Jako malí byli přátelé, jako dospělí už neměli příliš společeného. Ale smrt jednoho z nich svedla jejich osudy dohromady. Tae-su (Du-hong Jeong) pracuje jako policista a vražda jeho kamaráda mu samozřejmě nedá spát, stejné tak i Seok-hwan (Seung-wan Ryoo) nehodlá nechat ruce v klíně. Hlavně proto, že se zdá, že prsty v úmrtí přítele má poslední ze čtveřice, mafián Pil-ho (Beom-su Lee). Začíná cesta za pomstou, cesta plná krve a bolesti. Boj proti desítkám soupeřů, krásným zdánlivě křehkým dívkám, i chladným zabijákům. Na konci se znovu sejdou tři přátelé, dva jako spojenci, jeden jako jejich úhlavní nepřítel. (Chen)

choze

Slušná řežba. Příběhově mi to trochu připomnělo Get Carter (návrat do rodného městečka, pátrání po vrahovi blízké osoby a pomsta) a Kulku v hlavě (kamarádi z dospívání se později postaví proti sobě) a příběh i přes přímočarost nenudí, díky fajn postavám, hercům a bitkám. A finále je krásně masivní a efektní. ()

Adrian

Nuž, keď už sa nikto nemá k tomu slovnému okomentovaniu, tak sem hodím niečo za seba ;-). Režisér a herec (postava Seok-hwan -> ten mladší z revenge dua) Ryoo Seung-wan týmto filmom skladá na výbornú skúšku z akčných (nielen) ázijskych filmov éry´70 (charakteristické aj v tom, že takmer všetky veľké monológy zaznievajú z úst hlavného záporáka), výrazne okorenenú o westernové motívy (nielen "Leone-Morricone" hudobným podfarbením, ale i Peckinpahovou "špinavosťou" akcie). Jednoduchý príbeh priateľstva z detstva, ktoré je v dospelosti narušené a následne nevyhnutne aj zničené aktom pomsty, ktorá aj keď sa zdá byť spravodlivá, je v svojej podstate vlastne vždy deštrukčná. Ryoo Seung-wan nádherne mixuje všetky štandartné štylistické prvky daného žánru s noir feelingom, podtrhnuté dynamickou bojovou choreografiou (ktorú obstaral Jeong Du-hong-> starší z revenge dua a zároveň najrešpektovanejší bojový choreograf, ktorého má súčasná kórejská kinematografia k dispozícii). Jediným zádrheľom bol pre mňa predstaviteľ hlavného záporáka Lee Beom-soo -> osobne mi charizma vtlačená jeho postave prišla nedostačujúca. 90% ()

Flipnic

Naprosto výborná cesta za pomstou dvou týpků, kteří se postaví kvůli vraždě přítele proti mafiánskému bossovi, který byl v dětství rovněž jeden z tehdejší klučičí party. Film je do první třetiny spíše kriminálkou, později mírně akčním dramatem, které se přehoupne v neuvěřitelnou řežbu ve stylu "dva karate drtiči versus snad dvě stovky nepřátel". Film má perfektní "comixo-videoherní" look, občas zasněné scény ve stylu westernu a ta poslední řežba je fakt něco neuvěřitelného. Korejci jasně prezentují národní bojový sport taekwondo, kde se nejméně v 90% používají nohy. Takže si divák užije neuvěřitelné kopačky, otočky, výskoky atd. Naopak je zde naprostá absence kontaktních hmatů ve stylu juda, aikida atd., podobně jako úderů pěstmi. To se mi líbilo, protože to byla logická změna. Jinak si ale divák užije řežbu krátkými tyčemi, noži apod. Je to perfektní film, ale chvílemi trochu usíná v tempu. Navíc ne každý je zvyklý na korejský styl akční kinematografie. ()

Pethushka

Perfektní hudba s western nádechem, solidní mlátičky a svoucná atmosféra, která má něco do sebe. Nejsem úplně nadšená, ale byly momenty, kdy mi k tomu moc nechybělo. Možná se tvůrci mohli zaměřit trošku více na příběh a tu touhu po pomstě něčím okořenit. Akční stránka byla povedená, ale bylo jí trochu moc. Hlavně těch posledních pár minut je nevídaně akčních. 3,5* ()

tombac

Sympatická snaha o zpestření zažité korejské bojové choreografie, která obvykle sestává jen ze skákání doprovázeného kopáním a mlácením protivníka tyčemi a klacky... V Jjakpae se nadějeme i breakujících streetfighterů, povedené bitky s noži a několika slušně dynamických soubojů proložených efektními zpomalovačkami. Ve standardní historce o pětici kamarádů, z nichž jeden se ocitl na jiné straně barikády než ostatní. A jak již bylo zmíněno, s necharismatickým a nepřesvědčivým padouchem, jenž ve svých scénách táhne fim dolů. Nebýt nabité poslední čtvrthodiny, aplikoval bych na Jjakpae přísnější hodnotící metr. 7/10 ()

Shit

Příběhově nic moc, taková cesta za pomstou + propojení kamarádů z dětství, ale ty souboje, to je zase věc, parádní choreografie, skvělý asijský bijci a spousta fakt vostrejch komb a ta závěrečná vymlacovačka nějakýho sídla ve stylu kill billa s hodbou jak z westernů Sergia Leoneho, je naprosto cyber brutální, i s pěkelně vostrým závěrem a nějakejma těma kamerovejma vychytávkama, škoda jen, že takovej nebyl celej film. ()

Dragoni

První polovina filmu, byla dost předpojatá na dětství hrdinů a snažila se u diváka vyvolat iluzi a atmosféru kamarádství na život a na smrt, které si čtveřice(pětice) kamarádů odnese, až za hrob. První polovina za 55 %. U mě první polovina ztroskotala na zvláštním mixu prolínání dějů, které mi nesedlo. U druhé poloviny nastal BackFlip a to doslova, . . . perfektní načasování a choreografie bitek připomene nejednomu divákovi Akční nářez z Hong Kongu 80. a 90. let, závěrečných 20 minut pro mě byly jako zjevení v obdobě monstrózně perfektní mlátičky u které sem vyskakoval z křesla a máchal rukama, nohama. Druhá polovina za 90 %. Naprosto zasloužilých 80 %. Zajímavé komenty : kitano, Shit . ()

Tuxedo

Úvodní premisa slibuje nefalšovanou řež, které se divák bohužel dočká až v závěrečné dvacetiminutovce. Předtím se pravděpodobně budete ošívat nad dějovým prázdnem, o to více si pak ale finále, které hravě překonává boj Nevěsty s šílenou 88 z prvního Kill Billa, užijete. ()

sniper18

Je to celkom dobrý akčný film z juhokórejskej produkcie. Má dosť dobrý príbeh o piatich mužoch, ktorí vo svojich študentských časoch boli najlepšími priateľmi, ale rozdielne životné cesty ich rozdelili, no keď sa dozvedia o vražde jedného z nich, ich cesty sa znovu spájajú a drsný policajt si spolu s ostatnými uvedomujú, že jeho smrť má na svedomí práve jeden z nich, ktorý sa stal šéfom mafie a nezastaví sa pred ničím. Ale policajt aj so svojim fyzicky schopným priateľom to len tak nenechá. Spracovanie nie je zlé, ale dalo sa to podať aj lepšie. Film má klasickú akčnú zápletku a krátku dĺžku, takže by som očakával dynamický akčný film, v ktorom sa stále niečo deje, čo sa ale v tomto prípade nekoná. Film má skôr pomalšie tempo a hlavne prvá tretina na mňa pôsobí skôr len priemerným dojmom, ale potom to už začne byť zaujímavejšie, aj keď pár slabších scén sa predsa len nájde a celá posledná fáza je už príjemne svižná. Som spokojný aj s touto verziou, ale nie je to práve to najideálnejšie. Akcie nie je málo, ale mohlo jej byť aj viac, lebo je dosť vydarená. Tvoria ju iba súboje, čo mi vyhovuje, sú rozmanité, výborne natočené, nápadité a správne drsné a chválim aj fyzické schopnosti jednotlivých postáv, vidno, že u niektorých sa jedná o skutočných odborníkov. Len škoda tých mnohonásobných presíl. Aj takto sa mi to páči, ale len predsa skôr ocením kvalitný súboj s menšou skupinou protivníkov ako akcia dvoch schopných mužov uprostred desiatok protivníkov, na ktorých ani nemajú moc času, lebo sa musia brániť jednému útočníkovi za druhým. Najviac sa mi páči celé finále, obzvlášť časť s nožmi alebo záverečný boj so štyrmi schopnými bojovníkmi alebo výborná likvidačná akcia na policajne stanici, no pri každej akcii sa je na čo pozerať. Herecké obsadenie je na tom dobre, Jung Doo-Hong v hlavnej úlohe, ktorý mi sedí, len škoda, že nehráva viac, slušný je aj jeho priateľ Ryoo Seung-Wan, správne nepríjemný záporák Lee Beom-Soo a ešte niekoľko zaujímavých vedľajších postáv. Čo sa týka réžie a technickej stránky, tak tu nemám problém, v rámci žánru je to ideálne. Som spokojný, síce scenár sa dal podať aj o trochu lepšie a v prvej polovici by som ocenil nejakú výraznejšiu akciu, ale bavilo ma to, dobrý príbeh, zaujímavé postavy a vydarená akcia. 75% ()

kitano

Akčňák, ktorý je príliš upnutý na svoju coolovosť. Ak by nadsádzku nahradila trocha vážnejšia atmosféra, príp. trochu noiru (zápletka si o to priam kričí), bol by som omnoho spokojnejší. Takto, je to hlavne o akcii a znova akcii. Tvrdá, drsná, kontaktná a oku lahodiaca. Medzi kórejskými filmami s bojovou tématikou je tento jednoznačne na vedúcich pozíciách. Viac sa dočítate tu. (6.7/10) ()

Nevada

Slabší 4* za průměrný, lehce předvídatelný příběh, který ovšem o stupeň výš zvedá akce. Protože když konečně přijde na boj, je výborný - syrový, nekompromisní, krvavý, minimum parádiček na efekt. Nejvíc u mě zabodoval souboj na nože mezi posuvnými zástěnami. ()

Rominator

Dějová linie o přátelství pěti kamarádů není tak výrazná, ale film nabídne opravdu velké množství povedených soubojů a dvacetiminutové finále. ()

Rudovous

Po tak vyvedenem zacatku ocekavate mozna vic nez muze byt nabidnuto. Ale zanrova bohatost je tentokrat ke skode a Bullet in the head se nekona. Ale nadruhou stranu atributy jiste a to nekdy velmi slusne originality zustavaji zachovany. Jako pozitivum bych rozhodne bral akcni sceny, jejich choreorafii, plynouci kameru, jako obvykle velmi dobre herce a odkaz na Honk Kong osmdesatych let. ()

teutates

Korejské děcka nevědí co z roztopaše a ve svém volném čase zabíjejí nudu tím, že se kde tu ožerou, něco rozbijou, pobijou a v neposledním řadě opravdu někoho zabijou. Jenomže v tomhle případe šláply vedle, protože ten někdo je sám velký, ehm. Do města se vrací (když tam už nebyli) jeho přátele aby nastolili pořádek, hotová kovbojka. Jak nereálné to místy vypadá nic není ztracené a pomsta je na dobré cestě. Je to takový asijsky akčňak 80. let, v podstatě mi tu opravdu nic moc nevadilo až na ten ukřičeny korejsky slang, hrozneée. 7/10 a závěrečných 30. min je opravdu krvavých, uúu... ()

Tomco

po vizualnej stranke perfektny zazitok..niektore pasaze su fantasticky dotiahnute..kamera je teda numero uno..vyborne triky..a opomenut nemozem ani genialnu zvukovu stranku..hudbicka mnam mnam ala style clint eastwood na divokom zapade..mne sa to pacilo 80% ()

Chrustyn

Příběhově zmatené, herecky nevýrazné ale pokud se na film podíváte jako na sled několika skvělých akčních scén, pobavíte se. Bitky tělo na tělo jsou velkolepé (většinou 2 vs. 20-30 protivníků), skvěle natočené (neobvyklé záběry zhora či přímo z bitevní vřavy) a výborně sestříhané, (žádné oči ničící střihy ale přehledné a mnohokrát překvapivě dlouhé scény) takže zbytečný příběh rádi přehlídnete. Škoda, že ho tvůrci dávají tolik do popředí a mezi jednotlivými akcemi. tak zbývá dlouhá a nudná vata. ()

JASON_X

Hodně pěkné bojové scény a slušné kaskadérské kousky, ale zbylý děj je prudce nezáživný. Příběh je vyprávěný extrémně kostrbatě a chaoticky i na asijský film, u kterých jsem na odlišný filmový jazyk už trochu zvyklý. A navíc to není příběh ani zdánlivě realistický, "vážně" pojatý, ale spíš něco na způsob comicsové grotesky (viz třeba bitka s mladými cápky v ulicích, nebo závěrečná řežba a la Kill Bill v restauraci). S tím souvisí i to, že divákovi prd záleží na postavách, protože jeho seznámení se s nimi je jen povrchní a jejich osobnosti jsou ploché, jako hruď nezletilé gymnastky. Slabou třetí dávám vlastně ani nevím za co, snad za hudbu. ()

Richie666

Pro fanoušky žánru a různé bijce určitě nadstandardní záležitost, pro mě zbytečně složitě odvyprávěná banalita, která krom vydařených soubojů nemá absolutně co nabídnout. Nevidět to znamená o nic nepřijít. ()

Lacike

Akcna drama s az prilis jednoduchou zapletkou a postavami, ktore ma vôbec nezaujali. Dokonca sa mi trochu plietli. Trochu zaujimavy je snad len prehravajuci hlavny zaporak. Proste dejova omacka nic extra a cely cas len cakate, kedy sa uz vsetci do seba pustia a naplno sa rozbehnu bitky. A tie tu stoja fakt za to. Konecne zase nejake bitky v ktorych sa vo velkom kope na x spôsobov. Nie je to taka pecka ako HK styl, ale stale je to ovela lepsie ako USA produkcia. Choreografia je prevedena spickovo a pôsobi kontaktne, len sa tu prilis nehra na reakcie superov na udery, pretoze sa ich tu odohra az prilis, kedze väcsina bitiek je hromadnych. Natocene su prehladne a neraz je pouzita efektna spomalovacka. Niektore akcne sceny su ladene vo westernovom style. Ci uz vizualne ale aj pouzitou hudbou. Finale trochu pripomenie Kill Billa. Vysledkom je taka jednoducha akcna blbina u ktorej si musite chvilu pockat kym sa naplno rozbehnu bitky. Kvôli nim to ale za jedno pozretie stoji. 5/10. ()

Filmasia 2007

Filmasia 2007

01.12.2007

Festival asijských filmů FILMASIA (www.filmasia.cz) má letos čtyři sekce: Zaostřeno na Hongkong, Pocta režisérovi: Johnnie To, Novinky asijského filmu a Asijská hororová noc. V programu je například… (viac)