Divoká budoucnost

• Veľká Británia Future Is Wild, The
všetky plagáty

Země - věk čtyři a půl miliardy let. Život na této planetě trvá tři a půl miliardy let. Dominuje zde jediný druh, který pochází z afrických plání. Homo sapiens. Šest miliard lidí stále více ovlivňuje globální biologické procesy, narušuje přirozenou rovnováhu planety, a dokonce začíná měnit průběh evoluce. Jakpak by asi svět bez lidí vypadal? Představme si, že bychom zítra všichni zmizeli. Země by si jistě poradila i bez nás a procházela by změnami stejně jako předtím. Krajina by nabyla nových tvarů... Evoluce by vytvořila nové živočišné druhy. Zkusili jsme si představit, jak by život na Zemi mohl vypadat v daleké budoucnosti. Možnou podobu světa ztvárnila skupina odborníků z výzkumných ústavů na celém světě, specialistů v oboru biologie, geologie a klimatologie. Dostali za úkol využít dosud známé zákonitosti přírodního vývoje a s pomocí fantazie vytvořit nové světy budoucnosti. (oficiálny text distribútora)

Subjektiv

Problém s tímhle seriálem, který navenek připomíná Putování s dinosaury, mám sice jen jediný, ale závažný. Extrapolace evoluce do budoucnosti je skutečně jen fantazie. Sice fantazie poučená, ale pořád jen fantazie. A to mi na dokument nesedí. Přesto se na to hezky kouká. Jenom nesmíte věřit tomu, že takhle to vážně určitě bude. ()

Rocky62

Během projekce si bude divák klást otázku, zda sleduje jen náhodné fantasmagorické výplody skupiny vědců, či jednu ze skutečně možných variant na život v daleké budoucnosti. Autoři se sice snaží své domněnky o budoucí fauně a flóře podložit logickými výklady, nicméně je třeba brát v potaz, že ani v případě dokumentů o dinosaurech nelze věřit všem dosavadním poznatkům, jakými nás paleontologie krmí. Vzhledem k obrovskému kvantu událostí, které můžou změnit průběh evoluce, bych tento sci-fi projekt označil spíše za pseudodokument. ()

Z0oMb3E odpad!

Pustite bandu evolučných biológov do striptíz baru s kartou "all inclusive". Po odkrvení mozgu a stiahnutí hektolitrov a hektolitrov chlastu im ešte ako bonus ubaľte jointa. Dajte im do rúk pastelky a máte námet na pseudodokument, ktorý budu laici a nezainteresovaní diváci brať ako zmyslov zbavení. Divák, pre ktorého niesú pojmy ako evolúcia, medzidruhové vzťahy, anatómia či etológia úplne cudzie však bude prevracať očami a zúfať, že s vedátormi na tom striptíze nebol. Jediná vec ktorá sa dokumentu dá z vedeckého hľadiska uznať je, že sa oháňa mnohými relatívne správne použitými ekologickými termínmi. Avšak aj tie sú pochované pod nánosom vykonštruovaných fantázií s jedinou myšlienkou: história sa opakuje. Pokusy o tvorbu nových druhov pomocou kombinácií vlastností a schopností druhov súčasných u mňa vyvolávali salvy smiechu, navyše ak sa jednalo o kombinácie absolútne nezlúčiteľné. Pre tisíce ajtákov spoza CéeRTéčka, automechanikov spoza BéeMWéčka či jedincov mimo reality spoza eFBéčka možno zaujímavý mock dokument. ()

esopesokeso

Každému dospelému človekovi musí byť jasné, že predpovedať budúcnosť na mnoho milionov rokov dopredu je nezmysel. O tom to je...že takéto niečo by "mohlo" byť. Ked to takto zoberieme, tak je to veľmi zaujímavé. Chcem ešte niečo podobné.. ()

Kmotr76

Velice subjektivní hodnocení z čiré nostalgie. Jak kluka mě to hrozně fascinovalo, i když to dnes působí směšně snad ze všech úhlů pohledu. ()

AxelWers

Bez ohľadu na to akú budúcnosť tento seriál predpovedá, je to zaujímavé pozeranie. Ani s dinosaurami nie sme si vo všetkom na 100% istí a nikomu to neprekáža. ()

Petike

Nápadité (hlavne diely o 5 a 100 miliónov rokov vzdialenej budúcnosti), ale nemá to až taký punc kvalitnej a zároveň zábavnej špekulatívnej biológie ako pôvodná Dixonova kniha z roku 1981 (Dixon patril medzi hlavných scenáristov a poradcov seriálu). Je tu však priveľa repetetívnosti v záberoch na živočíchy a ich prostredie a priveľa prestrihov na odborníkov vysvetľujúcich evolučné pozadie určitého tvora. Väčšia miera cinema-verité štylizácie ako vo "Walking with..." od Impossible Pictures a BBC by rozhodne nezaškodila. Čo sa týka môjho subjektívneho názoru na vierohodnosť tvorov - najmenej plauzibilné boli podľa mňa rybovtáky, to aj tie terestriálne hlavonožce sa mi zdali pravdepodobnejšie. Tiež sa mi (na margo dielov zasadených do 200 miliónov rokov vzdialenej budúcnosti) nechce veriť, že by nejaká kataklizma úplne vyhladila všetky suchozemské stavovce. Doteraz dokázali bez väčšej ujmy prežiť aj jedno z najhorších masových vymieraní na hranici permu a triasu. Ale moja najväčšia výčitka na adresu tohto seriálu je : Mali to radšej spraviť ako priamu adaptáciu Dixonovej knihy (zameranú na jeden jediný časový rámec, ale s výbornou paletou desiatok uveriteľných druhov z každého prírodného prostredia Zeme). Bolo by to aj lepšie roztiahnuteľné na seriál typu "Walking with...", hoci možno trošičku náročnejšie na výrobné náklady. P.S. Link na Dixonovu duchovnú predlohu tohto seriálu uložím do diskusie. P.P.S. pre Dr.Okamura : Tento seriál nie je od BBC, je od ich konkurencie. ()

MartinTerran

Dobrý dokument (pokud to tak lze nazvat), který ukazuje co by mohlo nastat. Asi si jako já řeknete, že takové věštění z křišťálové koule je o ničem, ale není tomu tak. Budoucí živočichy vytvořili odborníci na základě toho co víme a také je zde ukázáno, že obdobné mechanizmy lze najít již dnes u různých živočichů což dokumentu přidává na věrohodnosti. Samozřejmě nelze to brát jako bernou minci, jak tady píšou ostatní uživatelé, ale myslím, že je to snad každému jasné a navíc to zmiňují v závěru seriálu. Mě se to hodně líbilo, jen je to docela krátké na to aby to bylo podrobněji rozebrané. Hodnocení: 75/100. ()

STATIC_X

U tohoto serialu jsou 2 roviny pohledu...jednou jsou daná fakta, drift kontinentů, vrásnění pohoří, změny klimatu jsou dané a pokud člověk do nich nezasahuje tak neměnné a snadno odhadnutelné....2 rovina je evoluce která je náhodná, probíhá skokově a vždy vždy vždy nepředvidatelně, proto ...ačkoliv jsou to zvířata krásná a hlavně pavouci zemědělci mě nadchli je jejich existence jen čirým , ač kvalifikovaným, tipem do sportky... ale že ten tip muže vyjit, o tom by mohl Darwin vyprávět, některým z Vás možná řekne něco pojem průmyslový melanismus, tj změna barvy nebo způsobu života žvočicha vlivem zničištění ovzduší, darwin jeho existenci propagoval ale dukaz neměl, až nyní jsme zjistili že ten dukaz existuje, a že je v anglii na každém rohu, jeden druh motylu během kratké doby změnil svou barvu z bílé na černou jen proto aby se lépe maskoval proti dravcům, kteří jej nemilosrdně vybíjeli na tmavem začouzeném podkladu prumyslové oblasti... ačkoliv to Darwin neměl potvrzeno tak si tipnul, a vyšlo mu to, co když to vyjde i nyní a ti zatracení pavouci fakt budou existovat.... ()

Sadova302b50

Hezky se na to koukalo, což o to, i některá fakta a správná terminologie tam byly, ale má to chybku. Evolučně-ekologická výpovědní hodnota zůstala kdesi ve sklepení filmového studia. O dokument se však jedná, pouze sledované objekty (skupina odborníků - spekulantů se zvláštním odůvodňováním svých myšlenkových konstrukcí) nekorespondují s názvem. Nebo snad nedej bože ano? ()