasure. Po prvním díle jsem tomu moc šancí nedával, ale po třech dílech se mi to začíná docela zamlouvat... Taková trochu nadsazená pohodička, která s přehledem strčí do kapsy rádoby vážné slátaniny typu Ordinace v růžové zahradě. A přitom vážnější dějové linky (především vztah nejstarších nevlastních sourozenců) se tu také najdou (a nejsou nesnesitelné). Jediné, co mě vážně irituje (kromě klasicky podprůměrné formální stránky, samozřejmě), jsou někteří přehrávající (trapní) herci (největší peklo nastává ve chvílích, v nichž se po dětských představitelích požaduje seriózní a emocionálně zabarvené vystupování). Ovšem na druhou stranu je to někdy tak neuvěřitelně debilní, že se u toho prostě nejde neutřískat smíchy (pochopitelně nechtěně). 50 % ()

zdepapepa

tady se musím zastat "odpaďáků" - srovnání se Step by Step je naprosto mylné. To je jako nebe a dudy. "Krok" razí cestu huhuhahaKouďáka-sourozeneckýchVálek-moralitek a občasně dokonalého situačního humoru, zato Horákovi si šlapou novou cestičku v české kotlině nevyšlapanou - snaha o sitcom s občasným závanem inteligence, který ale strhává klasicky české tlačení na romantickou a dramatickou pilu. S vývojem společnosti a technologií se na tom také dost podepsal zub času. ()

• Příjmení postavy Roberta Rákose, kterou hraje Jan Rosák, je přesmyčkou příjmení Rosák. (TomasSlach)