Dokumentární cyklus, na kterém se podílela řada známých českých režisérek, otevírá doposud opomíjené téma otců v rolích matek. (Česká televize)

tomtomtoma

Táta jako máma je osvětovou dokumentární sérií, jež zaštítilo Ministerstvo práce a sociálních věcí a vyrobilo Feničovo Febio. Autorem projektu a režisérkou čtyř dílů je Dagmar Smržová, cílem je snaha posílit povědomí o konci tradičních mužských a ženských životních rolí v moderních způsobech bytí. Muž na rodičovské dovolené, to je téma, kolem něhož se vše točí. Hlavním důvodem tohoto nového mužského postavení jsou ekonomické aspekty, z menší části životní či výchovné. Muž, dle svých slov a zkušeností, boří sice mýty o přespřílišné náročnosti kombinace výchovy a domácnosti, přesto je základním cílem zejména překračování genderových rozdílů. Po dílku se přidaly Alena Činčerová, Olga Sommerová, Alena Hynková, Irena Pavlásková (u ní nepřekvapí nadnárodní přesah) a Věra Chytilová. Jediná Chytilová přinesla určité odlehčení při své přehlídce veřejnosti známých mužů v rolích otců v pokročilejším věku: Boris Hybner již nesplní svůj závazek, tj. platit dalších sedmnáct let hypotéku a Arnošt Goldflam jen lakonicky konstatuje, že své povinnosti výchovy dětí se do konce svého života již nezbaví. Zbytek je jen osvětou, naštěstí nehysterickou. ()

fruitbueno

Mi se dokumenty ve všeobecně asi moc nelíbí, většinou mě nudí, ale k tomuto mě váže vyloženě citový postoj potenciální matky:-) Když vidíte tatínky v roli maminek, jejich suverenitu, obrovský vztah k malým prckům a celkovou vyrovnanost, musí srdce plesat:-) Čtyři* jen to luskne:-) ()