Podle osobních vzpomínek Augustena Burroughse HLAVA NEHLAVA vznikl nestoudně legrační, odvážný i dojemný film o tom, jak přežít jedno hodně zvláštní dětství. Augustenova matka (Annette Bening) je bláhová ctižádostivá básnířka, která trpí duševní poruchou. Její manželství s Augustenovým otcem (Alec Baldwin) je v troskách. Časem se tedy začne scházet s velmi potřeštěným psychiatrem Dr. Finchem (Brian Cox) a Augustena (Joseph Cross) odkládá do péče Finchovy potrhlé rodiny v čele s jejich neurotickou dcerou (Gwyneth Paltrow). V nové rodině nachází spřízněnou duši v nejmladší dceři Natalii (Evan Rachel Wood) a mateřské lásky se mu dostává od Finchovy trpělivé ženy Agnes (Jill Clayburgh). S novou situací se Augusten vyrovnává po svém a své zážitky si zapisuje do deníčku. Postupně se začíná vyhýbat škole, do tajů lásky ho zasvěcuje starší muž (Joseph Fiennes) a pak – ve svých sladkých 15 letech - učiní jedno velké rozhodnutí. (oficiálny text distribútora)

EdaS

Velmi bizarní příhody jedné totálně šílené rodiny by nepůsobily tak zajímavě, kdyby člověk nevěděl, že je to natočeno podle pamětí hlavního hrdiny - Augustena Burroughse. Knížka (u nás vyšla pod názvem Hlava nehlava) sice působí přesvědčivěji - přece jen když člověk vidí známé hollywoodské tváře, čeká fikci - a film má hodně pomalé tempo, ale zároveň je tu spousta dobrých herců, na které je (většinou) radost pohledět. Vévodí jim Annette Bening jako hrdinova pořádně šílená a sobecká matka. Neříkám, že to nešlo natočit lépe, ale mohlo být taky mnohem hůř. ()

Dale

Milujem šáhlé postavy, sú nepredvídateľné a zábavné. Tu tej zábavy mohlo byť ešte viac, aj keď malo to niekoľko skvelých momentov aj hlášok. "To hovno směřuje ven ze záchoda, směrem k nebi. Směrem k Bohu. Mé hovno je přímá komunikace se Svatým Otcem." Takéto postavy vždy dajú vyniknúť hercom, ktorí ich stvárňujú a nie je tomu inak ani tu - Annette, Evan Gwyneth, Brian, Joseph - všetci boli skvelí. Niečo tomu ale predsa len chýbalo, občas to bola nuda. ()

jojinecko

Zaujímavý film, pre "otvoreného diváka", podľa tunajšieho hodnotenia si dovolím tvrdiť, že nedocenený, možno nepochopený (?). Ono to samozrejme nie je ani bohvieaké dielo, ale svoju umeleckú hodnotu nesporne má. Najviac ma bavilo pohrávanie sa s freudizmom a jeho symbolikou, niekedy mi to pripomínalo absurditu Johna Watersa (hoci umierneného). Samého by ma zaujímalo, do akej miery je príbeh reálny a čo si Burroughs trošku prikrášlil v zmysle väčšej pútavosti. Snímku neprospieva ani dĺžka (ja som pozeral 126 minútovú extended verziu), to už je fakt na pováženie. Čo mi vyslovene vadilo bol predstaviteľ hlavného (anti)hrdinu, btw totálne nepodobný skutočnému Burroughsovi..Inak zaujímavé dielko (neviem povedať či zaujímavé dobré alebo zaujímavé nič moc), preto volím alibistické hodnotenie :) ()

Naki

Tohle je doslova úchylné a briliantní dílo v jednom. Vidím v něm naprosto jasně Murphyho tvorbu. Už i jen tím, jak se postavy podobají postavám z Glee nebo jaho typickým humorem. Po tohle filmu jsem si ho šíleně oblíbila. Nevěřím, že to celé je pravda, protože jsem si četla o Burroughsovi, ale to vůbec není podstatné, protože ten film má poselství a má duši. Smysl není zabavit lidi, ale ukázat jim, co ještě neviděli. Murphy perfektně poskládal smutné a humorné scény za sebe a ta hudba... úžasné! ()

kleopatra

Koukám, nějak lidi nemaj pochopení pro odchylky nebo co, přitom je to jenom film, nemusí se s tim člověk přece nutně identifikovat a nebo si na tom chladit žáhu. V skrytu duše jsem čekala, že to bude když nic tak zajímavý a ono to bylo navrch ještě dobrý. Kromě toho tam byla moc pěkná hudba a mít někde poblíž knihkupectví a nebejt hafo hodin, tak skočim hned pro předložku. ()

• Scénář k filmu vznikl podle knihy napsané samotným Augustem Burroughsem. U nás vyšla pod stejným názvem, který nese film, tedy Hlava nehlava. (formelin)
  • Julianne Moore měla původně hrát Deirdru Burroughsovou. (formelin)