Romulus, můj otec

• Austrália Romulus, My Father

Australské drama vypráví příběh Romula a jeho krásné ženy Christiny, kteří utekli do Austrálie. Tam se potýkají s těžkým živobytím a komplikovanými vztahy, jež těžce doléhají na synka Raimonda. V hlavních rolích Eric Bana, Franka Potente a Kodi Smit-McPhee.  Australské drama v režii Richarda Roxburgha je adaptací vzpomínkové knihy Raimonda Gaita, jehož rodiče Romulus (Eric Bana) a Christina (Franka Potente), původem Němka, emigrovali z poválečné Jugoslávie do Austrálie. Píší se 60. léta, přistěhovalci třou bídu s nouzí, až se rodina konečně usadí kdesi na farmě v Maryborough. Všechno sice zdánlivě funguje, ale Christina, která pobyt v cizí zemi psychicky nezvládá, začne trpět depresemi. Nakonec od rodiny uteče s manželovým nejlepším přítelem (Russel Dykstra), odjíždí a zase se vrací, což malému Raimondovi (Kodi Smit-McPhee) působí bolest. Chlapec balancuje mezi city k hluboce morálnímu otci a duševně nemocné matce, zatímco osamělý Romulus se ze všech sil snaží ze syna, s nímž ho pojí velmi pevné pouto, vychovat řádného muže. (oficiálny text distribútora)

Arsenal83

Našťastie nešlo o skutočného Romula, to by aj syn bol už dosť starý. Obraz traumatického detstva v odľahlej oblasti austrálskej polopúšte s veľmi dobrými hereckými výkonmi, kde dokonca aj Franka Potente pôsobila veľmi potentne a presviedčala o tom nejedného muža. Celkovo ale nejednoduchý film na pozeranie, film aj o toxických ženách, dnes jav už takmer nestvárnený. Zaujímavý výrok: Ako človek budeš hodnotený svojou prácou. Práca človeka je jeho dôstojnosťou. No a teraz to povedzte tým naším influencerkám s kačacími hubami, ktorým blbí odberatelia platia chemicko-fyzikálne roztoky umelo vtesnávané do tiel. Tie podľa tohto merítka nemajú dôstojnosti ani za semiačko maku. ()

Hakha

Tak tohle je dost dobrá prvotina Richarda Roxburgha od které jsem moc neočekával, ale nakonec mě mile překvapila. Obrovské plus je sympatické herecké obsazení, jež jsem všem zúčastněným herecký projev dost věřil a nejvíce mě překvapila Franka Potente, která mrchu zahrála parádně. Tento film jsem s chutí dokoukal do konce, i když největší slabinou filmu je právě protahaný konec. Myslím, že zkouknutím tohoto filmu nešlápnete vedle, já hodnotím 4 hvězdičky… ()

starbrejkr

Eric Bana a Franka Potente - dva mí velcí herečtí oblíbenci a takové zklamání. Film je asi právem dost pozapomenutý, a přestože jsem se dost těšil, příliš pozitivních slov o něm neutrousím. Převážnou většinu času se totiž nic neděje, snímek působí takřka staticky, což dle mého často zapřičiňuje i absence hudby, která by mu mohla dát nějakou dynamiku. Určité klady, ale zároveň i zápory tkví v samém příběhu. Musím především říct, že jsem totálně nechápal chování Raimundových rodičů. Jestli bych nějak vykreslil nezodpovědné a mizerné rodiče, tak právě takhle, zejména "drahá matinka". Nemyslím si však, že vytvořením si divákova odporu k rodičům byl záměr tvůrců. Dle všeho jsme měli pochopit jejich těžko žití (které to v reálu nejspíš bylo), ale filmařsky je to tak těžce nezvládnuto, že se hrdinové mého porozumnení dočkat nemohli. Výjimku samozřejmě tvoří samotný Raimund, jehož ponurý životní osud mě přeci jen aspoň trochu zasáhl a zlepšil dojem. Jinak ale hodně velká slabota, takhle si drama rozhodně nepředstavuju... ()

stuntmanMIKE

tak toto je film, ktory ma donutil rozmyslat nad hodnotenim ako ziadny iny. Po hodine som chcel dat odpad! pretoze tak ako ma tento film sral, tak ma nesral este ziadny iny. Postava Christiny sa mi tak sprotivila, ze by som ju zabil. Zenska, ktora dokazala znicit co sa dalo. Nenavidel som ju a v scene kedy Raimond vycita otcovi listovy vztah som bol nasraty uz aj na neho. Proste cely film som bol nasraty na postavy. Dokonca aj na Romula, pretoze to bol chlap, ktory sa nechal kvoli zene uplne odrovnat a toleroval jej aj milencov. No skratka som bol nasraty nonstop a chcel som tomu palit odpad!... Potom to vsak prislo. Uvedomil som si, ze ten film je presne taky aky byt ma. Ze herecke vykony postav su tak skvele, ze vo mne dokazali vzbudit tieto pocity. Maloktory film vo mne dokaze vyvolat akukolvek emociu a musim povedat, ze tento nenabadny australsky film to dokazal na vybornu. Vtip je v tom, ze herci podavaju neskutocny vykon pocnuc Banom a konciac zasranom Smit-McPheem, ktory podal na 11 rocneho chlapca fenomenalny vykon. Takze ked to zhrniem, tak som neskutocne rad, ze som tento film zhliadol, pretoze ide v skutku o skvost v zanri rodinna drama. 95% ()

Sheldra

Mám z toho smíšené pocity. Těšila jsem se na Erica Banu a Franku Potente, ale s podivem mi tady mnohem víc sednul sympaťák Marton Csokas. Nejspíš je to tím, že Bana hrál zoufalce a Potente línou sobeckou krávu. I když v titulu zní jméno otce, jde spíš o příběh malého Raimunda, který opravdu nemá na růžích ustláno. Musím uznat, že mně zcela neznámý Kodi Smit-McPhee ho vyseknul perfektně. Takže po herecké stánce bez ztráty kytičky, ale ten scénář je jaksi utahaný a nedomrlý. První půlku mi trvalo, než jsem na to líné tempo naběhla, a druhou se zase dělo ještě míň, než v té první. A pak najednou padesát událostí za minutu, značka když nevíš, co s postavami, zbav se jich! I ten závěr je takový slaboučký. Prostě tu nějaký element chybí, co se dá dělat. ()

• Natáčalo sa v Austrálii, štát Victoria, na miestach ako Ballarat, Bendigo, Carisbrook, Castlemaine, Maldon, Maryborough. (Arsenal83)
  • Eric Bana v rozhovore uviedol, že počas natáčania sa mu vynárali spomienky z podobného boja svojej vlastnej rodiny a v dôsledku toho to bolo trochu ako jeho vlastná história. (Arsenal83)
  • V rímskej mytológii bol Romulus ponechaný na púšti so svojím bratom a pokračoval v založení mesta Rím. Z toho motívy filmu. (Arsenal83)