Mušiši

• Japonsko 蟲師 (viac)
Animovaný / Dráma / Fantasy / Mysteriózny / Psychologický / Thriller
Japonsko, (2005–2006), 10 h 24 min (Minutáž: 24 min)

Predloha:

Juki Urušibara (komiks)

Kamera:

Júki Hama

Hudba:

Tošio Masuda

Júto Nakano, Ai Kobajaši, Juka Imai, Júdži Ueda, Maaja Sakamoto, Mijuki Sawaširo, Mika Doi, Takeši Aono, Rina Sató, Akemi Okamura, Makoto Jasumura (viac)

Mushi jsou převelice zvláštní stvoření. Nenáleží mezi zvířata, ani rostliny, nejsou houby, ani mikroorganismy. Mají blízko k samé podstatě života. Navzájem se výrazně liší tvarem, velikostí i způsobem života. Mohou připomínat běžného živého tvora, mohou vypadat kupříkladu jako vlákno, stejně jako mohou být beztvaří. Dorůstají všelikých rozměrů - od miniaturních až po gigantické. Někteří preferují světlo, jiní tmu, další dávají přednost chladu, onací teplu. A přestože jen někteří lidé je mohou vidět, jistí Mushi mohou různými způsoby, přímo i nepřímo postihnout kohokoli. Ginko, zelenooký, bělovlasý chlapík s emo účesem (jak se v jedné z prvních epizod dozvíte, má svůj smyl), věčně zapáleným doutníčkem a s hranatým batohem na zádech, je jedním z Mushishi. To jsou lidé, kteří se Mushi zabývají - učí se o nich, zkoumají jejich život, vše pečlivě zanášejí do svitků, které pak poslouží Mushishi současným i budoucím, a v případě potřeby se snaží pomoci s řešením neblahých důsledků interference života lidského s životem Mushi. A právě o tom pojednává seriál Mushishi s Ginkem coby hlavní postavou. (yenn)

Subjektiv

Bez váhání musím Mushishi označit za jeden z nejlepších anime seriálů, a to hlavně díky tomu, že do něj, na rozdíl od většiny jiných anime seriálů, které prostě jen baví (třebaže kvalitně), sestoupila určitá moudrost a uměřenost. Své zhmotnění nalezla nejen v podobě Mushishi Ginka, ale i v prostých zemědělcích, řemeslnících, rybářích či chůvách. O těch a samozřejmě jejich trápení s Mushi je seriál především. S důvěrou a nadějí se odevzdávají do péče Ginka, protože oni sami o příčinách svých trápení vědí pramálo a mnohdy fatalisticky očekávají, co přijde. Jsou smíření se svým údělem, ale jen zřídka rezignují. Jsou vytrvalí a houževnatí. Jsou si vědomi, že nad některými věcmi nemají žádnou moc. Ale s čím mohou bojovat, tomu se postaví. Seriál je ve svém přístupu k postavám skutečně citlivý. Poctivě je vykresluje, snaží se je pochopit, ale nesoudí je a v žádném případě neodsuzuje. Při případném nešťastném (spíše volím toto slovo, vyloženě zlé činy v seriálu nejsou) činu spíše pozoruje se smutným pochopením. Co musím vyzdvihnout, je fakt, že seriál nedává svému diváku znamení "teď plač", "teď souciť", "směj se" či "pociťuj hrůzu". Tohle musí divák Mushishi zvládnout sám. Když se mu to podaří, budou jeho pocity o mnoho intenzivnější. Nejde o seriál, který lze zkonzumovat nezúčastněně. Rovněž mě těší, že seriál občas nastoluje závažné morální otázky a neusnadňuje diváku a postavám situaci existencí řešení, které by bylo prosto chyb. V tomhle ohledu se mi velmi líbil díl o člověku, který osil pole jistým druhem Mushi. Bez debat *****. ()

yenn

Mušiši je seriál z rodu epizodických, každý díl je tedy samostatným příběhem (oproti kupříkladu Paranoia Agentovi to zde platí naprosto - chybí tu jakákoli jednotící dějová linie). Po zhlédnutí prvních čtyř dílů jsem se trochu obával, aby seriál neupadl do stereotypu, poněvadž druhý až čtvrtý díl jsou si docela podobné, ovšem hned díl následující (jeden z nejlepších) a postupně všechny ostatní mé obavy nekompromisně rozptýlily. Jistěže, základní schema prolnutí života člověka a Muši (vesměs s více či méně neblahými důsledky pro prvně jmenovaného) zůstává zachováno, ovšem nabírá úžasně rozličné podoby. Příběhy jsou opravdu velice dobré až skvělé a působí jako pověsti, které by si lidé na venkově mohli donedávna vyprávět. Co se týče zpracování, Mušiši je na první pohled docela nenápadný seriál. Žádná strhující úvodní animace (v té se zvolna prolínají skvrny přírodních barev), během děje pak zní pomalejšímu tempu odpovídající subtilní hudba („zen-like music“ pravil uživatel vivafruit v recenzi na AniDB), která se velice příjemně poslouchá. Neohromí ani kresba postav, na kterých je zajímavé, že většina si je do značné míry podobná (větší rozdíly jsou mezi ženami, jelikož mívají různou délku vlasů:-)). Avšak nemate to, protože kromě Ginka (a jednoho jeho přítele) se žádná osoba nevyskytuje ve více než jednom díle. Co musím vrchovatě pochválit, jsou pozadí. Tak nádherné a detailní obrazy přírody a venkova ve všech ročních obdobích se vidí jen málokdy - k největším mňamkám patří bambusový háj ze 14. epizody (jedna z nejlepších). Jedinou drobnou výtku mám k místy nefungujícímu přenosu emocí, což se ale vás týkat nemusí. Koho zaujal popis Muši a komu nevadí pomalejší tempo vyprávění, tomu se Mušiši s vysokou pravděpodobností bude líbit. 8/10 ()

Jeoffrey

Tohle dílo je něco naprosto neuvěřitelného. Neskutečná atmosféra, charismatický hlavní hrdina, který toho nemusí ani příliš namluvit a stejně z něj nespustíte oči, dokonale promyšlený pestrý a barevný fantasy svět, kterému vévodí Mushi všech tvarů a velikostí. Navíc samotný koncept Mushi a co všechno vlastně může být Mushi a jak se může chovat a vypadat vás bude prakticky každý díl dovádět k němému úžasu. Dále pak parádní příběhy, kdy si kolikrát nebudete vůbec jistí jak to vlastně dopadne a kdy vás tohle dílo bude prakticky pořád něčím překvapovat. K tomu všemu přidejte naprosto úžasný opening, který parádně navodí atmosféru a hudbu, která skvěle sedne. Zkrátka tohle anime je opravdový skvost, v kterém nám autoři ukazují, jak nádherná může být fantazie a co vše se dá na základě v podstatě docela jednoduchého konceptu vymyslet. Závěrem bych ještě zmínil, že na toto dílko potřebujete mít slušnou představivost a jistou psychickou vyzrálost, jinak by se vám mohlo stát, že to třeba jako já před cca 6 lety dropnete po prvním díle, protože vám to přijde jako divná duchárna... Každopádně pokud máte výše zmíněné atributy pak vás toto dílo nejspíš chytne a nepustí... 10/10 ()

Artran

Jedno z mála opravdu dobrých anime. Přesně odměřovaná atmosféra lidových mýtů a dramatických zápletek oděných do lehkého hávu fantastična. Doba, ve které se příběh odehrává, není přesně specifikovaná, ale z určitých náznaků lze tušit 18. nebo 19. století. Ginko, odborník na muši, podivné organismy za hranicí běžného vnímání, putuje v zeleni se utápějícími krajinami a zapadlými vesničkami Japonska a někdy radou, někdy činem pomáhá nešťastníkům, kterým muši nějakým způsobem zasáhly do života. Meditativní způsob vyprávění podtrhuje zenovský nádech - vyrovnaný smutek, smíření s věčnou osudovostí. ()

Hromino

O Mušiši lze často číst či slyšet, že se jedná o jedno z nejlepších anime všech dob. To jsou pochopitelně silná slova, a ačkoli sám toto anime též řadím do své top 10, sedí mi na něj spíše trochu jiný přívlastek. A tím přívlastkem je výjimečnost. Přestože se světem anime potloukám už nějaký ten pátek, nenarazil jsem na žádné jiné anime, které by ve mně dokázalo vyvolat podobné pocity jako Mušiši. Nejedná se přitom o rafinovaný epos, jenž by dokázal strhnout diváka silou příběhu či propracovanými postavami. To, co dělá z Ginkova putování tak výjimečnou podívanou, je kombinace čisté kresby, krásně atmosferické hudby, nápaditosti, vypravěčského nadhledu a moudrosti, jíž je prostoupen každý jednotlivý díl. Ona moudrost přitom nebývá usazena až na dně šálku, ale uvolňuje se postupně při sledování a nutí diváka přemýšlet mimo jiné nad tím, jak a zda se dá vyrovnat s momenty, které jsou v životě nevyhnutelné a kdy člověk nemá sílu a prostředky je změnit. Mušiši je jednoduché, přesto nesmírně působivé, originální a pohlcující dílo, které za každým dílem zanechává silnou katarzi. ()

Larky

Na Mushishi se hodí jen samé superlativy. Dokonalá vyváženost vynikající kresby se zatraceně dobře promýšlenými jednotlivými díly dává dohromady jedinečný celek, který je tím nejlepším, co jsem zatím v rámci Anime viděl a jsem velice zvědav, jestli se najde seriál (a tím nemyslím jen kreslený a jen japonský), který mě víc uchvátí, pobaví a také donutí k přemýšlení. Ginko se svojí moudrostí, talentem a inteligencí je nejsympatičtější mužskou postavou, kterou jsem zatím poznal.Co se týče jednotlivých dílů, tak všechny mají svojí obrovskou kvalitu, nicméně nejoblíbenější je pro mě díl s rybníkem v němž bydlí překrásná zelenovlasá slečna, který se postupně posunuje k moři. Mushishi nemůžu jinak, než vřele doporučit. 98% a místo v TOP 10 je naprostou samozřejmostí. ()

Hem.m

Melancholický klid. Takto by se dal shrnout celý seriál, který hraje vlastně stejnou notou skrze všechny díly a přesto je lákavé se na to dívat. Občas se tu vyskytne náhodou slabší až vyloženě špatný díl, ale ty zase nahrazují ostatní - velmi dobré. Nevýhodu za mě je, že tento počin je až moc epizodický a zvolená hudba se velmi rychle oposlouchá, jelikož se používá pořád ta stejná. ()

SonGokussj

Mushi-shi je jedno z mála anime, na které bych se neváhal podívat znovu. Úžasná atmosféra, hudba na pozadí, barvy tohoto kouzelného světa, velice sympatická hlavní postava, to vše v každém díle dělá na diváka nádherný dojem. Co episoda, to nový příběh, nové postavy, objevení dalších věcí. Toto anime dokoukáte a budete v lehkém tranzu. Dávám 5 hvězdiček. Takové dílo se vidí jen málokdy. Jasný důkaz toho, že i bez bojů, bitek a akce lze udělat přenádherné dílo. Ceny: Nejlepší Fantasy anime (2006), Anime s nejlepším příběhem (2006) ()

MikO_NR_1909

Meditatívny exkurz časopriestorom rozvahy a skúseností, ktorý vyvoláva pre väčšinu okolia chuť prehodnotiť stav vedomia či mysle úplne iným smerom. Ukvapenosť, hypnotická plynulosť a používanie tých správnych slovíčok sa za pomoci nahliadnutia k empatii prírodných darov disponujúcich mocným čarom (seba)poznávania, vyplatí skúmať. Ten väčšinový rozmer netradična, vzbudzujúci ideály východných kultúr v žiadnom prípade nemoralizuje, ani nestanovuje odpovede na žiaduce neresti. Mushi (po našinsky - muši) aj ich kvázi správcovia Mushishi majú ten dar, vytýčiť to ľudské vpred, nevyhýbať sa tomu náročnejšiemu za hranicou rozlíšenia podstaty nášho vnímania ušľachtilých cieľov. Vskutku veľmi užitočný cyklus 23 minútových poviedok, uvidíme, ako hlboko zarezonuje do budúcna. ()

Naslund

Koho už nebaví stokrát ohrané příběhy a zvraty, dočká se zde toho, po čem touží. Pokud ne, uvědomí si, že ho právě tyto ohrané věci stále přitahují. Nedávno jsem se pokoušel někomu vysvětlit, o čem Mushishi je, ale po pěti nedokončených větách jsem si uvědomil, že to nedokáži. Seriál nenabízí žádné strhující tempo, cool hlášky, senzační humor či tuny napětí. Čím tedy může zaujmout? Mě osobně v prvé řadě samotným mushishim Ginkem. Přestože charismatem zrovna nesrší, jeho profesionalita a lidskost mi imponují. Dále mě pak uchvátily příběhy, ze kterých by se dalo udělat námětů na stovky filmů, a atmosféra, jež by se i nejostřejším nožem těžko krájela. Jediný nedostatek spatřuji v zábavnosti. Protože jde povětšinou o silně mystické až hororové příběhy, hodí se seriál na pozdější hodiny. Dusná atmosféra a nízká hodnota dramatičnosti pak spolu se zvoleným časem mohou působit jako kombinace několika uspávacích prášků. Proto mi také sledování trvalo 26 dní. Na druhou stranu jsem za celou tu dobu neměl nejmenší problémy s usínáním. ()

Starletka

Audovizuálně nádherné dílko. Dokážu pochopit proč ho tolik lidí považuje za jedno z nejlepších anime vůbec, ale mě osobně tam k dokonalosti prostě něco chybí. Možná je na mě moc pomalé tempo, možná mi vadí absence provázanějšího příběhu, možná jsem se u některých dílů nudila. Nevím. Nicméně i tak můžu s čistým svědomím říct, že tento počin je opravdu moc pěkný a rozhodně stojí za shlédnutí. Hlavní hrdina je sympaťák, celý svět originální, magický a propracovaný, atmosféra člověka dokonale pohltí, i vedlejší postavy a jejich jednotlivé příhody dokáží zaujmout, o skvostné animaci, soundracku a openingu nemluvě. 8,5/10 ()

Hees

Mushishi je zaujímavým anime. Ginko je postava ako keby otcovského charakteru, ktorá učí ľudí ako majú spolunažívať s mushi. Celkovo sa dá povedať, že veľa častí človeka naučí a prinúti sa zamyslieť ako by sa choval v podobnej situácii. Vadila mi absencia príbehu na viac dielov. Tiež by som prijal trocha viac s minulosti Ginka aby som viac pochopil ako sa učil a podobne. Trochu mi vadilo to, že všetky postavy boli rovnaké výzorom a ako prišli do anime tak aj odišli a v novom diely prišli zas nové (okrem dvoch/troch postáv to tak bolo). Prvých päť dielov je asi najlepších. Keby niektoré veci s toho čo som napísal boli splnené stalo by sa Mushishi mojím srdcovým anime (asi, možno , kto vie) takto ho beriem ako vynikajúce anime. ()

Aquarius

Moc ma to nezaujalo, po desiatich epizódach som prestal sledovať. Podiel na tom mal asi aj fakt, že som to mal vo veľmi nízkej kvalite (50MB real media súbory) a z krásnych pozadí mi ostali len hnusné šmuhy. ()

Tucqa

Jsem okouzlena. Asi mi to ještě chvíli potrvá, než si přestanu spojovat mushi s reálným životem, ale to mi nevadí. Když jsem tento seriál začala sledovat, vůbec mě nenapadlo, že v něm narazím na tak vážná témata a že budu vtažena do světa tajemna a nadpřirozených věcí... Po každé epizodě se cítím více a více omámená, očarovaná a mimo realitu. Pokud zde někdo čeká šťastný konec u každého dílu, tak bude překvapen. Já sama už si netroufám odhadovat, jak to všechno dopadne a raději se nechávám unášet temnou atmosférou nočních lesů a všelijakých stvoření žijících uvnitř. Nevím, k čemu bych toto anime přirovnala, proto se o to nebudu ani pokoušet, ale rozhodně mohu doporučit. ()

VasaX

Velice pěkné Anime o Mushi-shi - "lovci duchů" (nadsazeně, mushi rozhodně nejsou duchové v Evropském stylu...navíc mushi-shi je spíše něco jako šaman/léčitel/vymítač) v japonském fantasy stylu. Nic akčního, megalomanského, celkově se seriál táhne v pomalém, klidném a estetickém duchu se mnoha myšlenkami k zamyšlení. ()

skretik

Až asi na 2 časti ma všetky chytili za srdce... silný seriál plný hlbokých myšlienok zaobalený akoby do rozprávkového vysvetlenia niektorých javov či chorôb. Fakt ma to dostalo :) ()

Ceres

I když Mushi-shi nemá nějaký ucelený děj, jde pouze o epizody, které tvoří celek, tak náplň je zase pěkne odzbrojující, nj Japonci tohle prostě umí. Skvělý hlavní charakter Ginko, skvělé díly jeden do jednoho ( pro mě vzláště The Traveling Swamp, Where Sea Meets Man, One-eyed Fish, Shrine in the Sea a The Sound of Footsteps on the Grass)...no a hlavně zase dokonalý soundtrack. Pro mě srdcovka. ()

venalce

Typicky poklidná anime, kde se vlastně "nic" neděje, až na to, že vás to "nic" naprosto pohltí svou hloubkou. Ginko víceméně bezcílně prochází světem, tu pomůže lidem, které ovládli mushi, tu zas mushi chrání před lidmi, případně je jen studuje. A nikdy nevíte, jak která epizoda dopadne, to se mi na Japoncích obecně líbí nejvíc. Někdy dojde na happyend, jindy je konec z lidského pohledu tragický (nebo přinejmenším kontroverzní) a občas skončí i zdánlivě beznadějný příběh nadějně. Je to prostě proměnlivé jako sám život. ()

Gunslinger

Presne pre takéto divnôstky mi je ľúto ľudí, ktorí sa obmedzujú výlučne na západnú tvorbu. Za trpký tretí diel o chlapcovi, okolo ktorého stále sneži, (aj keď je von jasno, alebo je v dome) pridávam ešte jednu hviezdu.. ()