Sanitrárovci

(TV film)
všetky plagáty
Dokumentárny / Krátkometrážny
Československo, 1980, 22 min

Slovenský film Sanitrárovci je portrétom dvoch bačov, bratov Sanitrátovych, ktorí patria medzi významných predstaviteľov ľudovej kultúry. Film je koncipovaný ako spoveď oboch bratov a zároveň ako sonda do života ich rozvetvenej rodiny. (oficiálny text distribútora)

vypravěč

„V lidovém umění všech zemí jest taková svěžest, taková jednoduchost, že ji považujeme často za naivnost, která má, v pravdě řečeno, čistý, bezprostřední výraz citů umělecky nevyškolených, která nepoužila žádné výchovy, žádné školy, žádného stranictví a žádného směru. Je to ustavičná improvizace zaklíněná do tradičních témat, nadšená do nekonečna, stále mladá, jarní.“ (Konstantin Danilovič) ()

Radko

Niekedy je fajn, ak sa urobí dokument o tom, čo je pre daný región typické. Ako napríklad bačovia. Chovajú ovce, doja a strihajú ich a vo chvíľach voľna pijú a vyrezávajú črpáky (poháre na žinčicu). Alebo filozofujú o živote. Samotný dokument nemusí byť nič moc. Taký je aj tento - taký štandardný polozabudnuteľný kus. Významný teda len tým, že je o bačoch. A pre niekoho možno aj tým, že spolurežisérom je významný slovenský spevák muzikant a skladateľ Deťo Ursíny, ()

Sarkastic

„Čo ja za to môžem, no? To mám taký hlad, že musím všetko vedieť.“ Na první pohled primitivní bačové a oni to ve skutečnosti možná hlavně lidoví, ale v podstatě národní umělci. Sonda do života 2 starých bratrů, kteří jsou krom své hlavní výše zmíněné práce znamenití muzikanti, zpěváci, výtvarníci a vůbec zruční chlapíci. Diváka pobaví svými zkušenými analýzami kostelních prací, zasvěcenými debatami, nadáváním na „odborníky“ a vůbec vtipnými průpovídkami. A navrch ta pohodová, idylická atmosféra. Dávám solidní 4*. „Túto píšťalku nerobil Jáno, tú som si ja urobil, no…a nie som umelec?“ ()