V roce 1843 se skupina lidí vydá na dlouhou cestu do Oregonu, vzdáleného 2500 km, aby tam našla svůj nový domov. Výpravu zorganizoval kapitán William J. Tadlock, bývalý senátor státu Illinois, který kdysi chtěl být prezidentem Spojených států. Vedoucím výpravy je zkušený Dick Summers, k dalším členům výpravy patří rodina Evansova, manželé McBeeovi s dcerou a novomanželé Mackovi. Po cestě jim hrozí přepadení od Siouxů. (oficiálny text distribútora)

Winster

Hvězdně obsazený western, který krásně ukazuje trampoty skupiny osadníků. Trochu je mi zde lít Kirka, který svým sice drastickým, ale účelným způsobem vede tuto skupinu až za vysněným cílem...Nečekejte přestřelky nicméně i tak je tento film pro fandy tohoto žánru dalším sklíčkem do mozaiky divokého západu. ()

Han22

Skupina osadníků se v roce 1843 vydává na dlouhatánskou pouť do nové země. Jsou tu tři herecké jistoty - Douglas jako zarputilý vůdce kolony, Mitchum jako zálesák a Widmark jako Douglasův oponent, ale ani jedna z těch postav není dostatečně zajímavá a na té cestě se toho zas tolik nestane. Nejzajímavější je smrt syna náčelníka Sioxů a jak se s tím osadníci nepárali. No a pak mladičká a překrásná Sally Field, která zahoří láskou ke staršímu muži, zatímco ji beznadějně miluje její ještě mladší kamarád, ti si pro mě ukradli celý film. Zbytek je pěkně natočené, ale poměrně nudné a utahané putování s koncem na nasrání no a to spouštění na konci bych teda fakt chtěl v reálu vidět. ()

dopitak

Je otázkou, na kolik mojí nechuti k tomuto filmu přidal dabing studia Bear, tentokrát bez Libora Terše, zato ale s Vladimírem Čechem, který v jedné postavě zemře a o pár minut později už vesele dabuje někoho jiného... Western má poměrně slabý scénář a velmi chudinké dialogy ("Kněz by se nám hodil, pomohl by nám překonávat lidské pohromy, jako svatby, narození dětí..." ___ "Svatba? Bože Brownie, svatba je pro manžele!" a další perly). Netypický western hodnotím netypicky. ()

sud

Další z řady netypických westernů. V tomto hrají přestřelky až druhé housle, hlavní devizou je zobrazení úmorné cesty přes celé státy do Oregonu a klade též důraz na psychologii hlavních postav. Kirk Douglas hraje dokonale postavu Williama Tadlocka, tvrdého muže, který svoji horkou hlavou vedl výpravu. Stárnoucího samotářského stopaře, který má potíže se zrakem Dicka Summerse si s chutí zahrál Robert Mitchum a taktéž Richard Widmark se výtečně zhostil role Lije Evanse, muže kterému cestující nejvíce důvěřují. Film dále odkrývá i některá do té doby tabuizovaná témata (vztah zkušeného muže a mladé dívky, svatba mladistvých, hrozba před neštovicemi). Známý westernový tvůrce Andrew V.McLaglen natočil kvalitní podívanou, která má co říci i člověku, který westerny příliš nevyhledává. ()

RHK

Road movie western. Legendární Kirk Douglas coby organizátor výpravy vozů s novými usedlíky směřujícími skrze indiánská území do Oregonu a jím vybraný vůdce veterán Západu Robert Mitchum jsou hlavními klady filmu. Popsat ve 122 minutách cestu dlouhou 2500 km tvůrcům filmu možná nepřipadalo dost dlouhé, ale mně by stačil i kratší popis. Pochválit musím krásné záběry krajiny Divokého Západu. Ukázka z filmu je zde: http://www.sms.cz/film/cesta_na_zapad-1967/ukazka ()

• Film je pozoruhodný tým, že je druhým veľkorozpočtovým westernom, v ktorom si osadníci spúšťajú svoje vozne cez útes pomocou lán. Tým prvým je western The Big Trail (1930). (westerns)
  • Film sa odohráva v roku 1843. (westerns)
  • Skupina lidí se vydává ze státu Pensylvánie do Oregonu, což je vzdálenost přes 2 500 mil. (Winster)