Lída Veselá je mladá bankovní úřednice, která se sblížila s Milanem Novákem, aniž by tušila že to je jugoslávský průmyslník Milan Bor. Ten se v Praze zúčastní celosvětové konference finančních magnátů, kterou svolal James Brown z Londýna. Brown chce postavit železnici z Asie do Evropy... (oficiálny text distribútora)

pytlik...

Celý film má člověk pocit, že sleduje zdařilou adaptaci Čapkovy hry RUR, protože ti roboti na plátně fakt vypadali jak živí. Pravda, výkon některých byl poznamenán tím, že měli spálenou nějakou důležitou elektronku, např. Živojnovič tu ovládající mluvu a Veverka zase jinou, odpovídající za uměřenost pitvoření. I dialogy a děj evidentně skládala nějaká umělá inteligence, která ale bohužel nebyla moc inteligentní, a podle toho to taky dopadlo. Ale pravda, celkem se povedla ona zápletka rozměrů antické tragédie, kdy dcera zradí otce, aby uchránila cizího, byť sympatického člověka. Pro většinu herců tenhle film představoval vrchol kariéry, co se pozice týče. Minimálně já si nepamatuju, že by třeba takový Plachta hrál někoho vyššího, než je majitel půlky bank v Anglii. ()

Rattlehead

"Brown, Brown and Brown Ltd." - no, blbější jméno firmy aby člověk pohledal, ale film tak špatný není. Zazní v něm krásná píseň "Děkuji, bylo to krásné", ale nedám ruku do ohně za to, jestli byla skladba napsána právě pro tento film. Nezpívá ji zde totiž R. A. Dvorský, ale nějaká žena. Dobrá oddychovka na čas oběda ve společnosti CS Filmu. ()

Vesecký

Tohle komentovat? Trudu Grosslichtovou z jejích ranějších filmů miluju, ale tenhle film z podnikatelských kruhů jde úplně mimo mne, především ani za mák nerozumím různým obchodním machinacím a tenhle svět mi je úplně cizí. Vůbec se nedivím, že film propadl do hlubin času. Za pozornost stojí snad Ljuba Hermanová, která převyšuje i své slavnější kolegy, Plachtovi záporná role neseděla vůbec, Dano Živojnović snad měl připomínat nějakého amerického hrdinu tehdejšího Hollywoodu, ale i on byl toporný. Bod za Trudu a Ljubu. ()

mchnk

Nechtěl jsem být moc zlý, ale tři hvězdy mají pro mne větší váhu, co se filmových kvalit týče. Ta největší světová politika mezi barrandovskými kulisami a s velmi rozporuplnými hereckými výkony. Ovšem je zde celkem zdařilý sloh, když to tedy ze sebe chrlí Trudička, ta skutečně dokáže každého uzemnit skvělou výřečností. Naopak např. Veverku raději sestřelit ze stromu a do konce filmu nekřísit, i když vše může zdánlivě poukazovat na zlo koloniální politiky západních mocností (která v té době skutečně skvétala) a jejich balkánských nohsledů, v tomto pojetí to nelze brát vážně, hlavně proto, že zde nejde o nic jiného než klasickou prvorepublikovou romanci, poctivé a čestné děvče se nejprve musí přesvědčit, že její vyvolený je ten pravý. ()

• Filmovalo se v obci Želízy. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Filmovanie prebiehalo v Dubrovníku. (dyfur)