Proměny Karlova Hradu

Jan Boněk

Scenár:

Jan Boněk

Petr Štěpánek (rozprávač), František Dvořák

Film o unikátních archeologických objevech a rekonstrukcích na Pražském hradě. Glosuje prof. František Dvořák.

Je štěstím každého dokumentaristy, když se může dostat do míst, kam se "smrtelník" nedostane, nebo když je přítomen unikátní akci pro hrstku zasvěcených. Oboje se poštěstilo tvůrcům tohoto filmu. Balancovali ve výškách při rekonstrukce věží katedrály, mapovali náročné restaurování mozaiky Poslední soud, byli přítomni jedinečnému mikroskopickému zkoumání maleb ve Svatováclavské kapli i snímání sochy sv. Václava, stáli za zády předních evropských odborníků na korunovační klenoty, pátrali po prvavosti znaku Petra Parléře na triforiu katedrály, odhalili tajemství textilií z královských hrobek a byli svědky otevírání hrobky Bořivoj II. Film se také ohlíží za přípravou a průběhem unikátní výstavy Karel IV. - císař z boží milosti. Film glosuje přímo na místě známý kunsthistorik prof. František Dvořák. (oficiálny text distribútora)

emma53

Dokument o místech a věcech, které mě vždy vyprávěl tatínek při povinných nedělních procházkách. byla jsem malá holka, ale hltala jsem každé jeho slovo. Uměl vyprávět o králích, památkách tak zasvěceně a živě, že to snad ani nešlo mu nevěřit. Jsem ráda, že jsem se dostala dnes pod povrch vyprávěného a mohu potvrdit například to, že královská koruna je daleko krásnější v reálu než na obrazovce. Skoro ještě víc mě bavilo chodit dolů pod povrch katedrály, kde jsou umístěné hrobky významných panovníků. A jako bonus mě čekalo poznání mé přítelkyně z dětství....ano tohle byla vždy její parketa a já jí to moc přeji. A nakonec vím zase o něco více detailů než dříve, místa, která jsou normálně nepřístupná mě vždy lákaly. Ale tu pátou hvězdu věnuji přece jen svému otci, kterého jsem právě pro tohle měla mimo jiné moc ráda. ()

blitzer

Původně jsem měl za to, že se dívám na tento dokument, a tak jsem očekával něco trochu jiného. Skutečnost jsem zjistil až ex-post. Dokument zavedl diváka do jinak skrytých míst a odhalil některé zajímavosti a zvláštnosti Pražského hradu. Nejvíc mě zaujala pasáž o restaurování mozaiky nad Karlovým vchodem do katedrály sv. Víta, a potom odhalení skoro až detektivní zápletky o nápisech nad bustami v triforiu katedrály. Nevěděl jsem, že Václav Hanka zasáhl svými falzy nejen do literatury, ale také do architektury nejposvátnějšího místa českého národa. Ukázalo se totiž, že přepisy původních nápisů, které pořídil Josef Dobrovský, na mnoha místech neodpovídají tomu, co můžeme na kamenech číst dnes. Konečně se tak odhalilo, „proč otec Petra Parléře, prokazatelně německého původu, přišel z Polska; proč Anna Svídnická přišla z Dalmácie, která za jejího života neexistovala; proč je u Matyáše z Arrasu uvedeno špatné datum založení katedrály; proč jsou popletena další historicky doložená data, atd.“ :-) ()