Hodina H - Season 1 (2004) (séria)

Masaker na strednej škole Columbine (S01E03)

(epizóda)
  • Česko Masakr na střední škole Columbine (viac)
Kanada / Veľká Británia, 2004, 50 min

Réžia:

David Hickman

Scenár:

David Hickman

David Morrissey (rozprávač), James Gilbert

Připravovali se pečlivě, trénovali a svůj výcvik a ideologické proklamace natáčeli na video. Jednoho dne pak na své spolužáky začali střílet. A americká policie v tom ty děti nechala - necítila se na takové situace dobře vycvičená. Tato dokumentární rekonstrukce vznikla na základě videonahrávek, oficiálních dokumentů a očitých svědectví událostí, které se odehrály před a v průběhu masakru na americké střední škole Colombine 28. dubna 1998.

V Littletownu poblíž Denveru v Coloredu začaly nabývat konkrétních obrysů vražedné představy sedmnáctiletého Erika. On a jeho přítel, známý jako "Vodka" nebo také "Véčko", měli v úmyslu spáchat neuvěřitelně brutální zločin. Z deníku Erika Harrise: „Někdy v dubnu příštího roku se já a "Véčko" pomstíme, a tak trochu urychlíme přírodní výběr. Musíme se naučit dělat časované bomby, pak jich nastražíme stovky; k silnicím, mostům, budovám a pumpám; jen ať to způsobí zkázu a chaos. Bude to jako nepokoje v Los Angeles, jako bombový útok v Oklahoma City, jako druhá světová válka, Vietnam, všechno dohromady. Chci, aby si mě svět navždycky pamatoval." O rok později, 20. dubna 1999, spáchali Erik Haris a další student střední školy Columbine Dylen Kleebold nejstrašnější masovou vraždu na střední škole v dějinách Ameriky. Zabili 12 studentů a jednoho učitele, zranili 23 dalších lidí. Nakonec zabili sami sebe.

Tato dokumentární rekonstrukce zaznamenává vývoj událostí onoho úterního dopoledne v kritické hodině mezi 11:00 a 12:08 hod. Celá léta zůstával hrůzný masakr nevysvětlen. Nedávno však byly zveřejněny nové informace o útoku a událostech, které mu předcházely. Tyto strašlivé podrobnosti umožnily zrekonstruovat onen šílený vír náhod, který skončil tak nesmyslným zabíjením. (oficiálny text distribútora)

J.Lajner

Dne 20. dubna 1999, provedli studenti Eric Harris (18) a Dylan Klebold (17) ozbrojený útok na Columbine High School v Coloradu. Výsledkem bylo dvanáct mrtvých studentů, jeden učitel, explozemi poškozená škola a dvojice mrtvých útočníků, jež nakonec spáchala sebevraždu. Cílem nemělo být vyjednávání a držení rukojmích, ale absolutní zkáza zahrnující zničení školy, mohutné exploze a stovky mrtvých lidí v ulicích. Eric Harris byl naštěstí mizerný konstruktér bomb. Jakmile nálože umístěné do školní jídelny (a na několika místech ve městě) selhaly, vylezli oba útočníci z aut a začali bezhlavě střílet do spolužáků. Hodina pravdy je solidní dokument o nechvalně proslulé tragédii kombinující hrané a autentické záběry. Herecké výkony ucházející a pro účely dokumentu dostačující. Případ samotný je zajímavý nikoliv počtem obětí (naštěstí), ale především obrovským množstvím materiálu, jež po sobě oba střelci zanechali (deníky, eseje, videa). Díky tomu mohla ostatně vyjít i mrazivá kniha Columbine: Nejznámější školní masakr (2023), která celou událost mapuje takřka minutu po minutě. Nikdy bych nečekal, že se ČR datem 21.12.2023 tak děsivým způsobem přiblíží této Západní problematice. Inu, „vývoj“ nezastavíš. Takové události se děly, dějí a dít budou. Tento dokument má jednoznačně preventivní význam a zároveň ukazuje, jak hrdé bezpečnostní složky USA dokázaly tehdy naprosto selhat. Celý dokument je možné zhlédnout na YouTube s CZ podporou. ()

Dudek

Přestože se jedná pouze o dokumetnární rekonstrukci, ve které to nejhorší nevidíme, je Masakr na střední škole Columbine opravdu velmi drsnou výpovědí. Citlivé střídání záběrů z videokamer, televizního zpravodajství a samotné rekonstrukce je posupně doplňován výpovědí svědků této hrůzné události. Hlas vypravěče nás klidně - bez emocí - vede oným osudným dnem a snaží se najít důvody smrti tolika dětí. Díky citace z deníků a dokonce i videodeníků, které tu zbyly po obou útočnících, dostává dílo mnohem hlubší rozsah. Zajímavý je též způsob, kterým se po téměř každém výstřelu okamžitě dozvídáme kdo byl zraněn nebo - bohužel - zabit. ()

Cappuccino

Prečo zabíjali? Čo ich k tak brutálnemu činu viedlo? Výsmech v škole.. alebo? Sám dokument potvrdzuje, že (vrah č.1) Dylan vačšine žiakov pripadal ako normálny chalan. Tak prečo sa pripojil k (vrah č.2) Erikovi a rad do radu vraždil bezbranné obete? To z nášho pohľadu nemožno súdiť. Jedine žiaci ročníku 1999 na strednej škole Columbime majú k danej téme čo povedať. Výpovede očitých svedkov, Ericov denník a autentické zábery zo školských kamier. Navyše treba pochváliť dôveryhodnú rekonštrukciu celého činu. Filmové spracovanie: (nejedná sa priamo o spracovanie Massacre at Colubime, ale záležitosť je totožná) http://www.csfd.cz/film/232359-zkazena-mladez/. ()

Matty

-"Dylane, co to děláš?" - "Prostě zabíjím lidi." Rekonstrukce brutálního činu dvou amerických středoškoláků, který se již nesmazatelně zapsal do novodobých dějin. Minutu za minutou, výstřel za výstřelem, sledujeme k čemu na Columbine došlo od 11:08 do 12:08. "Hluché" momenty (vrazi se nečinně procházejí po škole) jsou vyplněny výpověďmi přímých účastníků, případně blízkých příbuzných obětí. Nově zveřejněné infromace umožnily tvůrcům vskutku detailní rekonstrukci a o nic jiného jim očividně ani nešlo. Třeba snaha o pochopení příčin chování Harrise a Kleebolda je minimální. Ty nejbrutálnější momenty nevidíme (fotografie zavražděného se jménem je výmluvná dostatečně), dokážu si však dosti živě představit, o kolik syrovější a o kolik méně příjemné by bylo sledování zpracování stejné látky "osvědčeným" Paulem Greengrassem, který již dvakrát atakoval hranici únosného (Krvavá neděle, Let číslo 93). Nebylo by také marné detailněji rozpracovat pozadí celé záležitosti: Nečinnost policistů, kvanta zbraní v držení dvou nezletilců, zodpovědnost psychologů... A myslím tím zpracování seriózní, věrohodné, nezaujaté, nikoliv mooreovsky bulvární a ideologicky zkreslené. ()

freddy

Rozhodně nejrealističtější a nejzajímavější, ale zároveň nejděsivější dokumentární rekonstrukce, kterou jsem kdy viděl. Skoro po celou dobu sledování jsem obrazovku sledoval jen s otevřenou pusou a nevěřícně koukal, co se tam vlastně děje. Prostě jsem se nestačil divit a dokonce jsem se i trochu děsil, co přijde v dalších minutách. Ale je pravda, že to nejděsivější zde neuvidíme, krve je tu minimum a to nejhorší je skryto divákovu zraku. A to je jen dobře. Navíc mne i zamrazilo, když se v této dokumentární rekonstrukci objevily záběry s obličeji skutečných vrahů z amatérských videonahrávek, kteří poté zabíjeli. Jsou tu přidány i realistické záběry ze školních kamer, a i to dodává autenticitu. Prostě je to dokumentární rekonstrukce o těžko pochopitelném činu. A já za provedení i celkové vyznění dokumentu dávám pět hvězdiček. ()

• První obětí v knihovně byl Kale Velasquez, který byl postižený a nedokázal se dostatečně schovat pod stůl. (SidVicious)
  • Eric Harris a Dylan Klebold se dle svých slov nechali silně inspirovat filmem Takoví normální zabijáci (1994) a v dokumentu mají i podobnou vizáž jako jejich filmové idoly. (Nick321)
  • Seanu Gravesovy se opakovaně několik měsíců před střelbou zdálo, že někdo z jeho rodiny případně on sám ochrne na nohy. 20.dubna 1999 když vycházel se svými kamarády z jidelny, tak po nich začali Eric Harris a Dylan Klebold střílet. Sean se schoval za betonový sloup, jediná část těla která vyčnívala byl batoh, přes něj prošla kulka a trefila Seana do zad. Sean Graves v tu chvíli přestal citít nohy. (SidVicious)