Tajomstvo oceánu

• Česko Tajemství oceánu (viac)
Veľká Británia / Nemecko, 2003, 91 min (Director's Cut: 83 min)

Tajemství oceánu je netradiční film, který přináší unikátní záběry ze světa moří a oceánů. Jeden z nejpozoruhodnějších a nejucelenějších projektů, které kdy byly na poli dokumentů natočeny. Tajemství oceánu vás ponoří do mořských hlubin, provede vás od těch nejmělčích korálových útesů až k pustým břehům Antarktidy, od širého otevřeného oceánu až k noční krajině nejhlubších mořských propastí. Slovy režiséra Alastaira Fothergilla: „Zavedeme vás do světa, který jste nikdy před tím neviděli, zavedeme vás do poslední neprozkoumané oblasti naší planety.“ (oficiálny text distribútora)

nascendi

Dokumentárne filmy nehodnotím, ale môžem aspoň napísať, že tento sa mi páčil a vôbec som sa pri sledovaní netrápil problémami niektorých užívateľov (či je to originálne nakrútené alebo iba skompilované z iných dokumentov). Skôr mi behalo mysľou, koľko námahy, trpezlivosti a technickej zručnosti bolo potrebné vynaložiť na niektoré zábery. ()

tomtomtoma

Je pozoruhodné, čeho lze dosáhnout velkým prostříháním dokumentárního cyklu. Vznikne film pro krásu, oslava nám tak vzdáleného a nedostupného světa. Každý záběr uchvátí svým půvabem daného prostředí, nebo zobrazeného zvířete. Každý pohyb je ve složitém procesu synchronizace fascinujícím způsobem života a přežití. Každý tón hudby podkresluje dokonalým způsobem směs obrazu a ladného pohybu. Výsledkem je působivá pocta vzdaná mořským hlubinám a záhadnému životu v nekonečné modři. Ladnost, synchronizovanost, mokrost, lov, půvab, úchvatnost, vznešenost, majestátnost, urozenost, přirozenost, elegance. Je to okázalé a strhující podívaná. Je to svátek pro oči a rozkoš chvění z té působivé podmořské krásy, která nás stále a opakovaně bude uchvacovat a povznášet. ()

berg.12

Symfonie oceánu. Oceán v obrazech. Epická orchestrální hudba doprovází dokument, který si neklade jiný než estetický cíl. Tím se, i když komentovaný, řadí po bok třeba "Mikrokosmu" nebo "Ptačího světa". Motivy jsou řazeny poměrně volně, přesto při rozlehlosti oceánu trochu zamrzí některé jejich opakování (na sardinkách se hoduje celkem 3x), stejně jako místy snad až příliš patetická hudba, nebo závěrečný, naprosto zbytečný dovětek. Ale to jsou jen malé výtky v porovnání s tím, co za úchvatné podmořské představení film nabízí. Ono také chtít propracovanější scénář, když na některé záběry čekáte měsíce... Mimochodem u mě to vyhráli krabi a kladivouni. ()

halogenka

Nádherně udělaný dynamický dokument s hodně silnou (občas možná až moc) hudbou. Líbila se mi naprostá absence člověka a sporadický komentář, detailní záběry, kdy jste se živočichů mohli téměř dotknout, přirozenost, s jakou nechali tvůrci vyniknout prostředí a někdy byť i drsný koloběh života v moři, záběry ryb a nebo krabů či albatrosů typu "v jednotě je síla!" atd. . Možná to jen trochu zabila jedna z posledních vět na téma "jak člověk devastuje život v moři", ne snad že by to nebyla pravda, ale spíš že jaksi vyčnívala díky tomu, že jinak celou hodinu a něco se o tom komentář nezmínil. ()

tom88

Veľmi pekný dokument, krásny, farebný, živočíšne rozmanitý. Pekná hudba a neuveriteľná kamera. Kopec krásnych záberov pod hladinou mora je úžasných, ale postupom času, ku koncu už začínal mierne nudiť. V mori to predsa nie je až také zaujímavé aby som dokázal čučať do TV tak dlho. Tam rybička, tu rybička aaaa už bolo tých rybičiek dosť. Na Vojnu termitov alebo Putovanie vtákov to nemá, ale stojí to za zhliadnutie. 80% ()

Cesta ke středu Země

Cesta ke středu Země

17.05.2006

\"Až dosud jsme se dotýkali jen povrchu...\" je reklamní slogan dokumentu společnosti BBC Tajemství oceánu od režiséra Alastaira Fothergilla, který si vzal slova Johna Kennedyho k srdci: Když si… (viac)