Stíny

(TV film)
všetky plagáty
? %
Sovietsky zväz, 1953, 116 min

Barevný sovětský film. - Zfilmované divadelní představení hry známého ruského satirika Saltykova-Ščedrina je obrazem ruské, tak zvané lepší společnosti minulého století. Knížata, generálové, podlízaví úředníci, milostnice a lehkomyslné krasavice jsou hlavními postavami této společnosti, která se vyžívá v honbě za kariérou, hýření, intrikách a milostných pletkách. Seznamujeme se tak s temným světem těchto lidských stínů, které nám mistrně vykreslil Saltykov-Ščedrin a ztělesnili přední herci Státního leningradského divadla. (FILMOVÝ PŘEHLED 49 / 1954) (oficiálny text distribútora)

ripo

Dívat se na svět, na lidi a na jejich počínaní, sledovat jejich zvyky a mravy očima břitkého, vtipného satirika znamená odstraňovat lidem s očí růžové brýle a stavět před ně lidské tváře v jejich pravé podobě, bez masky a přetvářky. Mistrem tohoto umění je známý ruský satirik devatenáctého století M. J. Saltykov-Sčedrin, jak nás o tom znovu přesvědčuje ve své satirické hře „Stíny". Nejdříve nám ukáže své postavy takové, za jaké se vydávají, a pak jaké skutečně jsou. Před našima očima defilují carská knížata, generálové a ostatní tehdejší mocipáni vedle svých milostnic a vyšších nebo nižších podřízených, s nichž geniální satirik nemilosrdně strhává masku společenské přetvářky. Michail Jevgrafovič Saltykov-Ščedrin (1826 -1889) náleží svým původem do statkářské rodiny, ve které však od mládí na něj těžce doléhal rodinný despotismus a statkářská zvůle matky. Jeho literární pokusy spadají do revolučního roku 1848, kdy se pro jednu ze svých prvních povídek, kritisující současné společenské zřízení, stal obětí krutosti censorního výboru a byl odsouzen na 8 let do vyhnanství do Vjatky. Zde ve "světě smrdutých a špinavých výparů, světě klevet a tučných pirohů" nasbíral ohromnou zásobu pozorování a faktů ze života a mravů vládnoucí třídy. Když se po smrti cara Nikolaje I. vrátil v roce 1856 do Petrohradu, začal v časopise „Ruský věstník" otiskovat své „Gubernské črty", které mu získaly široký okruh čtenářů. — S velkou energií a péčí věnoval se Saltykov-Ščedrin žurnalistice. Po Černyševském začal od r. 1861 redigovat „Sovremennika" a od r. 1868—1884 stál společně s Někrasovem v čele „Vlasteneckých zápisků". Právě v těchto letech vyšla též jeho geniální díla „Historie jednoho města", „Loyální řeči", „Páni Golovljovi" a „Páni Taškentci". V posledních letech svého života, pronásledován neustále censurou, pokračoval Saltykov-Ščedrin ve své literární tvorbě pozoruhodnými pohádkami (napsal jich přes 30), v nichž v revolučně demokratickém duchu řešil tytéž otázky jako ve velkých satirických dílech. — Ve svých románech, povídkách, pohádkách a hrách vytvořil Saltykov-Ščedrin nezapomenutelné postavy zchudlých šlechticů, úředníků kariéristů, zbabělých šosáků a různých příživníků společnosti, zobrazil jejich zmrzačený rodinný život i pokryteckou morálku. Postavy vytvořené Saltykovem-Sčedrinem se vyznačují neobyčejnou životností. Desítky let, které uplynuly od spisovatelovy smrti, neotupily ostří jeho satiry. Filmový přehled 49/1954 ()