Zbierka prác režiséra Antona Corbijna obsahuje videoklipy:

"In the Sun" - Joseph Arthur
"Mensch" - Herbert Grönemeyer
"Electrical Storm" - U2
"Re-Offender" - Travis
"All These Things That I've Done" - The Killers (juditik)

Dadel

Kolekce Antona Corbijna je sice co do objemu nejnabitější (jen klipy trvají dvě hodiny, a komentáře a dokumenty další dvě), ale zaujala mě z celé série asi nejméně. Corbijn je v prvé řadě fotograf, a tomu přizpůsobuje i svoje klipy: nepříliš efektní, spíš náladové, atmosferické, zádumčivé, často černobílé. To souvisí i s hudbou, která je doprovází - Corbijn působí v branži už od počátku 80. let a jméno si udělal na tehdy populární vlně novoromantických kapel jako Joy Division, Echo nad the Bunnymen, Propaganda a především Depeche Mode, od kterých zde najdete pět kousků, v čele s bezpochyby nejslavnějším Enjoy the Silence s monarchou toulajícím se po odlehlých koutech světa s rozkládacím lehátkem a užívajícím si ticha. Nirvana - Heart-Shaped Box je režisérův další všeobecně známý klip, který se však svou ujetostí a křiklavými barvami režisérově tvorbě trochu vymyká. Z dalších známějších interpretů je tu třeba Metallica - Hero of the Day a Mama Said, Nick Cave - Straight to You a U2 - One a Electrical Storm (milovníci Samanthy Mortonové nechť zbystří). Viz také: Michel Gondry, Spike Jonze, Chris Cunningham, Stéphane Sednaoui, Mark Romanek, Jonathan Glazer. ()

PinokKio

Obyčejnost, černobílé záběry s výrazným zrnem, kapela/interpret vždy v hlavní roli .. takhle nějak jsem měl Corbijnovu tvorbu zafixovanou. I když jsem dobrou polovinu klipů neznal (možná u toho mohlo i zůstat, protože mě to hudebně neoslovilo), tak je jeho rukopis stále stejně čitatelný. Paradoxně nejlépe se ale kouká na ta videa v barvě, jednoznačně vévodí Heart-Shaped Box od Nirvany či It's No Good od DM .. ()

J.Connor

Dlouho jsem váhal, ono si to asi 5* úplně objektivně nezaslouží, protože Anton točí někdy i dost průměrné klipy, taky mě vyloženě nakrklo, že tam není celý filmeček Some YoYo Stuff, když už je tam 5 minut, proč tam nemůže být celých 13? (řečnická otázka) Na druhou stranu i kdyby natočil jenom těch pár výbornejch klipů pro Depeche Mode a nic jinýho, bude legendou... ()

Hwaelos

Tvůrce, který započal svou dráhu už v osmdesátých letech. Celebritní fotograf, který ve svých klipech pracuje s rastrovaným materiálem, evokujícím dojem starého filmu. Osobně si myslím, že se pro Jonzeho a Gondryho stal předobrazem vizuality jejich vlastních prací. Ovšem, jak to tak občas bývá, žáci předčili svého mistra. Samozřejmě je to jen spekulace, ale jinak si nedovedu vysvětlit, že se v prestižní řadě Director's work objevilo Corbijnovo dílo. Dílo, které je možná obrazově zajímavé, ale zcela pointyprosté a celkově působící velmi neživotně. Podíváme-li se na Gondryho a Jonzeho, uvidíme obrovskou radost ze života, která tryská z každého krátkého videa, Cunningham vyjadřuje zcela opačný, dystopický pohled na civilizaci, Glazer nabízí různorodé výklady na základě metafory a zamyšlení se nad svým životem. Corbijn je prostě jen fajn na pohled. Navíc některá zajímavější díla z novější doby zcela chybí - brilantní Talk nebo Viva la Vida pro Coldplay. Možná je to kacířské, ale víc bych uvítal exkurzi do Steeva Barrona, Jamieho Thravese, Davida Finchera. Pokud jde o konkrétní klipy, mezi nejlepšími bych hodnotil Enjoy the Silence od Depeche mode, Heart shaped box od Nirvany, Re offender od Travise, Atmosphere od Joy Division nebo Quiet Eyes. ()

GodComplex

Anton Corbijn je spolecne s Markem Romankem muj nejoblibenejsi klipotvurce a jeho portfolio je za ty roky solidne naslaple. Jeho vyhoda spociva predevsim ve vytribenem hudebnim vkusu, v zalibe pro cernobily vizual, v durazu na emoce, ve smyslu pro mysteriozno, v chuti hrat si s metaforami a v hodne velke napaditosti. Vsechny tyto zaliby s nim sdilim a navic mame podobny hudebni vkus, takze neni co resit. Obcas sice natoci nejaky ten prumer, takze na "bura" tahle kolekce uplne neni, ale pecky od Depeche Mode, nebo Atmosphere od Joy Division jsou nesmrtelne masterpiecy. Jeho ranna tvorba je nejsilnejsi, posledni dobou uz to nebylo jako za mlada, takze jsem rad, ze se vydal (stejne jako zmnineny Romanek) na filmovou cestu, protoze je to zatim jedna celovecerni lahudka za druhou, Control i American jsou uzasne kousky, uz se tesim na dalsi. A pozor, je tam David Lynch! 8/10 ()

jasse

Mám dojem, že první Gorbijnovy klipy byly tak nějak hodně na sebe podobné, ve stejném stylu. Později, když začal točit klipy velkým hvězdám, mu do toho možná víc mluvily a vnášely do konečného vyznění své vize (jak například říká Kurt Cobain, celý klip Heart-Shaped Box je jeho myšlenka). Gorbijn dodává, že Kurt představil své velmi precizně promyšlené nápady, které nebylo možno ignorovat, a že je velmi vzácné narazit na muzikanty, kteří dokážou dobře vyjádřit své originální nápady pro vlastní práci. Škoda, že nemá víc různých těch "behind scenes", které by nám víc přiblížily, jak jednotlivé klipy vznikaly. ()

Sir Ludvig

Mr. Corbijn a jeho tvorba je pre vnímavého človeka onou soľou duchovného života, najlepšie podávanou v malých dávkach priebežne po celé roky. Hladina cholesterolu však ostáva príjemne nízka, zatiaľ čo žalúdok dostáva nutrične hodnotný prísun čierno-bielkovýn, vhodných nielen na poobedňajšie vyvalenie sa na gauči. Oslovuje rovnako umelcov - hudobníkov, ako aj amatérskych kuchárov s fotoaparátom pod čapicou. ()

JUX

Vizualne zajimave, nicmene obcas trosku nudne. Je tam par nadhernejch veci, jako One od U2, Heart Shaped Box od Nirvany, Atmosphere od Joy Division a vsecko od DM (proc ale chybi to nejlepsi - In Your Room???). Z temer jakyhokoli videa by se dali udelat krasny fotky, ale skoro nic nema pribeh, je to jen pocitovka. Na druhou stranu, pokud je jeden do ty urcity hudby zazranej, tak ho to urcite oslovi. Klasickym pripadem je Enjoy the Silence, kde vlastne o nic nejde (kral chodi s lehatkem - WTF?), ale aspon u me to neco vyvolava. ()