Juro a Jano, sokové v lásce, jsou zamilováni do Maryši. Juro odchází za sezónní prací a po návratu se hodlá s Maryšou oženit. Také Jano a další vesničané odjíždějí za prací. Všichni jsou ubytováni pohromadě ve stodole a řada z nich se nakazí oční chorobou - trachomem. Jano se chce léčit, Juro léčbu odmítne a rozhodne se odjet do Ameriky. Tam je však zadržen při lékařské prohlídce a poslán na vlastní útraty zpět. Mezitím se vyléčený Jano oženil s Maryšou. Juro oslepne a živí se jako žebrák v rodné vsi. (oficiálny text distribútora)

Myslivir

New fear unlocked: kvůli špinavým rukám nebo ručníku oslepnu a skončím na ulici, nebo budu vystaven středověkým "léčebným" metodám. ()

honajz2

Oříšek tohle hodnotit. Na jednu stranu je to dost rutinní, filmařsky mdlé a zbytečně dlouhé, když šlo hlavně o tu osvětu, jak se vyvarovat dostání trachomu, ale na druhou stranu je to něco naprosto nevídaného. Opravdu bych nečekal, že v československém němém filmu někdy uvidím explicitní záběry. A ono jich není vůbec málo! Detaily léčení trachomu, navíc ještě se skoro sto let starými lékařskými znalostmi, jsou opravdu "pastva pro oko". Taky je to film plný dětí a šílenou střihovou skladbou, kde např. hned po scéně, kdy si kluk čistí štětičkou oční víčko zevnitř, přichází loutkové divadlo. Jiný Kokeislův film jménem Osudná chvíle je o léčení syfilisu a má být v tomhle ještě drsnější, takže mám pocit, že Kokeisl by klidně mohl být průkopníkem českého exploitation a exploitation obecně. Myslel to ale celé dobře, takže tomu dám takové odpovídající tři hvězdy, protože jinak nevím, jak tohle hodnotit. ()

• Závěr filmu je natočen jako výchovný zdravotnický film varující před nebezpečím trachomu. Ve 2. díle je zachycena práce s motorovou mlátičkou fy Wichterle & Kovařík. Zdroj: Český hraný film 1898-1930, NFA 1995. (ČSFD)